Leska - opšta tema

Danas na nekoliko žbunova polomljenje i očenute grane na visini od oko pola metra. Grickani plodovi. Ljuska ploda polomljena na nekoliko delova a jezgra nema. Nema tragova guljenja kore. Listovi nisu pojedeni. Malo dalje rovanje po zemlji koja je mekana. Nema tragova oko žbunova jer je zemlja tu tvrda.
Šta mislite da je to napravilo? Pretpostavljam divlja svinja?
U blizini postoje opali plodovi od krušaka, jabuka i šljiva ali to nije dirano...
 
Btw, zalivanje se radi preko bunara koji svaki dan puni cisternu od 33.000lit, prirodni pad sa vrha parcele, pumpa kontrolisana preko interneta, kao i elektroventil kojim pustamo zalivanje. Sve radjeno solo, samo materijal i oprema, ni dinar za ruke :)
602c8128149ac010997503284ec2000c.jpg
e1b44dea06af0b7d2e2a0e8594bf8d04.jpg
29b7eb5c75ac156f1edcd24a38a7679a.jpg


Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Vinca cime aktiviras elektroventil, jel imas neki kontroler ili sadrzi u sebi neki programator? Na koji nacin imas internet, da li je preko SIM kartice?
 
Drugari izvinjavam se ali pogibija je mala reč.
Oko lešnika nije mnogo komplikovano i ne opterećujte se. Ajmo zima i proleće tu idu bakarni preparati npr bakarni oksidohlorid ili plavo ulje bitno je da je aktivna materija bakar. I to je zastita dovoljna za zimu i rano proleće. E onda pucanje pupoljaka takozvane mišje uši(kada listić liči na mišje uši u 90% parcele) otvaranje pupoljaka. Tada idete zastitu od insekata,bolesti i pupoljaka.
Zasto....postoje insekti koji grickaju mlade pupoljke i vec tada smanjuju rod....dalje...
Onda ste mirni neko vreme i onda pre maja polovinom aprila ide se sa.zastitom rodnih pupoljaka sta vec se pocinje zastita od trulezi koja se ponavlja kada je plod vec.formiran u 90% parcele. Kada se odradi taj drugi treetman zastite od trulezi sa njim ide i prvo prskanje protiv surlasai to je.obicno oko 5-10 maj ili ranije znaci od godine zavisi mozda bude sve to ranije 10 15 dana. Prskanje protiv surlasa se ponavlja nakon 10-15 dana.
E sada između svega ovoga moze biti jos pet prskanja grinje su najčešće bar kod mene. Ides gledaš ispod lista na granama postoji bolest mladih grana koja izgleda kao prsten gde se odlomi mlada grana i osusi se. I svasta još nešto može biti. Zavisi od zasada do zasada.
Ovo je kao na auto kada uzimas osnovni paket.....nadam se da.sam pomogao. Ali ajde ako vam je lakse pišem šta radim pa vi samo copy paste :)

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
 
Đubrenje je kao pregled kod doktora da bi znao šta ti fali mora neko da te pregleda. U ovom slucaju je to analiza zemlje koju mozes da radis proleće-jesen ili kada god. Mladi zasadi trebaju da dobijaju dovoljno fosfora u kombinaciji dva đubriva to sam ja izbegao pa sam se zajebao debelo drugar me obisao sa krošnjom jer je stavio fosforno đubrivo u jesen i u proleće sadnice poludele. Znači yara komplex sa.mikroelementima i drugo moze jeftinije tipa 10 10 40 da ojacava korenov sistem. Prehranom kroz kap po kap se moze to dodavati i svasta nesto još ali opet analiza....PRVO ANALIZA. E onda znaš sta činiti. Đubre ide prolece-leto-jeseen.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
 
Kreč.......

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
Kažu da kora od mladih sadnica do 3 godine ne podnosi dobro kreč. Čak ni ta mast nije preporučljiva. Ja sam stavljao na šljive onu plavu mrežicu što se koristi za lepak kad se radi izolacija. Ovo što Vlada često spominje analizu zemljišta je jako bitna stvar. Ko ima registrovano poljoprivredno domaćinstvo može da je uradi besplatno.
 
"Ides gledaš ispod lista na granama postoji bolest mladih grana koja izgleda kao prsten gde se odlomi mlada grana i osusi se"
Vlado jel se i ovo lomljenje mladih grana odnosi na grinje ili je nesto drugo u pitanju?

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
"Ides gledaš ispod lista na granama postoji bolest mladih grana koja izgleda kao prsten gde se odlomi mlada grana i osusi se"
Vlado jel se i ovo lomljenje mladih grana odnosi na grinje ili je nesto drugo u pitanju?

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
Ne, grinje su male sitne bubice ispod lista a ovo je bukvalno kao prstenčić na delu gde.je nastavila da raste grana...

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
 
Kažu da kora od mladih sadnica do 3 godine ne podnosi dobro kreč. Čak ni ta mast nije preporučljiva. Ja sam stavljao na šljive onu plavu mrežicu što se koristi za lepak kad se radi izolacija. Ovo što Vlada često spominje analizu zemljišta je jako bitna stvar. Ko ima registrovano poljoprivredno domaćinstvo može da je uradi besplatno.
Može kao ja.pa.dobije samo copy-paste izveštaj koji nema veze. A ispitivanje košta 3500 din

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
 
Poštovane kolege , imao sam prošle nedelje štetu od strane JP Beogradvode u zasadu lešnika , uništeno mi je 20 sadnica. Šteta je nastala njihovom greškom jer su pogrešili parcelu pa su na delu moje parcele iskopali kanal dužine oko 25 metara i dubine oko 5 metara , u koji su izručili panjeve i zemlju koju su doterali i sve to zatrpali , i tom prilikom mi na taj deo placa navukli deo neplodne zemlje. Juče sam imao sastanak sa njihovim zaposlenim i oni mi nude sporazum u kome će vratiti sve u prvobitno stanje , oterati zemlju i te panjeve i doterati humus umesto te zemlje i isplatiti mi naknadu za sadnice koju utvrdi njihov procenitelj. Takođe , treba da izađe i geometar da utvrdi tačnu površinu koja je uništena. Treba mi vaša pomoć, ako neko vodi evidenciju, da izračunam koliki su troškovi podizanja zasada za 20 sadnica ( raspored 6 metara između redova i 5 metara između sadnica) kao i održavanje istog ako je zasad u 4 godini.
 
Poštovane kolege , imao sam prošle nedelje štetu od strane JP Beogradvode u zasadu lešnika , uništeno mi je 20 sadnica. Šteta je nastala njihovom greškom jer su pogrešili parcelu pa su na delu moje parcele iskopali kanal dužine oko 25 metara i dubine oko 5 metara , u koji su izručili panjeve i zemlju koju su doterali i sve to zatrpali , i tom prilikom mi na taj deo placa navukli deo neplodne zemlje. Juče sam imao sastanak sa njihovim zaposlenim i oni mi nude sporazum u kome će vratiti sve u prvobitno stanje , oterati zemlju i te panjeve i doterati humus umesto te zemlje i isplatiti mi naknadu za sadnice koju utvrdi njihov procenitelj. Takođe , treba da izađe i geometar da utvrdi tačnu površinu koja je uništena. Treba mi vaša pomoć, ako neko vodi evidenciju, da izračunam koliki su troškovi podizanja zasada za 20 sadnica ( raspored 6 metara između redova i 5 metara između sadnica) kao i održavanje istog ako je zasad u 4 godini.
Колико су биле старе саднице које су уништене?

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk
 
Poštovane kolege , imao sam prošle nedelje štetu od strane JP Beogradvode u zasadu lešnika , uništeno mi je 20 sadnica. Šteta je nastala njihovom greškom jer su pogrešili parcelu pa su na delu moje parcele iskopali kanal dužine oko 25 metara i dubine oko 5 metara , u koji su izručili panjeve i zemlju koju su doterali i sve to zatrpali , i tom prilikom mi na taj deo placa navukli deo neplodne zemlje. Juče sam imao sastanak sa njihovim zaposlenim i oni mi nude sporazum u kome će vratiti sve u prvobitno stanje , oterati zemlju i te panjeve i doterati humus umesto te zemlje i isplatiti mi naknadu za sadnice koju utvrdi njihov procenitelj. Takođe , treba da izađe i geometar da utvrdi tačnu površinu koja je uništena. Treba mi vaša pomoć, ako neko vodi evidenciju, da izračunam koliki su troškovi podizanja zasada za 20 sadnica ( raspored 6 metara između redova i 5 metara između sadnica) kao i održavanje istog ako je zasad u 4 godini.
Dzaba ti racunas kad visinu stete moze utvrditi samo vjestak poljoprivredne struke. Pored cijene sadnica racunaju se troskovi prskanja, djubrenja, orezivanaj ali imas pravo i na izgubljenu dobit u vidu prosjecnog prinosa kroz zivotni vijek biljke, a to je pogadjate najvise upravo za ljesku i orah. Kolika god bude njihova procjena mozes slobodno racunati da ce je oni umanjiti, a naknadu o kojoj pricam ces moci ostvariti samo putem tuzbe kod nadleznog suda.

Inace i ja sam prosle godine umalo prosao isto tako, srecom promjenili su trasu kanalizacionog voda koja je isla preko mog nasada.
Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
Može kao ja.pa.dobije samo copy-paste izveštaj koji nema veze. A ispitivanje košta 3500 din

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
Ne znam šta da ti kažem. Meni su par puta odlagali i na kraju dali rezultate sa više od mesec dana zakašnjenja tamo u požarevcu. Kažu da su prenatrpani poslom. Mogli su odmah da napišu nešto bezveze i da me odkače. Parcela mi je bogata humusom i stvarno su napisali da ima preko 4. E sad, sasvim je moguće da je neko imao manje sreće da tako kažem i da je dobio ko zna šta. Ako ne valja kod njih neka se radi analiza negde gde je sigurnije ali bitno da se radi i tu se slažem sa tobom jer vidim da to često spominješ.
 
Kod vladinog rasporeda prskanja je bi kod lešnika u rodu dodao prskanje u toplim danima decembar-januar protiv monilije u cvetu signumom

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
 
Vux jesi li odgonetnuo koja je stetocina u pitanju.

Danas predveče sam u topoljaru koji se graniči sa voćnjakom video krdo divljih svinja. Prvo sam čuo groktanje i šuškanje a posle sam i video da prolaze kroz visoku travu. Nije mi bilo sve jedno jer sam bio na dvadesetak metara. Odmah sam se junački sakrio u kukuruz.
Obavestio sam lovačko udruženje pa će sutra upravnik lovišta da dođe da vidi štetu. Ne nadam s nikakvoj nadoknadi već samo da naprave čeku ili da ih oteraju. Sve aktivnosti lovaca su poremećene zbog ove situacije. Šume su posečene pa svinje nemaju gde ni da idu.
U međuvremenu su napravile još štete na nekoliko grmova leske, na nekoliko stabala kajsija, jednu mladu su skroz polomile. Nekoliko trešanja su masakrirale (ostali samo dugmići) a i jedan badem. Svuda po voćnjaku postoje tragovi rovarenja...
Samo mi još nije jasno zašto ne jedu opale plodove jabuka i šljiva koji su na izvolte nego se muče sa leskom... Ima par drveta breskve čije su se grane povile pod teretom plodova i koji su prilično zreli ali ih ne diraju...
Generalno moj projekat organska šuma hrane ima manjkavosti na koje ne mogu da utičem... oduvek sam želeo divlje životinje u okruženje... sad zmije i lisice su manje dobrodošle a ni zeke kad grickaju... ježeve sam priželjkivao i razne ptičice da hvataju insekte ali srndaći i divlje svinje su previše...

Uglavnom idemo dalje....
 
Nazad
Vrh