Leska - opšta tema

Pošto vidim da svi imate muke sa lošim održavanjem ja ću od sada da pišem kada sam prskao i sa čim jer ja imam odličnog zaluđenog zaštitara koji obožava svoj posao i lešnik mu je najomiljenije drvo....

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
Odlicno, predlazem da nam bar napises orijentaciino glavna prskanja I protiv cega ja sam nasao da lesku napada pepelnica trulez I surlas. Odnosno kako si najcesce prskao.
Vec si pisao za maj ali nisi naveo kakobi ceo program bio.
 
Hvala na detaljnim i korisnim savetima.
Da li znate koje institucije rade tu folijranu anlizu lista kod nas.
Ja sam u Beogradu, pokusavam da nadjem i ne vidim da to iko radi.
hvala
Ja licno ne znam dal to iko moze da radi kod nas cak ni za folijarnu analizu lista, a za "sap analysis" sam skoro siguran da je niko ne radi u Srbiji... Medjutim, ako neko zna gde moze da se radi, javice se sa kontaktom...
Moj predlog, uz ostale koji imaju lesnik i koriste fertigaciju (i/ili folijarnu prihranu) pregledati literatru, naci koji su elementi bitniji u kojoj fazi razvoja (ima to, nalazio sma za tresnju, ima i za drugo voce pa i za lesnik sigurno), i onda u zavisnosti od zemljista i sadrzaja hranljivih materija, napraviti improvizovan program koji ce se koristiti... Naravno, problem je sto su sve parcele manje vise razlicite, pa je malo teze naci tacne doze, ali opet, poci sa preporukama prodavaca sredstava za fertigciju, i onda ih malo prilagoditi (ako neko ima dosta alkalno ili dosta kiselo zemljiste itt)..
Pogledaj preporuke za lesnik od par proizvodjaca folijarnih djubriva, i onda vidi u cemu se svi slazu, i to prati sto vise, a u onome u cemu prave razliku, nadji neku sredinu izmedju preporucenih doza i mislim da je to, s obzirom na sredstva i podatke koje prosecan proizvodjac ima, najoptimalnije...
 
Ok. Hvala unapred na pomoci. Radio sam analizu zemljista i postupio u fazi pripreme bas kako mi je receno.
Mogu li ujedno da te zamolim da pitas svog zastitara da li bi bio raspolozen da periodicno poseti moju parcelu, u periodima koji su kljucni tokom vegetacije.
Ja bih ga dovezao do Obrenovca i vratio za Pozarevac svaki put a on covek neka samo javi koliko bi kostali njegovi saveti.
Ako moze, poslao bih ti moj mob kroz privatnu poruku pa da se dogovorimo. Imam 3ha i vazno mi je da neko strucan vrsi periodicno nadzor.
hvala jos jednom
pozdrav
Pitacu ga

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
 
Pitacu ga

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
Hvala Vlado !
Znacila bi pomoc ili njegova preporuka ako zna nekog svog kolegu iz ovih krajeva.
Mnogo je priucenih a malo ljudi koji znaju svoj posao.
Po opisu bi rekao da je on prava osoba.
Hvala unapred !
Javi mi kad sanas od njega info.
pozdrav
 
Hajde molim vas pomozite mi kako da ubacim sliku. Treba mi pomoc, na svakom 50-om stablu otprilike ima nesto belo po liscu. Neki kazu da je mozda pepelnica al sam htela i vi da vidite samo ne mogu ubaciti slik tog lisca.
 
Ja imam instaliranu aplikaciju tapatalk na tel. i kad god pišem nudi mi opciju dodaj sliku, dokument...

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
 
Hajde molim vas pomozite mi kako da ubacim sliku. Treba mi pomoc, na svakom 50-om stablu otprilike ima nesto belo po liscu. Neki kazu da je mozda pepelnica al sam htela i vi da vidite samo ne mogu ubaciti slik tog lisca.
možeš i da probaš sledeće. Ideš na "fotkica.com" i tamo samo ispratiš radnju. Na njihovoj stranici treba da okačiš željenu sliku a dobiješ kod za forum. Iskopiraš kod i nalepiš ga samo u poruci i to je to koliko se sećam.
 
možeš i da probaš sledeće. Ideš na "fotkica.com" i tamo samo ispratiš radnju. Na njihovoj stranici treba da okačiš željenu sliku a dobiješ kod za forum. Iskopiraš kod i nalepiš ga samo u poruci i to je to koliko se sećam.
Valjda sam uspela sa slikama.
Jel to pepelnica i cime da tretiramo, jel zna neko?
8da88aa4b991d19789fb7b9a07eefb5f.jpg
ee1f025bae2f7a4a233449d92336eaf4.jpg
b0b67bef50bb37d075af50476777e6f4.jpg


Gesendet von meinem SM-A405FN mit Tapatalk
 
Valjda sam uspela sa slikama.
Jel to pepelnica i cime da tretiramo, jel zna neko?
8da88aa4b991d19789fb7b9a07eefb5f.jpg
ee1f025bae2f7a4a233449d92336eaf4.jpg
b0b67bef50bb37d075af50476777e6f4.jpg


Gesendet von meinem SM-A405FN mit Tapatalk
Pa ako si htela da budu tako manje slike bez mogućnosti da se uvećaju onda je to ok. Trebalo je da odradiš oko 15-20 juna zaštitu od tih gluposti plus neki insekticid zavisno od toga u kojoj vegetaciji su ti biljčice tj. dal su u rodu. Posebno je zajebano kad bude kišni period pa onda ožeže sunce. Leska nije tako osetljiva kao vinova loza i sl. ali ipak traži negu. Ja bih ti preporučio da, ako već nemaš nekog agronoma tamo kod tebe, poneseš to lišće do neke jače poljoprivredne apoteke da pogledaju to i daju ti čime da isprskaš. Naravno, bilo bi super i da kolege sa foruma iznesu mišljenje.
 
Meni isto lici na pepelnicu, ali ovo je sad vec kasno prskati preventivno necim, ako ima puno ovakvih listova, moze samo da se presece zaraza sa jacom konentracijom nekog eradikativnog sredstva (mozda bude trebalo i vise od jednog tretmana)... Brine me malo i hloroza na listovima (ove svetlozelene pege) od cega je to, ne deluje mi da je od pepelnice...
Slazem se isto da ne bi bilo lose neki agronom da pregleda i preporuci s cime, kad i koliko prskati sad...
A sledece godine, pamet u glavu i preventivna zastita mora da se radi ako je kisovito, svoje licno iskustvo je najbolji nacin da se nauci (i na zalost, najskuplji)..
 
...nisam htela male slicice :), no dobro.
Danas dolazi jedan agronom po preporuci, videcemo sta ce reci. Biljke su zasadjene u jesen 2018, mlade su. Imali smo prosle godine zastitara, placali ga godinu dana a onda smo shvatili da covek ne dolazi na imanje nego nam onako prica neke price. Nije primetio 2 meseca da je imanje ogradjeno i da ima kapija, da ne moze uci bez kljuca.
I da, zakasnili smo, juce u apoteci su rekli da smo ih trebali sredinom juna prskati. Videcemo sta ce se desiti, imamo vise od 10ha i svaki dan je sve vise i vise biljaka zahvaceno. (ne zivimo tamo zato je i doslo do toga na zalost, nadam se ne vise)
 
Na tu kolicino se ja ne bi igrao, morate da nadjete POUZDANOG coveka, koji ce to da prati i da predlaze reakciju na vreme... To su bas velike povrsine da bi se igrali sa njima, tu ne sme da ima mesta za gresku...
 
Jel ima suvih listova po zasadu? Ima li insekta na tim listovima sa donje strane? I na zelenim nezaraženim još listovima ima li sitnih bubica?

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
 
...nisam htela male slicice :), no dobro.
Danas dolazi jedan agronom po preporuci, videcemo sta ce reci. Biljke su zasadjene u jesen 2018, mlade su. Imali smo prosle godine zastitara, placali ga godinu dana a onda smo shvatili da covek ne dolazi na imanje nego nam onako prica neke price. Nije primetio 2 meseca da je imanje ogradjeno i da ima kapija, da ne moze uci bez kljuca.
I da, zakasnili smo, juce u apoteci su rekli da smo ih trebali sredinom juna prskati. Videcemo sta ce se desiti, imamo vise od 10ha i svaki dan je sve vise i vise biljaka zahvaceno. (ne zivimo tamo zato je i doslo do toga na zalost, nadam se ne vise)
Slikajte listove ispod dok su na drvetu i slikajte zasad da vidim stabla

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
 
...nisam htela male slicice :), no dobro.
Danas dolazi jedan agronom po preporuci, videcemo sta ce reci. Biljke su zasadjene u jesen 2018, mlade su. Imali smo prosle godine zastitara, placali ga godinu dana a onda smo shvatili da covek ne dolazi na imanje nego nam onako prica neke price. Nije primetio 2 meseca da je imanje ogradjeno i da ima kapija, da ne moze uci bez kljuca.
I da, zakasnili smo, juce u apoteci su rekli da smo ih trebali sredinom juna prskati. Videcemo sta ce se desiti, imamo vise od 10ha i svaki dan je sve vise i vise biljaka zahvaceno. (ne zivimo tamo zato je i doslo do toga na zalost, nadam se ne vise)
I slikajte zelene zdrave listove ispod

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
 
Nazad
Vrh