Leska - opšta tema

Povrsina 1,1ha pretprosle godine dao 4t ove godine podbacio kao i svima. Pa za sve ove godine bilo je "poginulih" stabala, ali su obnovljena novim. Mozda nekih 25 stabala. Ukupno imam 650. Ima i poneki surlas, ali na kolicinu koju plantaza da nije alarmantno. Njega treba suzbijati freziranjem zemljišta.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Sad tek videh da ste iz Pecinaca,mislio sam da vam je zasad negde dalje od urbanih sredina,moje cudjenje ovim jos vece.
 
Ko zeli moze pogledati plantazu... Ovo je recimo u basti kod mene, 6-ta godina. Nesto sam experementisao i od zbunastog napravio stablasa. Sorte italijanske.
5bd9da7fa89331cd7da958176977297b.jpg
 
Poslednja izmena:
Pretpostavljam da je slika ubacivana direktno s moba. Pokušao sam je okrenuti za 90°, no neuspješno. Molim vas koji ubacujete slike na taj način da vodite računa kod slikanja i slikate s vodoravno okrenutim mobitelom. Manji je problem ako slika ispadne malo manja, nego kad iskrivimo vrat da bi bolje vidjeli sliku. ;)
 
Pretpostavljam da je slika ubacivana direktno s moba. Pokušao sam je okrenuti za 90°, no neuspješno. Molim vas koji ubacujete slike na taj način da vodite računa kod slikanja i slikate s vodoravno okrenutim mobitelom. Manji je problem ako slika ispadne malo manja, nego kad iskrivimo vrat da bi bolje vidjeli sliku. ;)

1b0888ae8895bb9ce45c9e2efcd62fec.jpg


Evo okrenute....



Sent from my iZmaj using Tapatalk
 
To je bio experement, od zbunastog napraviti stablasa bez kalema... 6-ta godina, 140 stabala, dao je 1kg po stablu sa ljuskom, i jako gusto je posadjen 2 x 3. I pored toga što ova godina je kod nas svima losa, ja sam na 10ari sa ovim zadovoljan.

Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Nije to nikakav nov eksperiment, vec je isprobano i vidjeni su nedostaci toga. Kakav je plod? Jel sitan? Zanima me to najvise jer vidim da su osnovne grane skracivane i onda su produzavale stablo. Sto snaci da su periferne dolazile na preko 2 metra visine.
 
Evo i ja sam moje poceo da orezujem po gledanju na neke druge zasade leske kod mene ovde u kraju, e sad da li dobro to radim ili lose nadam se da ce mi neki iskusniji kolega reci.
12e42369f77ee0c936d5593956fb9c92.jpg
aa3e97ad1e2897b7f38b990d0ccc64e9.jpg


Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka
 
Čini mi se ok mada ti ja nisam neki stručnjak
Možda si prve bočne grane trebao malo višlje da pustaš da ti ne smeta kod obrade

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
 
I mi smo tako orezali ali grane su ili otisle sire i nsko i ima grmova koji se naginju u jednu stranu. Ima li jos netko takav slucaj i koji je uzrok i da li je to lose?
 
Jedni su za žbunasti oblik drugi za stablo pa koliko znam ima na Jutjubu Sekulović Marko on je od žbunastog stvorio stablo i nisu sitni plodovi kako je neko rekao i sigurno ima koliko znam hektar ili više pod lešnikom.

Poslato sa LLD-L31 pomoću Tapatoka
 
I mi smo tako orezali ali grane su ili otisle sire i nsko i ima grmova koji se naginju u jednu stranu. Ima li jos netko takav slucaj i koji je uzrok i da li je to lose?
Moje misljenje je da je bolja varijanta,kad se formira zbun,da osnovne grane ne idu u sirinu previse,nego vise vertikalno...em zbog kasnijeg spajanja i lakseg prolazenja izmedju em zbog toga sto i kad ponesu te grane,one ima da se i same od sebe saviju tj rasire...koja ti je godina tom lesniku?
 
Moje misljenje je da je bolja varijanta,kad se formira zbun,da osnovne grane ne idu u sirinu previse,nego vise vertikalno...em zbog kasnijeg spajanja i lakseg prolazenja izmedju em zbog toga sto i kad ponesu te grane,one ima da se i same od sebe saviju tj rasire...koja ti je godina tom lesniku?

Nas ulazi u 4 godinu. Neki su visine 1,5m ali su otisli u sirinu. Neki lepo u visinu. Mozda je problem sto nije centralna do ove zime maknuta.
 
Nazad
Vrh