Leska - opšta tema

Ako vam je to negde blizu kuće gde možete redovno da ih zalivate, možete i u proleće da ih posadite. 3x4 je malo rastojanje nebitno dal je forma žbun ili stablo, međutim pošto je to samo 20 stabla za kućnu upotrebu nije to toliko bitno. Ovde više ljudi preferira formu žbun ali vi izaberite ono što se vama više sviđa. Obe forme imaju svoje prednosti i mane. Žbun je teži za održavanje ali je žilaviji i može vrlo brzo da se regeneriše iz višegodišnjeg korena što nije slučaj kod forme stabla. Sadnice su osetno jeftinije. Formu stablo bih sadio isključivo u ograđen prostor zbog štetočina. Kada bih sadio za svoje potrebe(ne za biznis), izabrao bih što veći broj različitih vrsta.
Ovo što sam vam naveo je moje mišljenje i nikako ne znači da je najpravilnije. Pozdrav.
Hvala, sada je dosta jasnije , vodu imam za zalivanje i blizu je kuce tako da cu najverovatnije saditi u prolece
 
Poz, vidim tema je malo posustala...jesenas sam posadio 1200 sadnica leske, pa planiram da idem sad nordoxom i u aprilu talstarom. Mislim da je dovoljno do jeseni za mlad zasad?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Druže jel moze nesto opširnije pošto i ja u budućnosti idem na tu količinu jel su stablasice ili žbun,jel imaš navodnjavanje,ogradu koje su sorte i koliko te to sve koštalo?
 
Druže jel moze nesto opširnije pošto i ja u budućnosti idem na tu količinu jel su stablasice ili žbun,jel imaš navodnjavanje,ogradu koje su sorte i koliko te to sve koštalo?
Žbunovi su u pitanju, tonde...delalanga, gifoni i gentile romana. Ograđena mi je njiva, iskopan bunar i u procesu rada za kap po kap. Inače, je ovo samo deo, pošto je na jesen planirana sadnja još 4000 komada. Sadnice su sertifikovane i kaparisane za jesen.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 
Poz, vidim tema je malo posustala...jesenas sam posadio 1200 sadnica leske, pa planiram da idem sad nordoxom i u aprilu talstarom. Mislim da je dovoljno do jeseni za mlad zasad?

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Malo su ti niske temperature za bakarne preparate sada...

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
Ja koliko sam shvatio iskusnije od sebe bitano je da se ocisti monilija a to je u periodu oplodnje. To je zavisno od sorti od pocetka aprila do maja. Mislim da bi trebalo da se opali jednom cim temperature krenu u pozitivu posle ovog sahladjenja i zavisno od padavina i vlage jos jednom do dva puta do sredine maja. Neka me isprave iskusniji ako gresim. Isto svaka ta zastita ima veze i sa podnebljem. U suvim krajevima nije frka i jednom da se uradi a negde gde je velika vlaga mozda je malo i tri prskanja.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka
 
................. Sadnice su sertifikovane i kaparisane za jesen.

Poštovani,
ako imate dobru volju da nam napišete:
1 - kod koga ste naručili sadnice za jesen ? neki kontakt ?
2 - po kojoj ceni ?
3- da li ste potpisali neki ugovor ?
4 - koliku kaparu ste dali ? i da li ste platili preko računa ?
5 - da li dotični rasadnik nudi sortu Enis ?
6 - da li su izdanci dvogodišnji ?
7 - da li je svaka sadnica imala narandžastu pvc traku ?
8 - da li ste zadovoljni sadnicama koje ste već posadili ?
9 - da li ste razmišljali o Kosfordu i Halskom džinu kao dodatnim oprašivačima za svaki slučaj ?

Hvala unapred.

Ja već duže vreme biram rasadnike sa (ne)ažurnog spiska Ministarstva a onda ih proveravam u evidenciji Agencije za privredne registre (APR) da li su trenutno aktivni. Da li mogu da mi ispostave račun kako bih mogao da zatražim subvencije ako ih bude 2019.
 
Ja koliko sam shvatio iskusnije od sebe bitano je da se ocisti monilija a to je u periodu oplodnje. To je zavisno od sorti od pocetka aprila do maja. Mislim da bi trebalo da se opali jednom cim temperature krenu u pozitivu posle ovog sahladjenja i zavisno od padavina i vlage jos jednom do dva puta do sredine maja. Neka me isprave iskusniji ako gresim. Isto svaka ta zastita ima veze i sa podnebljem. U suvim krajevima nije frka i jednom da se uradi a negde gde je velika vlaga mozda je malo i tri prskanja.

Poslato sa HUAWEI CUN-L01 uz pomoć Tapatoka

Zastita od Monilije se obavlja od Januara do kraja Februara kada temperature to dozvole i to bar dva puta fungicidima.Mislim da je u Martu i Aprilu a narocito u Maju kasno prskati protiv Monilije jer je cvetanje i oprasivanje zavrseno.
 
Ako neko ima za prodaju sadnica (izdanak) neka mi pusti poruku koju sortu i koja je cena?
Uzeo bih nekih 20-30 sadnica za licne potrebe..
Hvala.

Послато са SM-J510GN уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav svima!
Posedujem manje imanje koje mi je ostalo od dede i planiram da posadim lesku. Ako uspem ovog meseca bi posadio 100 komada za pocetak. Dosta sam citao istrazivao pa bi mi leska najbolje odgovarala i nadam se da bi ste mi vi mogli pomoci oko nekih stvari!

Planiram zbunasti tip sadnca, sorte Tonde.
Ono sto mene interesuje da li sam odabrao dobre sorte?
I koji bi bili neki osnovni savet na koje bi trebao da obratim paznju ?
 
@Mark99,
a koje bi ste to tonde posadili i u kom odnosu? Ja mogu da vam kažem šta sam ja posadio po preporuci prodavca čisto da imate neki primer. Moj prodavac je imao samo te sorte tako da bi neka druga kombinacija sorti možda bila još bolja. Hteo sam prvo da mi noseća sorta bude Langa ali sam se onda odlučio za dve noseće sorte sličnih osobina:

Langa 67
Romana 67
Giffoni 46
Mortarella 20
 
Ja sam planirao da mi glavna sorta bude Tonda Gentile Romana 80% i 20% oprasivaci (Cosford, Daviana, Mortarella) ili da to bude odnos 70-30.
Malo sam istrazivao i mislim da bi mi ova sorta odgovarala.
Hvala ti na odgovoru..
U kojoj godini je tvoj zasad?
 
Kod mene su tri tonde, dodato
Halski dzin
Istarski dugi
Rimski
Tondi ima ok 300kom a ova tri oko 100kom

Послато са Lenovo A2020a40 уз помоћ Тапатока
 
Mozel li mi neko reci kako se krece otkup kod nas? Da se otkupljuje samo ocisceni lesnik ili moze i neocisceni ? Daleko sam ja od prodaje ali zelim da znam sta me ceka :sta:
 
Koliko zasada nice za 5,6 god nećemo morati da uvezemo gram lešnika :D


Bilo bi lepo da svi zasadi Leske koji nicu poslednjih godina opstanu i donesu prihod vlasnicima ,tu racunam i sebe,bolje da dedovine obradjujemo nego da nam zarastaju u korov.
Svak ce se odluciti za sortiment kakav zeli uzgojnu formu, isto tako razmak sadnje i za sve ostalo sto prati uzgoj ove biljke.Naravno bilo bi lepo da to sve podele sa nama na forumu jer vise informacija dobro dodje svima
 
@Mark99
Kolega, ne bi bilo loše da, kad imate vremena, pročitate ovu temu na forumu. Ima tu da se nađe dosta korisnih i zanimljivih stvari pogotovu za početnike u biznisu. Otkupljuje se i očišćen i neočišćen. Očišćen naravno ima veću cenu ali i ima više akcije dok se taj posao odradi. Morate da uložite u opremu ili da nosite kod nekog i plaćate da vam to uradi. Ko ima veće količine i to mu je primaran izvor prihoda, mislim da se isplati ulagati sredstva i vreme u to. I ta ljuska koja ostaje ima neku vrednost. Ja, pošto sam u nekoj drugoj situaciji za sada, kad dođe vreme za to, baciću sve na papir i videti šta mi valja činiti. Možda ću ga prodavati neočišćenog. Za cene možete da pogledate i po oglasima.

@okidoki
Slažem se sa vama. Ja sam to parče izdavao za pedesetak evra. Bitno je samo da se čovek ne preceni. Da ne počne neku količinu čije održavanje premašuje njegove finansijske i vremenske mogućnosti pa da to ispadne loše posle. Da formira jedan kvalitetan zasad a da pri tom ne postane njegov rob.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh