Leska - opšta tema

Meni je osnovni insekticid tonus, kad sam njega ispucao (2x)prosle godine sam ubacio i karate zeon, a ove godine cu vjerovatno umjesto njega koristiti kozak jer je ista aktivna materija a trebao bi biti jeftiniji.

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
U principu ne postoji jako i dobro sredstvo koje se moze primeniti vise od 3x u zasadu, sto zmaci treba ga valjano rasporediti ... Mada ja primecujem i pored dva tretiranja koja sam obavio imam insekata koji skakucu na pojedinim leskama

Sent from my moto g(6) using Tapatalk
 
Mislim da karate zeon , decis, fastak, cipermentin su kontaktna sredstva I.ona odjednom preseku insekte, trenitno deluju. I njih treba koristiti kada se stetocine pojave.

Sistemin I nurell d kao I vecina sredstava protiv vasi tipa tonus, afinex , coragen su sistemici.
Kombinovati te tri grupe sigurno je pravo resenje.
 
Nurelle mislim da nije sistemik ali je kombninacija dva sredstva (organosfosfat i piretroid ako se ne varam) pa deluje na skoro sve, a sa piretroidima treba biti pazljiv i koristiti ih jednom u zasadu godisnje, izbegavati cestu primenu iako su jeftini, problem je sto oni pobiju sve i stetno i ono sto nije stetno (predatore) pa posle njega se javlja najezda nekih insekata kojih bi bilo mnogo manje da su predatori oistali u nekom broju...
A ovo za kombinovanje, tj za naizmenicno koriscenje jeste pravi savet, birati razlicite FRAC grupe za naredna prskanja je najbolja kombinacija...
 
Mija greska, to sto sam pisao bilo je za Runner a ne za Nurell D.
Eto stariji covek pa najgora varijanta, neceg se saca ali pogresno ...
Inace ja koristim nurell d cipermentin I sistemin. Strucnjaci su mi rekli da je dobar I bifentrin , a za vasi I kasnija prskanja za drugu generaciji smotavca preporucivali su mi karate zeon ili to sto je isto kozak ili grom

To sto ce sistemin I bifentrin prestati da se proizvode kupicu ih pa cu par godina imati a do tada ce se iskristalisati sta je dobra zamena.
 
Sta pocne kao mala fleka i ubrzo zavrsi na zemlji?
85195612673c10331b8422b91e401150.jpg
b02f17eefbad92d97a06d621d623431c.jpg


Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
Monilija znaci. Ako se dobro sjecam zastita krece jos u fazi cvjetavanja, te onda u maju i junu, a koristi se signum/fumomil/switch?

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
Da dva puta ide to

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока

Imam identican problem. Da li je potrebno odstraniti sa biljaka sve plodove koje je zahvatila monilia? Ili je dovoljno samo ih istretirati fungicidom?
Nesto sam citao, kazu da moze bolest da se prenese i na ostatak biljka pa cak i da izazove njeno odumiranje? Molim ko ima iskustva za dodatnu pomoc, savet. Koje preparate da uzmem? Da li tu ima spasa?
hvala
 
Sta pocne kao mala fleka i ubrzo zavrsi na zemlji?
85195612673c10331b8422b91e401150.jpg
b02f17eefbad92d97a06d621d623431c.jpg


Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
Identican problem sam danas registrovao kod sebe..... Bukvalno isto mi izgledaju pojedini plodovi. Sta si uradio druze po tom pitanju. Molim te za savet. Da pokusam da ih spasim ako je to moguce u ovoj fazi. Mnogo hvala na pomoci. Pozdrav
 
Koliko sw ja sećam nekih ranijih odgovora meni za isti problem
Monilija se sprečava u cvetu-topli dani zimi kad otvori ženske cvetove signumom
Sve sada je kasno. Šta opadne opalo je i sledeće zume pažljivije prskanje i ponavljanje bar dva puta

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
 
Koliko sw ja sećam nekih ranijih odgovora meni za isti problem
Monilija se sprečava u cvetu-topli dani zimi kad otvori ženske cvetove signumom
Sve sada je kasno. Šta opadne opalo je i sledeće zume pažljivije prskanje i ponavljanje bar dva puta

Poslato sa SLA-L22 pomoću Tapatoka
Koliko sam ja shvatio monilia fructigena napada plod a monilia laxa napada cvet.
Prskao sam zimus plavim uljek - preparat na bazi bakra. Nije mi jasno...
 
Pošto vidim da svi imate muke sa lošim održavanjem ja ću od sada da pišem kada sam prskao i sa čim jer ja imam odličnog zaluđenog zaštitara koji obožava svoj posao i lešnik mu je najomiljenije drvo. Ja uopšte ne razmišljam kada i čim treba da prskam....on me zove i kaže idemo u obilazak. Pregledamo ako nema bolesti,grinja ili nešto novo nema dodatnih prskanja. A redovna prskanja se podrazumevaju. I to ću vam pisati da ne bijete glave i malo da se opustite....

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
 
A druga stvar je ko nema analizu zemlje da uradi jer ksda biljka nema sve sto joj je potrebno u zemlji oboljeva i svasta je napada zbog nedostataka.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
Zapravo nece puno pomoci samo analiza zemlje za bolesti zato sto nekad, i kad fizicki ima nekog elementa u zemljistu (makro ili mikroelementa), zbog fiziolosko hemijskih procesa (dal' je velika susa, velika kisa, mraz, ekstremne pH vrednosti zemlje itd) moze da se javi nedostatak, iako elemneta u normalnm uslovima ima relativno dovoljno..
Drugi cest slucaj je antagonizam elemenata, pa moze da se javi ako nekog elementa ima previse, onda on takoreci "blokira" neki drugi element, i dolazi do ispoljavanja simptoma nedostatka (najupecatljiviji primer je Gvozdje na alkalnim zemljistima koja imaju puno Kalcijuma, ali ima i drugih primera naravno, kao sto je Kalijum koji blokira unos Kalcijuma na kiselim zemjistima, kad Kalijuma ima malo vise u zemlji sto zna da se desi cesto u prvoj godini nakon jaceg djubrenja dok se malo Kalijum ne izmesa u zemlji pa je lokalno jace koncentrisan (tu gde je bacen tu ostaje jer se sporo rastvara i mesa sa zemljom, pogotovu u tezem zemljistu)...
Ja ne kazem da ne treba raditi analize zemlje, cak naprotiv, ali ta analiza daje jedan od podataka potrebnih za procenu sta fali i koliko, Idealno bi bilo uraditi analizu lista (ili jos bolje "sap analysys" sto je analiza sokova iz lista), i onda bi se imala informacija sta tacno fali u kom trenutku, i to se onda dodaje malo vise kroz fertigaciju, ili folijarno ako je potrebno brzo reagovati...
Jos jedna bitn stvar je da, ako je moguce, zemljiste treba da bude blago kiselo, znaci nesto 6-6.5 pH, jer se tad najmanje desava taj efekat antagonizma, sve van toga povecava efekat antagonizma.. Nije to neki nagli porast nego je vise proporcionalno, sto je nizi pH od preporucenog, to je veci efekat, i obrnuto, ne postoji neka konkretna vrednost gde pocinje efekat, ili gde prestaje (ne moze bas da se kaze "imam malo ispod 7.5 pH, to je OK, ako je malo iznad 7.5, onda nije OK")... Tako da na alkalnim zemljistima treba pokusavati zakiseljavanje kolko moze i kad moze, da se sto vise spusti pH do optimalnog... Za kisela zemljista obrnuto, povecavati, ali isto polako...
Malo sam proucavao fertigaciju i folijarnu primenu ovih dana i shvatio sam da je to mnogo komplikovano da bi bez detaljne analize moglo da se svede na 3 kratke recenice "stavi to i to, toliko i toliko, tad i tad", tu bi moralo da se improvizuje (ko ima uslova) sa nekim generalnim pravilima cega kad vise treba, tesko da iko kod nas ima uslova i para da radi vise puta folijarnu analizu preko godine..
Samo biti oprezan da se ne pretera (neki elementi, kao Bor na primer, mogu da bude toksicni ako se pretera, a mala je razlika izmedju mnogo i malo).. Tako da, folijarna prihrana da (i fertigacija, ko ima uslova), ali verovatno ce za svakog biti malo drugacija u zavisnoti od uslova koje on ima, ne moze bas da se kopira izmedju parcela na zalost...
 
Pošto vidim da svi imate muke sa lošim održavanjem ja ću od sada da pišem kada sam prskao i sa čim jer ja imam odličnog zaluđenog zaštitara koji obožava svoj posao i lešnik mu je najomiljenije drvo. Ja uopšte ne razmišljam kada i čim treba da prskam....on me zove i kaže idemo u obilazak. Pregledamo ako nema bolesti,grinja ili nešto novo nema dodatnih prskanja. A redovna prskanja se podrazumevaju. I to ću vam pisati da ne bijete glave i malo da se opustite....

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
Ok. Hvala unapred na pomoci. Radio sam analizu zemljista i postupio u fazi pripreme bas kako mi je receno.
Mogu li ujedno da te zamolim da pitas svog zastitara da li bi bio raspolozen da periodicno poseti moju parcelu, u periodima koji su kljucni tokom vegetacije.
Ja bih ga dovezao do Obrenovca i vratio za Pozarevac svaki put a on covek neka samo javi koliko bi kostali njegovi saveti.
Ako moze, poslao bih ti moj mob kroz privatnu poruku pa da se dogovorimo. Imam 3ha i vazno mi je da neko strucan vrsi periodicno nadzor.
hvala jos jednom
pozdrav
 
Identican problem sam danas registrovao kod sebe..... Bukvalno isto mi izgledaju pojedini plodovi. Sta si uradio druze po tom pitanju. Molim te za savet. Da pokusam da ih spasim ako je to moguce u ovoj fazi. Mnogo hvala na pomoci. Pozdrav
Nisam uradio nista i vjerovatno i necu. Kao sto rekose mislim da je kasno za to jer prvo prskanje ide vec na zimu (ili proljece). Drugo- ovo mi je prvi rod koji nisam uopste ocekivao (treca vegetacija) niti mi je toliko bitan, jos sam koncentrisan na pravilan razvoj grma, o plodovima cu voditi racuna sledece godine. Posto sam primjetio pocetni razvoj plamenjace na nekim zbunovima trenutno se dvoumim da li da idem sa bakrom(i kojom dozom) ili da ispucam drugu dozu akorda za ovu sezonu.

Послато са SM-G800F помоћу Тапатока
 
Zapravo nece puno pomoci samo analiza zemlje za bolesti zato sto nekad, i kad fizicki ima nekog elementa u zemljistu (makro ili mikroelementa), zbog fiziolosko hemijskih procesa (dal' je velika susa, velika kisa, mraz, ekstremne pH vrednosti zemlje itd) moze da se javi nedostatak, iako elemneta u normalnm uslovima ima relativno dovoljno..
Drugi cest slucaj je antagonizam elemenata, pa moze da se javi ako nekog elementa ima previse, onda on takoreci "blokira" neki drugi element, i dolazi do ispoljavanja simptoma nedostatka (najupecatljiviji primer je Gvozdje na alkalnim zemljistima koja imaju puno Kalcijuma, ali ima i drugih primera naravno, kao sto je Kalijum koji blokira unos Kalcijuma na kiselim zemjistima, kad Kalijuma ima malo vise u zemlji sto zna da se desi cesto u prvoj godini nakon jaceg djubrenja dok se malo Kalijum ne izmesa u zemlji pa je lokalno jace koncentrisan (tu gde je bacen tu ostaje jer se sporo rastvara i mesa sa zemljom, pogotovu u tezem zemljistu)...
Ja ne kazem da ne treba raditi analize zemlje, cak naprotiv, ali ta analiza daje jedan od podataka potrebnih za procenu sta fali i koliko, Idealno bi bilo uraditi analizu lista (ili jos bolje "sap analysys" sto je analiza sokova iz lista), i onda bi se imala informacija sta tacno fali u kom trenutku, i to se onda dodaje malo vise kroz fertigaciju, ili folijarno ako je potrebno brzo reagovati...
Jos jedna bitn stvar je da, ako je moguce, zemljiste treba da bude blago kiselo, znaci nesto 6-6.5 pH, jer se tad najmanje desava taj efekat antagonizma, sve van toga povecava efekat antagonizma.. Nije to neki nagli porast nego je vise proporcionalno, sto je nizi pH od preporucenog, to je veci efekat, i obrnuto, ne postoji neka konkretna vrednost gde pocinje efekat, ili gde prestaje (ne moze bas da se kaze "imam malo ispod 7.5 pH, to je OK, ako je malo iznad 7.5, onda nije OK")... Tako da na alkalnim zemljistima treba pokusavati zakiseljavanje kolko moze i kad moze, da se sto vise spusti pH do optimalnog... Za kisela zemljista obrnuto, povecavati, ali isto polako...
Malo sam proucavao fertigaciju i folijarnu primenu ovih dana i shvatio sam da je to mnogo komplikovano da bi bez detaljne analize moglo da se svede na 3 kratke recenice "stavi to i to, toliko i toliko, tad i tad", tu bi moralo da se improvizuje (ko ima uslova) sa nekim generalnim pravilima cega kad vise treba, tesko da iko kod nas ima uslova i para da radi vise puta folijarnu analizu preko godine..
Samo biti oprezan da se ne pretera (neki elementi, kao Bor na primer, mogu da bude toksicni ako se pretera, a mala je razlika izmedju mnogo i malo).. Tako da, folijarna prihrana da (i fertigacija, ko ima uslova), ali verovatno ce za svakog biti malo drugacija u zavisnoti od uslova koje on ima, ne moze bas da se kopira izmedju parcela na zalost...
Hvala na detaljnim i korisnim savetima.
Da li znate koje institucije rade tu folijranu anlizu lista kod nas.
Ja sam u Beogradu, pokusavam da nadjem i ne vidim da to iko radi.
hvala
 
Nazad
Vrh