VALJEVO
U srcu Srbije, stotinak kilometara jugozapadno od Beograda, uzdiže se lanac valjevskih planina, a ispred njih je venac brda koja okružuju kotlinu u koju, sa zapada utiču reke Obnica i Jablanica i spajajući se stvaraju Kolubaru u koju se ulivaju vode Gradca. Na obalama ove četiri reke, u dolini, zaštićen okolnim brdima, smešten je grad Valjevo.
Valjevo je jedno od najstarijih gradskih naselja u Srbiji. Nastalo je na raskrsnici drevnih puteva i više od šest stotina godina je bilo mesto okupljanja trgovaca i putnika namernika. Tokom proteklih vekova valjevska kotlina je bila dovoljno prostrana da primi sve urbane sadržaje grada, ali ubrzani razvoj prouzrokovan naglom industrijalizacijom sredinom XX veka doveo je do toga da se današnje Valjevo širi dolinom Kolubare kao i uz obronke brda koja okružuju kotlinu.
Valjevo je danas jedan od značajnih srpskih gradova i administrativni, privredni i kulturni centar teritorije grada Valjeva, ali i Kolubarskog okruga. Na teritoriji grada Valjeva, pored samog gradskog naselja ima još 77 sela, sa ukupno 100.000 stanovnika. Kolubarski okrug (grad Valjevo i opštine Ub, Lajkovac, Mionica, Osečina i Ljig) ima oko 200 naselja sa negde oko 200.000 stanovnika.
Valjevo je bilo prva veća varoš oslobođena na početku Prvog srpskog ustanka.
Valjevo se pod tim imenom prvi put pominje u dokumentima iz 1393. godine.
Prema najnovijem popisu gradsko naselje Valjevo ima oko 64.000, a teritorija grada oko 98.000 stanovnika.
Valjevo se nalazi na raskrsnici mnogih puteva i do njega se, kroz živopisne krajeve, lako stiže iz različitih pravaca. Od Beograda je udaljeno 96 km, od Novog Sada 134, od Užica 77 km, Loznice 72 km. Do Valjeva se može stići i železničkom prugom koja od Beograda vodi do velike jadranske luke Bar.
Iz pričje perspektive - spoj tradicije i modrenog
Knez Miloseva ulica
Zahvaljujući dalekovidim urbanističkim potezima načinjenim 1833. i 1855. godine sve ulice u najužem jezgru Valjeva se ukrštaju pod pravim uglom. Naročitu pažnju privlače dve stare trgovačko-zanatske četvrti, Tešnjar i ulica Kneza Miloša.
Tridesetih godina 19. veka, kada je počeo novi period u razvoju grada, na inicijativu kneza Miloša Obrenovića, na levoj obali Kolubare je počela da se razvija nova, trgovačko-zanatska četvrt, kao evropska paralela orjentalnom Tešnjaru, današnja ulica kneza Miloša. Podizanjem trgovačkih i ugostiteljskih objekata, zanatskih radnji, a potom i hotela Sekulić i Grand ova ulica je sve više dobijala na svom značaju i postajala jezgro gradskog života, ali i daljeg razvoja Valjeva.
Danas je Knez Miloševa ulica zadržala puno toga od svog starog značaja (u njoj se nalazi više trgovačkih radnji i kafića), ali je istovremeno i pozornica za mnoga kulturno-umetnička dešavanja.
Knez Miloševa ulica je deo centra današnjeg Valjeva i proteže se duž leve obale Kolubare.
A Tešnjar.
Lepši nego i kad.
Tešnjar je stara, čaršija formirana još u turska vremena i proteže se duž desne obale Kolubare. Šetajući Tešnjarem, prolazeći pored niskih bondručkih građevina, može se osetiti duh orijentalne tržnice i pazariti u nekoj od radionica starih zanatlija: voskara, sarača, grnčara, tkača, kazandžija..., ali i predahnuti u jednom od modernih kafića. A ako Valjevo posetite krajem avgusta sigurno ćete uživati u brojnim sadržajima koji se nude u okviru kulturne manifestacije Tešnjarske večeri. Poslednjih godina, zahvaljujući činjenici da je više filmova i serija snimano u Tešnjaru ova stara valjevska čaršija postaje svojevrsni nacionalni filmski grad.
Bajkovito okruženje u centru Valjeva
... u centru grada beli mermerni most povezuje dve čaršije, Tešnjar, formiran u 16. i Knez Miloševu, formiranu u prvoj polovini 19. veka.
Ali ako zastanete na mostu, i pogledate niz reku Kolubaru...
.. ugledate šetalište pored reke i....
. i prisetite se pesme koju je nekada pevao Miku Jevremović, o ljubavi ispod kestenova i šetnji pored Kolubare.
KESTENOVI SU JOŠ TU.
Manastiri
Pustinja
Jovanja
Lelic
Celije
Post je spojen: [time]1283641264[/time]
_________________________________________________