Leopard i IMT plugovi

To se i meni dešavalo dok nisam popravio plug. Prednji trougao koji je potpora raoniku mi je bio kratak i nije bio naslonjen na raonik.

mket7d.jpg
 
U pravu si. Juce prevrnem plug na ledja i vidim da raonik ne naleze lepo u prednjem delu pa poturim jak material i zavarim. Danas probao u jako teskoj zemlji i nisam imao problema. Dali se taj trougao menja samo on ili kako vec, uopste nisam obracao paznju.
 
Mačvanska zemlja je jako teška za oranje.Tu ni Marko Kraljević nije smeo orati drumove da ne pokida ralo i volove,već išao dole na jug.Tako kaže stara pesma.Zato se i tebi Pufta to često događa.
 
Ma taj Kraljevic bio neki slabic cim nije mogao orati po Macvi a ti Aco uzores sa fergusonom.
 
Baš tako.Tri dana sam orao 2,2 ha sa malim dvobraznim plugom,a sve po suvom i na 25 cm.U toku oranja mi svaki dan stiže poruka na telefon:" Ori Aco al duboko".Ne smem da kažem od koga je stizala,ali sam za svaki slučaj odmah i izbrisao_Opreznost je majka života.Treba sačuvati živu glavu,da ne prođem kao mučeni Karađorđe.
 
Raonici moraju biti dobro naoštreni,plug dobro da leži u brazdi,orač mora biti visoko obrazovan,minimum VII 1 stepen i ono najvažnije- dugogodišnje iskustvo.Njiva mora da je tvoja i da je dobro poznaješ,kad podubiti a kad popličiti.Sa tuđom njivom je veći izazov i veća mogućnost da se nešto pogreši.
Ovo je i dobro kako je bilo letos na ugari iste ove njive.Spopale me rode dok sam ugario i već se zabrinuo da ne slute na neku prinovu.Nikad se ne zna,sinovi odrasli,uvek može da se desi.U mene ne sumnjam.
 
Kolege, da li je neko naleteo na raonike sa zigom "STEEL"
Kupih par po ubedjenju prodavca,ali pipnuh jedan kamen i savio se kao zvaka...
 
Meni juce se skrivio zadnji spic samo sto sam ocesao betonski stub. Kvalitet materijala je plastelin pa jos gore od toga. Sada sam navario od gibnja zmajevke rashodovane spiceve pa videcemo koliko ce to ici.
 
Imao sam problem kad sam kupio plug bivši vlasnik je orao samo desnom stranom jer su mu pukle opruge koje vraćaju klip...ti raonici su potrošeniji od levih i ja sam na njih tj istu meru kao levi navario špiceve od kovanog materijala dbljine 6mm i širine 50mm,taj materijal sam našao na tavanu među delovima bivše zaprege bog zna od kad..ljdi to je jako neverovatno evo i dan danas stoji,brusilica sve igra po tome kad sam sekao.
 
Neki dan sam naleteo na plug lici mi na leoparda ali je 4 brazde,starije proizvodnje,nizi klirens 4x30 zahvat,ne zna ni on covek cija je proizvodnja, daske dobre i raonici kao novi... Trazi 400e,sutra ga moram slikati,idem da ga probam,stoji mu vec par godina...
 
Prosle godine sam kupio 755 NK... rucka, poluga, zabrazdjivac kako ko zove, ima lufta! Naime ona kocka dole kod osovine se pojela, odvijem sraf (nije fabricki) - pukne, skinem kocku - navarim materijala koji fali, izvucem zalomeljeni sraf. Moje pitanje da li neko ima uzorak tog srafa, neku skicu, jer predpostavljam da treba da bude dvostepeni, a vrv nema nov da se kupi!
 
Drugari, za srednje duboko i duboko oranje bih uzeo jednobrazni plug; koji izabrati? Mašina kojom radim je Zetor 5718 a priprema bi se radila za voćnjak, dakle >45 cm dubine moram ići... Ili da to platim nekome sa ozbiljnijom mehanizacijom?
 
Ma uzmes imt jednobrazda i sam radis ,koliko bi platio ostace ti plug fraj oni nisu skupi. stotinak evra.
 
Prosle godine sam kupio 755 NK... rucka, poluga, zabrazdjivac kako ko zove, ima lufta! Naime ona kocka dole kod osovine se pojela, odvijem sraf (nije fabricki) - pukne, skinem kocku - navarim materijala koji fali, izvucem zalomeljeni sraf. Moje pitanje da li neko ima uzorak tog srafa, neku skicu, jer predpostavljam da treba da bude dvostepeni, a vrv nema nov da se kupi!

Aleksandre ako se dobro sećam taj šraf treba da je sa početka 20-30mm bez navoja kao OK- materijal koji treba da prođe kroz ručicu sa druge strane gde ima rupa predviđena za to, znači kad staviš kocku u ručicu i počneš da uvrćeš taj šraf on privlači tu kocku koja je sa jedne strane konusna i tako steže ručicu za kolenastu osovinu da nema lufta a ono malo bez navoja šraf drži u pravcu tu kocku, nadam se da si razumeo.
 
Nazad
Vrh