Leopard i IMT plugovi

Ma fantazeri sad njiva mora biti ko slika meni je imt plug dobar malo da ga poboljšam i ok .
Kad vidim kolike novce ljudi daju za plugove boli me glava
Ljep cu naci nekog da mi to donese za drugu sezonu i možda jedno crtalo kupiti i ok
 
radio sam prvo samo sa jednim crtalom, al poslije sam i njega skinio, u kukuruzovini je znalo zaštopat, al bez njega nije bilo problema, možda da je nazubljeno i večeg promjera, onda mislim da nebi bio problem ni u kukuruzovini
 
A kako ih nosi, pogotovo kod neravnog terena, ne bi se reklo da mu pasu odlicno. Rodjak ima imt 539 i 755 VK. Morao je da izbusi nove rupe, i da napravi "srednji" klirens zbog nosenja.
 
E, pa to, zbog nosenja se ja i razmisljam. Razlika je 7cm. NK je 56cm a VK 63. Koliko se time dobija prilikom zaoravanja zetvenih ostataka kukuruza? Mnogo se mucim sa NK, a ne palim zetvene ostatke.
Da li bi razlika bila drasticna u ovakvim uslovima oranja?
[video]https://youtu.be/q9BhIFEJV2U[/video]
 
Mogla bi se nadograditi piramida pluga da moze vislje da se stavi topling . Dve ploce sa izbusenim rupama koje se dovare na postojecu piramidu .
 
ValjDa mu trebaju nize rupe za toplink, onda, da se izbuse, ispod postojecih? Koliko je bolji za zaoravanje kukuruzovine od NK?
Evo slike pluga. Covek ga ceni 400e, kaze da je VK. Jos nisam isao da ga vidim, a ne mogu da se zakunem da je VK.
21e2hci.jpg
 
Ovo je niski klirens pluga. Vidis kako se noga odmah lomi. Kod visokog postoji par centimetara ravnog dela pa se tek onda lomi.
A sto se zaoravanja tice, za bolje zaoravanje nije dovoljno samo da plug bude visok klirens, vec je potrebno da ima i vece rastojanje izmedju pluznih glava. Primera radi, imt 755 ima rastojanje izmedju glava 70 ili 72cm, dok imt 756 ima rastojanje od 80cm.

http://poljoprivredni.oglasi.rs/images/oglas/201308/681035/1.jpg
 
Retko je to mnogo. Jedino bih mogao da pitam rodjaka da se zamenite sa vratovima pluga obzirom da on ima vratove od visokog klirensa. Takodje, to je rodjak koji je napravio "srednji" klirens tako sto je izbusio druge rupe na tim vratovima. To bi ti bilo najbolje resenje. Kupio je Rakovicu 65 pre nekih 4-5 dana pa je pricao da hoce kupovati drugi plug tj veci plug. Otom potom.
A mnogo je nezahvalno predloziti koji je plug najbolji za imt 539. Nas clan Bobo ce preporuciti IMT 756 ali nisam video da ih je neki ferguson vukao na nasoj zemlji. Treba to probati. Pozajmi od nekoga iz kraja pa vidi. Mozda ces se iznenaditi tj mozda ces moci da ga vuces. Glave na 755 i na 756 su identicne, samo je rastojanje izmedju glava 25cm i 30cm.
 
Kod mene je zemlja lagana i u ravnim njivama 539 moze raditi sa 756. Sto se klirensa tice, za 539 obavezno niski jer visoki klirens zapada svuda, kad najasis oranje da vadis jedinicu plug "ore" nekih 4-5cm jer ga ne mozes vislje podici.

Jedina sigurna preporuka koju mogu dati za 539 je jednobrazni IMT plug, koji u odnosu na 755 i nema toliko manji zahvat ali zato nema gusenja, nema da ne zaore masu i nema da se traktor pati. samo spustis u zemlj i opleti po gasu. Tako sam i ja radio dok smo imali samo 539 i 755 NK plug. 755 moze zaorati kukuruzovinu koja je rucno obrana i koja je "vezana" za zemlju i tu gusenja nema, em ju traktor polozi u pravcu oranja em ju plug samo zavrne u brazdu. Iza kombajna ili beraca bez malciranja kukuruzovine ne bih ni pokusavao orati.
 
Mozda to sa 756 i moze da funkcionise na godinama za oranje kao sto je bila 2015. Uglavnom orem sa 755 koji je, priznajem u izrabljenom stanju. Imam i Slavonca, za ljustenje strnova sluzi uglavnom, a ove godine sam i za kukuruz cak orao s njim na nekim parcelama koliko je lako islo. Ali, sta kada dodje godina kao 2014, kad je tesko za oranje? Ipak je 755 plug broj 1 za nase(sumadijske) uslove za fergusona. E, kad bih naleteo na VK, ali sto kazes ti, retki su...

Njive su mi relativno ravne. A mnogo mi je stalo da se ta kukuruzovina zaorava kako treba. Otkako beremo beracem patimo se sa NK i gusenjem. A u 21. veku da palim zetvene ostatke...
 
Poslednja izmena:
Kazem ti, jedino pravo rjesenje je IMT 16" plug. ides brze nego sa 755, zaoravas 3 puta bolje i potrosnja goriva po jedinici povrsine ISTA kao i sa 755 samo vremenski treba malo dulje ali ako sa 755 proklizava, sa 610-10 nece. Godinama sam radio s 539 i jednobraznjakom, nema za kukuruzovinu ili bilo koju vecu masu boljeg pluga da ga 539 vuce.
 
Ja imam 12" visoki i 539 ga vuce, ali kad su obadva tocka u brazdi, kad moras izvlaciti "jedinicu" (predzadnji prolaz u razoravanju) plug je u zemlji nekih 4-5cm i stalno drlja. Ako ima neke mase, vuce ju za sobom toliko da ide na zivce. Poorao sam s visokim 12" i 539 jednu bascu i vise nisam ni pokusavao. Navikao sam na niski plug za 539 i to je to, stvar navike.
 
Pero ajde da probam da ti pomognem,nemoj ici na visoki klirens jer sto kazu kolege imaces dosta problema bilo gde ako malo zapadnes u sanac, brazdu ili na uvratinama,moraces otkaciti plug da bi se izvukao,jednostavno 539 ne moze nositi lepo plug visokog klirensa.Sto se oranja tice ore lepo 539 sa 756 ali u malo tezem oranju nema snage da ga vuce dublje od 20cm.Sto se imt-a 755 VK tice to nemoj kupovati imas samo da se patis s njim,to ti je isto sto ti imas nista bolje nece zaoravati jer je mali razmak izmedju glava isto ce ti gusiti u dobroj masi,orao sam za rakovicom s takvim plugom i nista bolje neces dobiti.Po meni je 755VK promasen plug bas zbog tog malog razmaka na malo vecoj dubini ne moze da pakuje lepo brazde i na malo nagnutom terenu sve se vraca nazad u brazdu,ajd da kazem da je taj plug dobar za neke traktore do 50ks koji nemaju snage da oru sa vecim zahvatom a opet plugovi niskog klirensa im ne odgovaraju pa kao neko prelazno resenje bi mogao posluziti.Znaci ako bas hoces kupovati plug veceg klirensa ,onda svakako imt-756 nikako 755VK,mada najbolje bi ti za 539 legao imt 754 zbog Kverneland glava vukao bi ga lakse od 756.E sad sto se tvog pluga tice koji vec imas 755 niski klirens,ja bih ti prvo preporucio da mu lepo kupis dva nova diska veceg precnika lepo namontiraj oba diska na brazde i obavezno namontiraj deflektore znacice ti dodatno da ne ulazi masa iza glave jer kad se tu napuni trave i tuluzine mnogo cesce hoce da sakuplja masu izmedju glava pluga.Moj savet ti je da samo malo prosiris razmak na tvom postojecem plugu nemoras ici razmak od 2x30 vec recimo 2x28 znaci prosiris za 6 cm postojeci razmak izmedju glava i dobices mnogo bolji protok mase izmedju brazdi a plug se opet ne bi mnogo teze vukao mozda tu razliku nebi ni osetio u vuci jer se tvoj plug jako lepo vuce za 539.Dakle za pocetak stavi nove diskove veceg precnika odsecace ti mnooogo bolje svu masu ispred brazdi i stavi deflektore pa probaj plug u masi,veruj mi da ce ici barem 30% bolje nego sad,a kao opciju ako ne budes zadovoljan razmotri da malo prosiris zahvat kao sto sam ti predhodno objasnio i veruj mi da ce tvoj sadasnji plug :ppozdrav:raditi odlicno.
 
Sve potpisujem sto kaze Truya.I ja sam imao problema sa zaoravanjem kukuruzovine sa 755nk.Nakon prosirenja na 2*30cm to ide mnogo bolje,i gusenje je skoro minimalno.Da napomene da kukuruziste obavezno pretanjiram pre oranja.
 
Nazad
Vrh