Kverneland plugovi

paorpaor je napisao(la):
Da je to tek tako lako napraviti plug onda bi i IMT bio plug. IMT samo lici na plug i sem vizuelne slicnosti sa plugom nema nikave veze sa tim orudjem.
Daleko od tog da pored Kvernelanda nema jos dobrih proizvodjaca.
slazem se sto posto sa ovim....
 
e jbg. paore stvarno sam cenio tvoja mišljenja ali baš sad pretera što se tiče imt pluga,stoji da ima puno boljih plugova ali da imt plug nema veze s tim oruđom :nono:
 
Paore, onda ispada da ja uopce nemam plug ;) ;)

nemam nekog iskustva s velikim traktorima i plugovima, al IMT 757 je sasvim dobar plug za laka zemljista i za traktore neke normalne snage koji ga kod vozaca s teskom nogom nece razglaviti i pokidati.

IMT 610.10 1x16" je po meni najbolji plug s kojim sam imao prilike orati. 757 ima istu dasku i lemes, samo je na manjoj rami i taj plug sasvim fino i ore i zaorava.

Kverneland je u usporedbi s IMT-om svemirski brod, ali daleko od toga da IMT nije plug... ;)
 
Momci na ovom sajtu se lepo moze svasta nauciti , citajuci ove price i gledajuci ovaj film sa ovim starim pugom. ja sam se setio nesto da vam ispricam i da se konsultujem sa vama. Ja sam steko jos jedno novo iskustvo u Decembru kada sam bio kuci. Pomogo sam bratu da ore i uz to da probam moj plug obrtac za rakovicu koji sam licno kupio u CH. Koliko je star to niko ne zna. Marka pluga je jedna ptica ne mogu da je prepoznam. Mi obicno oremo sa leminda. a ovaj pluz ima mnogo veci zahvat, uvijenije mu daske i ne verovatno lepo okrece brazdu isto kao ovaj na snimku. ALI za takvo okretanje brazde potreban je koji konj vise na traktoru. Jer ja da bi uspeo da zadim s tim plugom ja sam mu skroz zatvorio 2gu brazdu, takoreci smanjio sam njegov zahvat na zahvat leminda. Jer inace moja Radza nema snage da ga vuce. Nadam se da ste razumeli sta sam hteo da vam kazem iz ove price. A i da bi lepo preturio brazdu kao na ovom snimku mora da bude i vece rastojanje izmedju pluznuh tela, jer je nemoguce okrenuti zemlju u mestu.
 
Montoya i Bobo

E sad jebiga pa nemojte bas bukvalno shvatiti sto se tice IMT-a.
Ore i IMT,daleko od toga,ali na los nacin. Da vam sad ja pricam napamet pa uredu,ali mi smo 30-ak godina orali sa Rakovicom i IMT 6-om, orali smo i sa 7-om sa 577.
Nesto kod njihovig plugova nije najbolje napravljeno. Oranje se najbolje vidi u prolece. Ako treba drljaca na prolece,a oralo se po iole prosecnim uslovima onda jebes poso.
Trebalo bi da vidite kako ore kverneland uzivo i ostali pa da onda saberemo utiske. Spomenuo sam jos ranije da nasa zadruga ima Overuma obrtaca 5 brazda i vogele ravnjake 4 brazde,u selu ima jos i jedan lemken 4 brazde obrtac i jos jedan 4-obrazni obrtac (ne znam koja je marka). I sad da obidjes atar oranje kvernelanda se tacno poznaje. Sta su mu radili nemam pojma,ali su ga odlicno odradili.
 
Overum treba jednako dobro orati kao i Kverneland, jer je to u biti jedna te ista firma...

Ne znam kako mislis da im "nesto fali" ali IMT 14" i 16" oru stvarno jako lijepo. Kod nas je zemlja dosta laka za obradu, pa vecina ljudi ima male traktore i IMT plug dal 755 il 756 nebitno.

Kverneland kod nas ne vjerujem da moze napraviti puno bolji posao sto se same kvalitete oranja tice, jos da na IMT nabacis pretpluznjake, uradjeni posao je na istoj razini. Razlika je "samo" u tome sto se IMT podere jako brzo i sto je kvernelanda duplo lakse vuci, sto zbog polozaja lemesa, sto zbog oblika daske.
 
Sve sto je daska duza i uvijenija sve je plug tezi za vucu. Jer je veca dodirna povrsina sa zemljom. Pa samim tim i sila trenja je veca.
 
Dragane, nije istina...

Oblik i vrsta daske jako puno znace, ali puno znaci i materijal od kojeg je daska napravljena. Uvijek treba naci kompromis izmedju oblika, duzine, uvijenosti, tako da jako dugacka daska koja nije uvijena dovoljno nece dobro orati, a ako je previse uvijena, tek onda ce biti teze za vuci.

Puno plugova ima dugacke spiralne daske i oni jako lijepo oru (kao onaj stari Overum sa videa) ali takvi plugovi ne mogu ici u velike dubine. Uglavnom je 25cm vec krajnja dubina, ali s jakim traktorom i kvalitetno "isplaniranom" daskom ide i do 30. Cilindricne daske mogu orati do kine, al manje izvrcu zemlju (IMT 754 o kojem se pricalo), dok imas i poluspiralnu dasku koja je izmedju ove dvije, i za nasa tla sasvim dovoljno (Obicni IMT plugovi).
 
Bobo pitaj našeg kolegu Bare-ta koje on daske ima na svom okretaču Pottingeru 3+1, koliko duboko ore i kako ga traktor vuče? Ima najduže spiralne daske, ore debelo preko 30 cm i dosta je povozan, čak se lakše vuče od OLT-ovog okretača 3+1 koji je lakši od Pottingera

Valjda će nam Bare reć koju pametnu u ovoj temi. :D

U zadnjoj rečenici si napisao ...i za naša tla..., nezaboravi da imaš vrlo lagano tlo. ::namigivanje::
 
Bobo neznam da li si procitao moj predhodni post gde ja pricam o jednom starom plugu koge sam uvezo iz CH. E vidis ti si stvarno upravu ( sada vidim da se stvarno razumes). Taj stari tip pluga neverovatno lepo okrece brazdu, ali ne moze da ide jako duboko(35cm) . cim ga pustim na tu dubinu odma je puno tezi. Rakovica jedva ga vuce. A mi smo navikli zimsko oranje da oremo na dubini od 35. Leminda sa lakocu vuce na tu dubinu, a sa tim 2gim plugom ima veliko opterecenje. Neznam da li je dovoljna dubina od 25 za zimsko oranje?
 
Becarino: Vidio sam njegov plug na par slika i nisam primjetio da ima jako zavrnute daske, zato moze "gutati" daske su vjerovatno i vislje na "guzici" pa tu nema opterecenja.

Dragane, citao sam o tom plugu koji su kupio i kako sad pises da ne ide dublje od 25. Znam vec otprilike kakve daske na plugu imas i to je nesto slicno onom starom plugu s videa. Po meni je 25 taman dubina za proljetno (predsjetveno) oranje, ali za zimsku brazdu nikako. Zimsku tjeraj na 30+
 
To je jasno, kad je lemes polozeniji da je lakse vuci plug kroz zemlju nego kad je uspravniji. Razlika IMT Leopard. Na ovom forumu sam naucio sto je pasivno a sto aktivno pluzno tjelo. ovdje pricamo o razlikama u vuci izmedju istih tipova daski, ali razlicitih proizvodjaca. Ovisno kako je koji proizvodjac izracunao put kretanja zemlje preko daske. Tu Kverneland prednjaci, jer koliko znam da su oni prvi uveli vise vrsta pluznih tjela koja se biraju prema tipu tla (Kiraj dao si odlican link na ovu temu), kao sto su prvi uveli resetkastu dasku.

Kverneland jako njezno okrece zemlju i nije velik pritisak zemlje na dasku, bas zato jer je daska dugacka pa se zemlja postepeno okrece. To njezno okretanje i jedan od glavnijih razloga za smanjeno trosenje daske i ujedno za laksu vucu pluga kroz zemlju.

S Kvernelandom nece nitko pogrijesiti, bez obzira koji tip pluznog tijela imaju na njemu, jer ce i stariji tip kverneladnove daske bolje orati od IMT, OLT leopard i slicnih plugova.
 
Bobo,neznam zašto toliko fališ Kverneland??
GB plug je po meni puno bolji od njega..
Neču spominjat moj plug koji je jako dobar,a nitko nikad nije čuo za tu firmu.
 
Nije ovde cilj dokazati da li je ili nije Kverneland najbolji vec cisto prokomentarisati oranje u odnosu na druge. Najbolje uzivo vidjeno jer snimak zna pomalo i da zavara. Vlasnici kvernelanda su imali pre i neku drugu marka pa najbolje znaju sta se desilo kad su presli na njega.
 
hurli xa86 je napisao(la):
Bobo,neznam zašto toliko fališ Kverneland??
GB plug je po meni puno bolji od njega..
Neču spominjat moj plug koji je jako dobar,a nitko nikad nije čuo za tu firmu.

GB po vidjenom nije kvernelandu ravan... Pravili ga francuzi za njohovu pjeskovitu zemlju, pa su ga napravili pre masivnim ;)

Kverneland ne hvalim samo ja, nego svatko tko je ikada vidio kvernelanda u radu, ili jos bolje orao s njim. Vidio sam isti dan Kverneland u radu i GB plug, svakako me se vise kvarneland dojmio, pogotovo jer je bio stari model pluga, a GB je bio ganc nov, nije pravo ni orao...

Kako paorpaor rece, najbolje znaju oni koji su s nekog losijeg pluga presli na kverneland. Tvoj plug radi kod tebe dobro, radio bi i kod mene a sto je bilo s covjekom koji ga je kupio, pa mu je "hidraulika" na plugu cjelo vrijeme izbacivala daske van bez obzira na tlak u sistemu, jer je imao jako tesko zemljiste?

Samo se nadam da cu jednog dana i ja imati kverneland plug, ako nista drugo IMT 754 ;) A kako mi se cini da ce mi najveci doseg biti FOP s vogel daskama sto ce u mojem zemljistu raditi sasvim zadovoljavajuce, pa cu na kvernelanda zaboraviti dok ne kupim 577 ili Brenu ;)
 
I medju plugovima Kneverland ima velika razlika. Evo danas sam se uverio. Ista razlika kao i medju automobilima iste marke. Kao sto ima Mercedes A klase i Mercedes C,D...klase. Svi oni nose ime Mercedes ali sveki od njih ima svoju klasu. Tako je i medju plugovima. Nemozemo uporediti plug koji ima cicimoric sa ostala 2 pluga na ovaj sajt.
 
Jasno je da postoji vise modela istog pluga. Razlike su ponajprije u oblicima pluznih tjela, u jacini nosive grede, te je li plug fiksni, ili mu se moze mjenjati radni zahvat, da li je greda izvedena za promjenu zahvata "rucno" ili preko hidraulike, je li stelanje razmaka u stupnjevima ili s navojnom polugom. Kod okretnih plugova razlikujemo samo kod kvernelanda 3 ili 4 tipa okretnica.

Dakle, plug se kupuje prema potrebama pojedinca, da li treba najdeblji model grede, s najjacom okretnicom i neka pluzna tjela koja dobro odradjuju posao u teskoj zemlji i jos uz to hidraulicno stelanje zahvata... Trgovci u pravilu takve plugove niti nemaju na lageru, vec ih se po zelji kupca narucuje, jer su pre skupi da bi cekali eventualnog kupca u nekoj trgovini.

Kako i ostale marke plugova, pa tako i kverneland, trgovac narucuje najjeftnije varijante jer imaju najnizu cjenu, pa ce ih najlakse prodati. Tako je V&N dosao na los glas da im puca greda, a 4 brazde je vukao JD od 200ks, pa ga je kidao ko da je od stakla... Svaki tip pluga ima svoj tip tla koji mu najbolje pase, i prema tome se i kupuju pluzna tjela.
 
Lepo si sve objasnio Bobo, samo bi jos dodao: zavisi i od toga da li ima hidraulicne amurtizere ili gibnjeve, a najjeftinija varijanta je vijak kao osigurac. Nadam se da ce nasi komentari sluziti nasim citaocima. :ppozdrav:
 
Dragan18 je napisao(la):
pitanje za one koji rade u laksim zemljama dal bi mogao vuci ovakav kverneland u agregatu sa mtz 820?

Kiraj dobar je plug pravi! pozdrav
Dragane,evo kako se MTZ ponaša sa kvernelandom.[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YOyjiu2Gj8U [/youtube]
 
Nazad
Vrh