Kupina:sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku

znaci antacol ima u sebi mankozeba..prskao sam vec jednom sa mankogalom ali kao sto rekoh to cu ipak dodati u punom cvetanju..
 
Ja moram sad dimetogalom zbog tih mrava sto su se pojavili, a kad vec prskam rekoh da dodam i fungicid i prehranu... Ne moze da skodi, a sto rekao Lane Gutovic, kad ne skodi znaci da koristi....:ppozdrav:
 
naravno da ne moze da skodi..nije to lose ubaciti..a i ove biljne vasi jesu napast..za kratko vreme se pojavise, nema ih za sada mnogo ali ce se brzo prosiriti
 
I kod mene se pojavio prvi cvet na kupinama,buba naravno nemam posto sam prskao pre neki dan.U onom galenikinom programu za kupinu pise da Pehar ,Akord i insekticid idu neposredno pred cvetanje.Posle nema prskanja do 14 dana pred berbu,preporucen je Dional.Ja sam tako prskao prosle godine i bilo je sve ok,tako cu i ove.
 
dimetogal + antracol+ vuxal super ako mislis na ovo. Sad odoh od apoteke po hemiju pa veceras prskalicu na ledja... :)
 
Danas u Lipolistu mi kaze covek koji otkupljuje voce vec dugo,da ga nece iznenaditi da kupina ove godine ima vecu cenu od maline,kaze interesovanje je vece za kupinu,a kakva je ponuda znamo i sami.Nista odredjenije nije hteo da kaze,to je njegov zakljucak samo na osnovu potraznje.

To je vrlo moguce,samo sto po meni cena kupine od 60 dinara i maline od 160 su u istom rangu,cak je opet mozda isplativija kupina.
 
ipm7if.jpg
2i94lko.jpg
 
Svaka čas majstore kakva ti je kupina.(Zoran)Mi smo se ove godine malo više okrenuli aroniji,ali ni kupinu nećemo zanemariti. Pogotovu ako bog da pa će i cena da bude bolje nego predhodnih godina.
 
evo i nase kupine..
picture-398.jpg

Danas je trebalo da padne prskanje ali je bila kisa...
cekamo lepse vreme...
poz
 
@kat
Samo da vreme posluži i da bog da roda a i dobre cene. Sve drugo se vidi da je extra odradjeno.
 
KUPINARI! jesmo se nešto uspavali? kakva će nam biti ova godina? Hoće li biti vajde od roda ili da sve što možemo preradimo?
 
Sad sam bio da obidjem kupinu.Imam na mestima sarene listove,bledo zeleno i tamno zeleno,sta mislite da li je zbog vremena ili treba nesto da se radi.
 
ovo nestabilno vreme dosta utice na sve tako i na kupinu, pa nije cudo ako se pojave promene na llistu. kod mene za sada nema takvih znakova. list moze da menja boju i u slucaju nedsostatka azota. mada pretpostavljamda si ti do sada bacao prehranu pa ne bi to najverovatnijer bio uzrok. meni sew slicno desava u sljivama, ali samo malo azota i sve se popravi, a dok sam u kupini imao pre mesec dana pojavu da vrhovi rodnica dobijaju skoro braon boju, ali sa lepsim vremenom je se sve vratilo u normalu. posavetuj se i sa ostalim kolegama kupinarima. pozz
 
Ne znam jel moguce da fali azota,bacio sam 15-15-15 tonu na hektar,doduse preko lista nisam stavljao nista sto ima azota.Kod mene je ceo dan magla u kupinama kolika su isparenja.Ako ne prodje za par dana videcu da prsnem neku prehranu preko lista
 
moze da bude od nedostatka azota, ali nije to sto posto sigurno. bacio sam 100 kg mesavine i oko 100 kg prehrane. ovih dana ponavljam prehranu opet 100 kg. nisam bacao mnogo mesavine jer bacam redovno stajnak svake godine, a i kupina je blizu kuce pa se skoro svaki dan baca stajnak, pogotovu otac obozava da raznosi po njoj stajnak. folijrano sam prskao 3 puta sa murtonikom 19x9x27. za sada je list modro zelen i nema nikakve defolijacije tj promene boje lista. ovo vreme i nije bas najbolje za kupinu jer ne treba po misljenjima strucanjaka da bude velika kolicina padavina kao i kolicina vlage kada krene cvetanje. samo da se prolepsa vreme prscem sa pehar + 15x30x30, a posle precvetavanja sa signum+ kalcijum i pred samu berbu cu da stavim dional + kalcijum i ne bi trebalo da bude problema..
 
ja pola povezah,ali od ovog nevremena popadalo i isprekrstalo se sve sto nisam povezao. strasno pogledati. zorane ja te pitah kada se kalcijumom prsce malina i jos cekam odgovor:haha: :haha:
 
Mi smo preživeli ono prošlo nevreme koje je zahvatilo Koštuniće i Pranjane,a mi smo na 15 km odatle.Srećom nije pao grad,samo je malo otkačilo neke grane ali sve drugo je ok.Mislim da je bilo dosts kiše,moglo bi malo sunce da je sad ogreje.Zna li neko nešto za cenu otkup ili dali će ga biti?
 
Nazad
Vrh