Kupina:sortiment,podizanje i nega zasada,radovi u kupinjaku

bacam kana ali ga podelim na tri dela..na 60 ari otprilike oko 150 kg sto je dovoljno. zeznuo sam se jedne godine sa azotom i nisam mogao da berem jer nisu htele da sazrele od viska azota. takodje obavezno uz svako prskanje dodam i murtonik 19x9x27 kao i soluveg 20x20x20. sto se tice bortytris cinere ( sive trulezi ) korisstim dional i switch s tim da cu ove godine da prscem i u cvetu sa peharom ili signumom i trebalo bi da bude dobro
 
Od viska azota pocrne lastari,plus ne mozes da ih savladas.Ja ne bacam kan uopste,na otprilike hektar kupine bacim oko 800 kg 3 x 15 u prolece i nista vise ne bacam,jedino folijarno kako kad se setim.Drug mi drzi firmu Virdzinija i on mi je donosio djubrivo kako kad koje treba.Znam da sad ide neko koje ima najvise fosfora,ali formulu ne znam proizvodjac je Scotts,posle stavljam High k iste firme 15-10-31.Onih godina kad je bilo i cene ubacivao sam kroz sistem kalijum i kalcijum,zbog ozegotina i znacajno je pomoglo,ali na 20 dinara najjeftinije da ne berem flekavu kupinu.
Takodje kod trulezi pomaze cesce branje,recimo kad je kisovito ja sam brao na 2 dana cacanku i nije stizala da odmekne i da se ubudja,naravno samo pod uslovom da je toplo,da moze da zreli.
 
npk sam bacio isto 150 kg jer mi je blizu kuce i stajnaka ima koliko hoces.slazem se sa tobom xsale.treba mestai djubrivo jer u razlicitim periodima vegetacije treba i razliciti sastva djubreta. kada zreli najpotrebnii je kalijum.sada fosfor dok je azot dobar u prolece kao i preporucljiv je kada mladi lastari formiraju rodne pupke za nare4dnu godinu negde krajem avgusta, mada tada niko ne baca pa ni ja. moram malo prehrane cisto da je posolim sto ljudi kazu.i za cesce branje se slazem, ali kako da se bere vece povrsina ako je cena nikakva. ako bude iole normalna cena brace se cesce, mada je prosle godine bila pocela da truli i da se pojavljuje plesan dok je jos se formirao plod, tako da joj spasa i nije bilo.
 
Ja nisam imao problema sto se tice trulezi prosle godine.Prskao sam Pehar na pola cvetanja i oko 20 juna dional.Posle 2-3 branja svitch.Ranije dok je postojao Benomil,nikad nisam imao potrebu da prscem u toku branja.
 
kod mene je bilo trulezi to ne mogu da lazem, ali nisam do sada koristio preparate protiv trulezi u fazi cvetanja kao npr. pehar. znaci da pehar deluje?benomil je bio dobar ali ga ne proizvode vise.takodje je bio dobar i konker ali i njga zabranise pa ga nema na trzistu. switch zna da omane. mnogi mi preporucuje teldor koji je jeftiniji i koji je po njihovom iskustvima bolje delovao nego switch. ove godine sam razerdio kupinu na mestima koja su mi mnogo podlaozna truljenju ( jaka zemlja mnogo, jer je pre bila basca i vocnjak) tako da sam ostavio samo po dva struka u cokotu, ali imaju dobre bocne grane tako da ce opet biti dobrog roda. seces li lastare kao kod maline ili ih samo raredis tj. ostavis samo 4, 5 lastara. komsija je prosle godine zakidao prve lastare, tako da mu drugi nisu imali dobre bocne grane zbog cega je vezao po 8 u cokotu, ali mu je kupina katastrofa, samo je malo izlistala i stala tako da od hektara nema ni 20 ari kako treba kupine.sumnjam da nije dobro zastitio kao i mozda bas zbog zakidanja lastara.
 
Vidi ti to kolege kupinari gde su se zabili... Zaboravio sam za ovu temu. A bas sam danas pokosio travu u dva kupinjaka, i jedan poprskao sa zakasnjenjem. Imao sam problema u jednom kupinjaku sa rdjom, ali je sanirano, tako da sva tri zasad izgledaju fantasticno( da ne cuje zlo...)
 
kod mene je bilo trulezi to ne mogu da lazem, ali nisam do sada koristio preparate protiv trulezi u fazi cvetanja kao npr. pehar. znaci da pehar deluje?benomil je bio dobar ali ga ne proizvode vise.takodje je bio dobar i konker ali i njga zabranise pa ga nema na trzistu. switch zna da omane. mnogi mi preporucuje teldor koji je jeftiniji i koji je po njihovom iskustvima bolje delovao nego switch. ove godine sam razerdio kupinu na mestima koja su mi mnogo podlaozna truljenju ( jaka zemlja mnogo, jer je pre bila basca i vocnjak) tako da sam ostavio samo po dva struka u cokotu, ali imaju dobre bocne grane tako da ce opet biti dobrog roda. seces li lastare kao kod maline ili ih samo raredis tj. ostavis samo 4, 5 lastara. komsija je prosle godine zakidao prve lastare, tako da mu drugi nisu imali dobre bocne grane zbog cega je vezao po 8 u cokotu, ali mu je kupina katastrofa, samo je malo izlistala i stala tako da od hektara nema ni 20 ari kako treba kupine.sumnjam da nije dobro zastitio kao i mozda bas zbog zakidanja lastara.

Ja lastare cupam dva puta,sad pocupam sve i pokidam rodne grane u visini kolena ili malo i vise i kad precvetava pocupam najvece,ako ostavim drugacije budu predebeli i u slucaju jaceg mraza su gotovi,sto se tice rodnih grana,iseces vrhove kad stignu do gornje zice i eto ih,ali ja to ne radim.
 
jbg. kupinu imam vec 15 god i nisam nikada do sada kidao lastare. obazevno sam ostavljao po 4 do 5 i povezem i odsecem ih iznda zice tako da teraju bocne grane.nisam imao do sada ni jednom problema sa izmrzavanjem, a ni sa rdjom. tako da ne bih da ekspreimentisem, . rodne grancice sam pocupao do zemlje, kao sto ti kazes do visine kolena da bi strujao vazeduh.problema sa trulezi sam imao prosle godine na pocetku branja ali je se tokom berbe ocistila.preporucivali su mi i ovi iz zavoda da kidam sve lastare kao kod maline, ali kao sto rekoh ne bih bas da rizikujem. u prolece ostavljam po tri najzdravija i najbolja lastara po cokotu, a na mestima gde primetim da je gusce samo po dva. razmak izmedju cokota je 1,5 a izmedju redova 3 m.brao sam 2007 kada je bila dobra cena sa 14 ari skoro 7 tona.
@zoran
moramo malo. izgleda da su svi zaboravili na kupinu
 
Jedan deo kupine je super a drugi deo počeo je pomalo da žuti i da vene,da li treba da prskam ili da dodam đubrivo.Šta da radim.
 
sto kaze zoran samo pusti sliku da vidimo o cemu se radi.to sto pocinje da vene moze biti iz mnogo razloga
 
A kakve je boje stablo i jel ima nekih zadebljanja po njemu? Kod mene je na jednoj parceli ali samo na jednom redu i to celom duzinom na stapovima bio neki beli prsten.Odatle se susi prema gore,ali ispod toga je zelena.Ako je pozutelo od korena,onda je ili vezan stari lastar (na staroj kupini izbila mlada grana) ili je izmrzlo,mada je to manje verovatno,posto obicno vene kad pocne da cveta,pa do pojave roda,ili je bio crv u stablu,to su velike cvore i one su obicno na 20-30 cm od zemlje.
 
Na stablu gde ima crna fleka na gore sve vene a negde je požutelo i ne raste.A u jednom žbunu sam vezala po 3 lastara,dva su se razgranala a treći žuti.
 
da je izmrzla ona uopste ne bi ni krenula da lista.zastoj u razvoju moze da bude iz razlicitih razloga
1. ukoliko nije na vreme zasticeno od grinje ( niormalno sve krene ali se nakon listanja list skupi, dobija tamno zelenu boju i stane sa razvojem)
2. ukoliko je doslo do naglog sirenja ljubicaste pegavosti, stablo dobija skoro crnu boju i zatm prestaje sa rastom i razvojem vec vene
3. ukoliko je u zemljistu velika kolicina vode, koren se bukvalno davi i dolazi do venjenja. to se mnogo javlja ako nije obradjena kupina odnosno ako nije okopavana ili frezirana ( imao sam taj problem ali je resen razoravanjem)
4. desava se i u slucaju izlivanaja reka
5. ukoliko se pojave cvore na stablu
6. bolesti korena kupine koji se manifestuje tako sto kupina lepo krene, olista skoro uvek, ali ostane na tome i pocinje da se susi, a dok mladi lastari obavezno ponovo izbijaju iz zemlje. najbolje je takve cokote izvaditi
 
Bas nisi u pravu sto se tice mraza,(mislim to da ne krene da lista)mada kod Nadezde to svakako nije slucaj.Kod mog komsije su pre par godina dolazili neki strucnjaci da utvrde zasto je crno stablo kupine i utvrdili su da je verovatno nesto u zemljistu,tacnije nisu imali pojma zasto je tako.ja koliko sam ukapirao,bar je kod mene bilo tako, je da prvi lastari koji su dobro nahranjeni azotom,a izlozeni su jakom suncu preko leta obavezno pocrne.Sad da li je to ljubicasta pegavost ili nesto drugo ne znam.Od kako cupam prve lastare i ne bacam KAN,nemam skoro uopste te pegavosti,a nemam ni rdje koja se ranije redovno pojavljivala iako sam redovno prskao kupinu.Rod je prosecan kao i kod ostalih u mom kraju,samo je malo cvrsca kupina.Stajnjak kupujem,tako da ga bacam tek svake 4-5 godine.
 
do sada mi se nije desavalo da kupina izmrzava, ali ona nece da krene ako izmrzne, bas kao malina.susretao sam se tim izmrzavanjem kod par komsija koji imaju kupinjake pored reke.bude samo par rodnica do zemlje, a dok gornji deo stablja uopste ne krene. slazem se sa tim da ima uticaj i zemljiste, jer jedan deo kupinjaka redovno stane nakon listanja u odnosu na drugi,ali tu okopavam tri cetiri puta, bacam dosta stajnaka i ona kasnije nadoknadi taj zaostatak.KAN ne utice na pojavu ljubicaste pegavosti vec samo na moze da se odrazi na rod.vec sam rekao da lastare nisam nikada za ovih 15 godina cupao, vec nasuprot ostavljao najdeblje i najjace i nisam imao problema i ne nameravam da ih secem jer ne mogu da se porede ti lastari za onim koji kasnije krecu. imaju mnogo vise bocnih grana, a sam tim i dosta vise roda.usled nedostatka azota kupina moze da izmrzne kao i svako drugo voce jer nema snage da izdrzi veliki minus. tamo gde je sada bas dosta crno stablo moze slobodno da se pocupa sve jer tu roda nema.ona ce cvetati i formirati plod ali kada dodje branje ona je gotovo jer se spali, a dok lastari ostanu zivi. tu je najbolje i lastare pocupati jer se ceo postupak ponavlja i sledece godine. to je moje misljenje. naravno postujem svacije. kod mne ove godine se na par strukova pojavi crvenilo na listovima, tj listovi umesto da su zelene boje oni su vise crveno bele.to do sada nisam imao i stvarno ne znam sta bi moglo da bude ( prskanje nije jer ne koristim herbicide) ali sam primetio da to crvenilo polako nestaje i da se vraca u normalu
 
Kod mene je kupina isfrezerovana ,okopana i počupati prvi lastari ali taj deo gde žuti kupina jeste podvodni jer od zadnjih kiša se to pojavilo.Jedan deo što je na bregu tu je super kupina i zemljište je ispitato i dodato sve što treba.
 
onda je sve jasno.. glavni uzrok je voda.to se mozda ne bi pojavilo da je susna godina, ali ovako posle ovih kisa mora da se desi susenje jer se voda zadrzava i davi kupinu. problem je sto ce ceo koren da crkne i da ugine tako da se mora ponovo saditi, a i kada se ponovo posadi trebalo bi da se razore da posredini redova bude kanal koji ce da odvodi vodu. sada je kasno da se bilo sta ucini
 
treba mi pomoc.Danas sam cupao lastare u kupini i pri dnu blizu korena primetio da ima rdje (gore nema nigde).Prskao sam Akordom pre ovih kisa (oko sat vremena pre prvog pljuska),a sto je najzanimljivije rdje nije bilo pre prskanja.
Da li da prskam ponovo sa necim ili da cekam da vidim hoce li delovati preparat, pa sta bude?
 
Nazad
Vrh