Kupina ,sezona 2017 ,cena i plasman

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
kupina je u mom kraju cacanka 40 torn fri 50 dinara (nece da plate vise kazu ima puno ozegotina od sunca)
Kad je sunce onda im ne valja jer imaju ožegotine. Kad je kiša onda su im buđave, cure, mekane....Kakva je to banda. Trebao si da pitaš koliko će da plate bez ožegotina
 
Ja moram opet da se uključim, iako sam rekao da više neću da učestvujem na forumu. Situacija je vrlo teška i ozbiljna. Moramo nešto preduzeti. Ovo može da bude kraj kupinarstva u Srbiji. Zamolio bih sve ljude koji prate ovaj forum da se uključe u diskusiju. Pozdrav svima

Diskusije nema,očigledno da ovde neko stavlja šapu na jagodičasto voće a mi mirno to prihvatamo. Ja se pridružujem bojkotu i pozivam i ostale na bojkot predaji hladnjačarima. Pustite neka propadnu par berbi i ode cena gore. NARODE OPAMETI SE

- - - - - - - - - -

Nema priče jedino BOJKOT BRANJA
 
Pa sta i ako dodje kraj kupinarstvu daj boze da bude niska cena pa da svi lepo istrsimo kupinjake pa onda da vidim koga ce sledece godine da zajebavaju mene nece sigurno,to sto vi necete da berete to je mali procenat opet ima budala koji bi brali i za 30 dinara .Sa kupinom se radi isto decenijama unazad daju ti jedne godine cenu od npr 140 din pa onda sledece 3 godine ti je uzimaju dzabe po 40 do 50 din to je sema koja se primenjuje odavno i kupini nema spasa samo budak.
 
Pa sta i ako dodje kraj kupinarstvu daj boze da bude niska cena pa da svi lepo istrsimo kupinjake pa onda da vidim koga ce sledece godine da zajebavaju mene nece sigurno,to sto vi necete da berete to je mali procenat opet ima budala koji bi brali i za 30 dinara .Sa kupinom se radi isto decenijama unazad daju ti jedne godine cenu od npr 140 din pa onda sledece 3 godine ti je uzimaju dzabe po 40 do 50 din to je sema koja se primenjuje odavno i kupini nema spasa samo budak.
Hteli mi ili ne da priznamo ipak si 100% u pravu. Nikada nismo bili složni ... nažalost
 
Od tog posla nema nista.Opet ce se brati i ove godine i na 30 a bracese i na 25 ima dosta onih koji imaju male parcele 10_20 ari i rade drugi posao a ovo im je uzgredno i kaze sebi"ma korisno" a ima i onih koji nemaju zasta hleb da kupe pa im svaki dinar koristan.
 
TAJFUN TO JE TACNO,SAMI SJEBE SMO SJEBALI,NIJE NAM NIKO KRIV


XSALE TAKODJE SE SLAZEM ali sta god da radimo ne mozemo protiv drzave i celog ovog pljackaskog sistema, ipak smo mi sitne ribe sa frezama u rukama nego ovi na vlasti... nema vise vremena kada se dizala kuka i motika...

nekad su ljudi znali sta rade,zasto zive,ko je vlast,sta radi vlast, danas vise nema `krvi` i energije u ljudima,cutimo i trpimo sve lazi i prevare koje nam serviraju sa vrha..

KONSTANTO ME ZOVU A EVO I DOK SAM OVO KUCAO I DIZU MI PRITISAK NA 200 OTKUPLJIVACII... sve neke kilave lazne price prodaju samo da bi im doterao kupinu al samo govore cena je 40,mozda bude veca,a mozda manja...

daj Boze da dogodine bude sta bolje al i to bolje ce biti 60 din,i opet nas nema nigde,5 godina unazad beremo NISTA.

zivi bili,drzite se.
 
Sad razgovarali prijatelj i ja okolina Arilja kaže berba čačanke tek za 10 do 15 dana, tako je i kod mene a cene kod njega u kraju od 50-80 din. Kod mene cena 50 din. Kada kreće berba čačanka u vašim krajevima
 
Kako cu lepo sve da zalivadim kupim dve_tri krave i milina, od voca vise nema vajda....
 
Od tog posla nema nista.Opet ce se brati i ove godine i na 30 a bracese i na 25 ima dosta onih koji imaju male parcele 10_20 ari i rade drugi posao a ovo im je uzgredno i kaze sebi"ma korisno" a ima i onih koji nemaju zasta hleb da kupe pa im svaki dinar koristan.

Apsolutno tacno,ima ljudi koji ce ubrati 2-3000 kg po 40-45 dinara, i kojima je prihod od 100 hiljada din,veliki kao kuca.Cele godine cekaju na taj prihod i bez njega bi skapali od gladi.Velika je beda.
A sto se tice poziva na bojkot na ovom forumu,ovo pisanije prati mozda 1% proizvodjaca,tako da...
 
Moram Xsala podsetiti na njegove reci da maline ima more,to je bilo pravdanje niske cene maline.I sve da je tako,a nije,proizvodjaci bi trebali UVEK jedni druge da stite.Lekari imaju svoju komoru-stite se izmedju sebe bez obzira da li je neko hirurg,oftamolog,itd.Isto tako advokati,inzenjeri...Poljoprivrednici,nazalost,cesto ne razumeju neke stvari,pa "izlete pred rudu".

Usput,mislim da bojkot berbe nije nacin,ljudima je ocajnicki potreban novac pa ce brati na ovu cenu.Poziv na bojkot je stvaranje raskola medju onima koji ga podrzavaju i sprovode,nasuprot onih koji smatraju da je bolje ista nego nista.A o onim sitnim dusama sa skucenim pogledima koje nisu u stanju da zrtvuju ni 100 kg robe u ime nekog viseg cilja ne vredi trositi ni reci.

Zapretite blokadom hladnjaca.To je vid strajka.
 
Mislim da ni blokada nedonosi nista, ni malinarima nista nije donela, drzava jednostavno nije i nikada nece biti na nasoj strain(da proizvodi malinu i kupinu moze skoro svako ko ima imalo zemlje a hladnjacu nemoze svako da otvori).
 
Ako budak nije rešenje,bojkot,blokade,kukanje šta onda pitam ja vas starije i iskusnije,podelite da i mi nešto naučimo.
Znam da sam sktenuo sa teme ali morao sam
 
Ima resenja ali nisam siguran koliko je realno jer smo neslozni i nepoverljivi jedni prema drugima a resenje je:udruzivanje u svakoj opstini i otvaranje hladnjaca koje bi mi proizvodjaci od svojih sredstava otvorili i onda bi sami trazili kupca i prodavali svoj proizvod(ovo sam predlozio i na stranici malinara i niko nije reagovao a takodje sam predlozio i nekim svojim kolegama iz moje opstine i svi me bledo gledaju kao da sam im predlozio da se kolektivno samoubijemo).

- - - - - - - - - -

Ja nevidim drugo resenje.
 
Данас на кванташу,наравно тамо су све накупци удружени са хладњачарима,паркирам робу они одма поред мене донесу пуну палету и спусте цену. Нема ни једног произвођача. Али нема ни купаца ако ме једно 10 питало за цену. Данас није продато ни 200кг сви заједно.

- - - - - - - - - -

Одустајем,јача је обична пијаца од бг. Квснташа.
 
Ја искрено не схватам неке ситуације. Државне институције не могу утицати на цену јагодичастог воћа (конкретно су такве изјаве ишле када је било речи о цени малине). Међутим сматрам да то није тачно. Она им оставља простора да се пред сваку бербу а и у току бербе консолидују, договоре и манипулишу са откупом. Једноставно, својим институцијама- инспекцијама могу контролисати ненормалан улаз откупљене робе у хладњаче без иједног папира или са папиром без уписане цене о откупу. Па када уђу у две- три - четити... хладњаче, утврде да постоји роба за коју немају никаквих папира (па чак ни уговора о чувању и зарзавању без накнаде), нема истакнутих цена откупа, нема овога, нема онога (а у суштини нема ничега осим ево роба, дај робу и ћао) па их лепо затворе, ставе ону црвену траку са написом институције која је затворила хладњачу и зашто, онда би пре откупа морали да поставе цене. Нормално, овоме да предходи бар нека уредба да се откупна цена мора истаћи најмање 15 дана, 30 дана и слично пре почетка откупа, да се мора цена поштовати током откупа а разлиак у цени може бити ако се јасно и недвосмислено утврде класе. Само јасне дефиниције и одредбе којих се морају придржавати. Значи има места за борбу државних институција легалним средствима против бахатог понашања откупљивача. Када кажем бахатог мислим на ове горе наведене ствари које не поштују. Е сада шта би било када би све затворили. Па не би стигли јер би се брзо на видним местима појавиле цене откупа и припремили сви потреби папири. Е тада и произвођач може да одреагује и одлучи на време хоће ли брати или неће и на тај начин подоста уштедети ако реши да прекине са радом (заливање, дохрањивање, можда и које прскање, резање заперака..... списак радова и улагања је повелики). Наравно на овај начин се не може баш све уштедети јер се рицикује цело пролеће али ипак боље него овако. Берба малина скоро прошла а још говоре о ценама. Па где су ПДВ и остали порези и прирези оволико времена, где су таксе и друге дажбине, где су докази о уласку робе у простор једне фирме, где су ..... Ето легалан начин без бојкота, блокада, кидања живаца у преговорима (цењкања као на пијаци где нико никоме ништа не плаћа (осим квите или паркинг места). Значи само да предефинишем- ово није борба државних институциај коеј ен могу да одреде цену хладњачарима. Ово је само предлог дефинисање одређеног понашања откупљивача а он нек стави цену коју хоће али на време и са јасним дефинисање шта је која класа. То је моје мишљење. Цена чачанке у Трстеничком крају 40 а торнфри 50. За лок нес ништа посебно иде као и торн фри (када је реч гајбицама) а у чанчићима смањили на 150 јер се наводо неки контингент вратио.

- - - - - - - - - -

Ја изрекој којекаве ''**greška'' те ако сам мало скренуо са теме опростите. Накупило се. А све се може једноставно решити и сви би имали користи.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh