Kupina 2015.Cena,radovi...

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]


Pred cvetanje.

Lepo. Jel međuredni prostor prskan sa nečim protiv trave ili ja od sunca ne vidim dobro:osmeh:
 
Kupina vam je standardno dobra,vidi se da je xSale glavni izvodjac radova.:bravo:
Malo mi je cudno da je kod mene cacanka otvorila 10 i vise posto cvetova,s obzirom da vegetacija u vase krajeve obicno stize desetak dana pre nego kod mene.
 
Forumasi imam dosta nejasnoca oko kupine i molim vas da mi pojasnite neke stvari. Da malo pojasnim, radi se o kupini koja je posadjena prosle godine i sada se ocekuje prvi rod, sorta je tripl kraun.
Evo slike
Photo0098.jpg

Prvo sto mi nije jasno je to da li treba pre berbe seci nove izdanke koje izadju iz zemlje, i koje. Kod mene su bas veliki a skoro svi koje sam pitao kazu da je tripl kraun sorta takva da joj se ne seku novi izdanci.
Ovde desno se vidi jedan od najvecih
Photo0100.jpg


Drugo sto me zanima je koje djubre treba sada baciti. Meni su predlozili ovo
Photo0101.jpg


Kako vidim ovo je azotno djubrivo a one su sad pred cvetanje, kazu mi da mi to djubrivo treba jer su mlade i treba da izbije sto vise mladara.
Hvala unapred na svakoj pomoci.
 
Ta sorta mi je nepoznata tako za lastare ti ne mogu ništa reci. Kada vec kazeš da ti je baš bujna ne vidim potrebu za toliko Azota , mislim da bi neko kompleksnije djubrivo više odgovaralo pogotovu imaš sistem kpk.
 
Posto je ovo prva godina da cu imati plod onda cu probati ovako, mada mislim da ce ovi novi mladari mnogo crpeti biljke koje trebaju da donesu plod pogotovu sad kad im budem stavio azotno djubrivo, po nekoj mojoj logici mislim da bi sada bilo bolje da se stavi neko djubrivo sa manje azota da bi biljke sto bolje iscvetale. Interesuje me i da li neko primenjuje koprivu za prskanje ili kao prihranu, ja sam vec 2 puta prskao.
 
Danas sam ulazio u desetak kupinjaka površine oko 4h i stanje je tako da se uplašiš. Tuga , mnogo suve mnogo zute rdje. Rodni potencijal je od 10 do 60% prošlogodišnjeg roda. Takva situacija je u celoj opštini pa i šire kako sam čuo. Ko je sačuvao kupinjak uzet ce pare ovog leta.
 
Ni kod mene nije nista bolja situacija.
Cacanka se jos nekako i drzi,ali je zato tornfree blagi uzas.
Zuta rdja je uzela maha,iako sam tretirao dva puta u sedam dana sa tiltom i drugim fungicidima.
Ni okolni kupinjaci nisu nista bolji,a dobar deo onih pored Rasine i Grasevke je izmrzao pa nece imati ljudi da naberu ni 20 posto roda.
 
Kod mene kupina nikad nije bila losija, osim 2012. kad je izmrzla kod svih. Mislim da ce rod biti najvise 50% u odnosu na proslu godinu. Kratke rodne grane...
 
Zuta rdja napala i cacanku sto do sad nikad nisam video, a posle prskanja cini mi se da sve vise napreduje. Probao sam na sest korenova razne preparate i kombinacije protiv rdje(tilt,antrakol,mankogal,akord plus,.....)ali nigde ne vidim poboljsanje.
Spolja gledano kupine mi nisu lose,u odnosu na komsijske,pogotovu cacanka,ali kad udjem u zasad i krenem u detaljan pregled siguran sam da je rod skoro upola manji nego prosle godine
 
Kod mene kupina nikad nije bila losija, osim 2012. kad je izmrzla kod svih. Mislim da ce rod biti najvise 50% u odnosu na proslu godinu. Kratke rodne grane...
Rod ce sigurno biti duplo manji a cena ne znam dal ce biti duplo veca u odnosu na proslu godinu.

- - - - - - - - - -

Zuta rdja napala i cacanku sto do sad nikad nisam video, a posle prskanja cini mi se da sve vise napreduje. Probao sam na sest korenova razne preparate i kombinacije protiv rdje(tilt,antrakol,mankogal,akord plus,.....)ali nigde ne vidim poboljsanje.
Spolja gledano kupine mi nisu lose,u odnosu na komsijske,pogotovu cacanka,ali kad udjem u zasad i krenem u detaljan pregled siguran sam da je rod skoro upola manji nego prosle godine
Isto je i kod mene. Kad pogledam izdaleka ne izgleda lose a kad udjem u kupinjak samo da places::samo bes::
 
Za tretiranje kupine sad kad je poceo po koji cvet da se otvara preporucili su mi HAKAPHOS VIOLETA 13-40-13 da se tretira folijarno.Ima li neko iskustva sa fosfornom prehranom preko lista...

uz to sekvenca+mankosav+decis...
 
Ovu i slicne formulacije koriste povrtari kad rasade paradajs,papriku i ostalo,ne vidim svrhu tolikog fosfora u kupini,narocito sada kad joj najvise trebaju azot i kalijum
 
Što se tiče folijarne prihrane (pogotovu firmirane) ja lično mislim da je to bacanje para. To je isto kao kad primate infuziju ili sednete u kafanu i pojedete kilo pečenja i litar vina. Ja koristim 20:20:20 i 10:10:40 koje kupujem na meru. 300 grama je 100 dinara čisto da mi savest bude mirnija. U početku sam probao sve i svašta ali sam uvek jedan red ostavljao ne tretiran da bih video razlike. Razlike NEMA. Isto tako i za boron ili bormax koji se ovde dosta pominje..Probao sam jedan red i ništa bolje rezultate nisam dobio od reda kojeg nisam oprskao. Kupina je samooplodna biljka i što ne uradi ona sama uradiće pčela i to je to. Što se same zaštite tiče, PRAVOVREMENA zaštita najbitnija. Zaražena stabla teško da se mogu izlečiti, može se samo sprečiti širenje zaraze.Zato kad Vam se čini da Vam je kupinjak najlepši i najzdraviji tada ga prskajte (izuzimajući prošlu godinu jel je zbog onakvih kiša trebalo prskati svaki treći dan.Na prošlogodišnju cenu kupine to se nije isplatilo pa su zato kupinjaci puni bolesti). Napominjem da je ovo samo moje mišljenje.
 
Poslednja izmena:
Aj ako moze savet - kupina mi je loh nes, prva godina , odlicno mi je krenula, do sada sam prskao samo jednom bakrom.One grane koje su posadjene prosle jeseni su prilicno iscvetale i imaju roda.Pojavile su mi se zelene vasi - planiram da oprskam actarom, a da li da dodam jos nesto za zastitu?Ako nesto treba da se doda, preporucite mi sa kratkom karencom, voleo bih da probam ove godine kakav im je ukus.Napominujem da su precvetale i vec su formirale plod.
 
Cacanka pocela da zamece plodove kod mene...Opet cujem za cenu oko 100-120 din nezvanicno...
 
20150606143655.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

mlade kupine ok

- - - - - - - - - -

kupine sadjene prosle god jedva iscupane od zute rdje i sad nekog susenja,

- - - - - - - - - -

kupine starije od 3god odlicne, samo da padne malo kise a i ne mora ako bas nece:osmeh:

- - - - - - - - - -

cena 120 din je cena koja ne da se prica vec ta jeste ali samo jos da se vidi za koju kupinu,mislim da ce to da bude najniza cena

- - - - - - - - - -

20150520133517.jpg
[/IMG]
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh