kunicarstvo za pocetnike

Bi li neko mogao da napiše nešto o ekonomskim aspektima odgoja kunića? Recimo, koja je cena gotove hrane, tj. ako jedan zec pojede 10 kg hrane do dostizanja pune težine koliko to košta? Drugo, kolike su otkupne cene i kakvi su uslovi otkupljivanja? Interesuju me ti operativni troškovi/prihodi, tj. koliko je isplativo držanje kunića.
 
Prvu godinu radiš da otplatiš kaveze, u svakoj sledećoj na dva dinara troška dinar zarade. Generalno na ovim cenama, patnja.
 
Kako se većina nas ovdje bavi više amaterski kunićima, zarada je vrlo upitna... Konkretno, kod mene je riječ o štednji. Kako??? Pa lijepo, budući da novac koji potrošim na hranu, kuniće, gajbe i sl. nikada ne bih "stavio sa strane". A ovako ih vratiš odjednom kad prodaš 10 ili više kunića... I onda je to lijepa hrpica, nađe se za svašta. Obično počneš sa susjedima i polako širiš tržište i poboljšavaš opremu i širiš stado... Da krećeš odmah sa većim količinama i bez osiguranog plasmana, ne bi baš išlo...
 
Tacno tako krenes polako a zavisno od potrebe siris dalje.Meni je cilj da sada kada ima trave kavezi budu puni jer ima dosta placeva koje ljudi rado daju da im se odrzava a ja u rano prolece bacim seme deteline po toj povrsini i djubreta od zeceva.Prva kosnja bude slaba detelina ali vec sledeca lepa mesavina trave i deteline.Ujutru i uvece zob,ovas jecam,sucokret ..itd mesavina.E kada to stavis na papir dobijes da te kilogram ociscenog zeca kosta 200din.Podignes svoju proizvodnju da imas bar 100-200kg godisnje mesa.Kazem sebi ja sam zadovoljna jer nekupujem meso u mesari i znam sta spremam..Ako se neko proda ta sredstva idu za kupovinu hrane u sezoni naravno sada posle zetve kolicina za celu godinu a tu je papir da trpi sve i pokaze sta se isplati..
 
I ja pored mog placa imam dva koja su fakticki napustena, komsija i ja smo bacili lucerku pre 2 meseca pa cemo da delimo pola pola, njemu za ovce meni za usate. Dobro gazdama da im nije u parlogu, dobro nama da imamo za zivuljke.
Poni jel radis i tov po tom principu (bez granula) ili je to samo za odrasle jedinke?
 
Svi dobiju zrno tovljenici i maticne zenke ali to je kolicina koju pojedu za 10min a seno imaju uvek pred sobom u jaslama.Seno mogu jesti koliko zele.
 
Ne znam gde da pitam ovo, pa ajde ovde cu.
S cime je najbolje cistiti kunice pre klanja i koliko dugo?
Neko kaze da je dovoljno samo 1 dan izbaciti granule, ako nemaju kokcidiostatika u sebi, e sad koliko je verovati proizvodjacu da ga nemaju? Koristim FC-ove inace.
 
Ja mojima mesam stocno brasno, prekrupu, mlevenu detelinu, kasikicu kostanog brasna, malo posolim i to im je obrok, plus seno, a za ciscenje prekrupa je po meni ok
 
Ja mojima mesam stocno brasno, prekrupu, mlevenu detelinu, kasikicu kostanog brasna, malo posolim i to im je obrok, plus seno, a za ciscenje prekrupa je po meni ok

Ovo mi je baš čudna ishrana za zečeve. Zečevima se uglavnom daje zrnasta hrana, nikako prekrupa.

Mislim da se granule prekidaju deset dana pred klanje.

Sent from my HUAWEI U8815
 
Savetovao bih Pocetnicima koji zele da gaje kunice,bez obzira na finansisku moc da pocnu sa manjim brojem primeraka dok se ne uhodaju i steknu malo iskustva.
Jer se u vecini slucajeva desava da se mnogi razocaraju zbog pocetnog neuspeha posebno mladi pa odustanu od daljeg gajenja kunica Rekao bih samo jos da i mi koji se bavimo
vise decenija kunicarstvom uvek naidjemo na neuspeh i nejasnoce koje se desavaju samo neko to prizna a neko ne.Covek se u svemu uci dok je ziv.
 
Gebi granule imaju kokcidostatike pise na deklaraciji.a kunicima davati 5-7dana za ciscenje jecam ovas tritikal detelinu.
Potpuno si upravu.Ranije nisu imali,a kupovao sam ih godinama.Sad nakon tvog posta siđem u podrum da pročitam i imaju i antioksidans pored kokcidiostatika.Ali avaj,naduvaše mi se neki zvekani,a nikad ranije taj slučaj u mome kunićarniku.
 
Vruljo u pravu svi koji kažu da baš sve znaju malo to znanje dovodim u pitanje, nikad nije sramota potražiti savet dali od mladjeg ili starijeg kunićara, a svaki savet je uvek dobar.:osmeh:

- - - - - - - - - -

Potpuno si upravu.Ranije nisu imali,a kupovao sam ih godinama.Sad nakon tvog posta siđem u podrum da pročitam i imaju i antioksidans pored kokcidiostatika.Ali avaj,naduvaše mi se neki zvekani,a nikad ranije taj slučaj u mome kunićarniku.
Da im nisi davao sveže trave.
 
Vruljo u pravu svi koji kažu da baš sve znaju malo to znanje dovodim u pitanje, nikad nije sramota potražiti savet dali od mladjeg ili starijeg kunićara, a svaki savet je uvek dobar.:osmeh:

- - - - - - - - - -

Da im nisi davao sveže trave.

Ja godinama hranim kunice svezom travom i nikad nisam imao slucaj crkavanja ili bilo cega drugog
 
Nazad
Vrh