kunicarstvo za pocetnike

choopo za nadutost kod kunica moze biti vise razloga zagadjena hrana ili voda amonijak ,ali i nagle vremenske promene .daj im sulfamidin ili neosulfoks p, rastvoris u vodi po recepturi i to im dajes 5 dana.svaki dan novi rastvor.
 
Moze li zobena slama da zameni seno i u kojoj meri?Ja sam mojima ubacivao u kotilice nekoliko dana pre kocenja ali oni pojedu.Napominjem da su imali dovoljno hrane i da nisu bili gladni.Posto te slame mogu da dobijem koliko mi treba a sena i deteline zna i da mi zafali mogu li da zamenim slamom bar neki deo.
Psenice imam i vise nego sto mi treba ali sam negde na forunmu procitao da je treba izbegavati pa nisam bas siguran.
Da li suncokret treba peci ili davati sirov?
 
Za slamu ne znam,nisam davao umesto sena samo kao prostirku za gnezdo.Nema hranjivu vrednos sena.Zrno psenice dajem samo zenkama dok doje i malim u tovu.sa kukuruzom senom i kocentratom u srazmeri zavisno od perioda starosti. samo da je cista Nisam imao nekih problema do sada,samo nova da ostoi 3-4 nedelje. Suncokret kad imam dajem sirov pomalo.
 
I ja dajem psenicu i sirov (nepecen suncokret) i nisam imao nekih problema do sada.Naravno uz peletiranu hranu i zob i jecam.:ppozdrav:
 
[TABLE="class: tborder, align: center"]
[TR]
[TD="class: alt1"]Pozdrav svima!
Vidim da dugo nitko nije pisao i mozda se tema negdje i preselila...
Ali evo, ja cu napisati sto me muci pa molim nekoga iskusnog za savjet.
Naime, zivim u stanu ali jako svi volimo meso kunica i zbog tog razloga mi je palo na pamet da drzim jednu zenku i muzjaka i da imam dva do tri legla godisnje, samo za osobne potebe.
U principu, LEGLO-ODVAJANJE MLADIH-i kad dosegnu potrebnu tezinu i dob KLANJE (grozno zvuci ali tako je) i tako dva tri puta godisnje.
Sad, budite ljubazni i recite gdje mogu pogrijesiti kao pocetnik (sto cu i ostati jer ne namjeravam siriti proizvodnju ili sl.)
-Drzao bi ih na balkonu (koji je ostakljen) u drvenim kavezima.
-Smartam da uz pravilnu higijenu nece imati neugodan miris.
-Koliko dugo bi tak jedan par (muzjak i zenka) mogao biti produktivan, tj. nakon koje dobi se zamijene s mladjima?
-Treba li mi biti bitno dali su kunici cistokrvni ili? Koje da nabavim i koje starosti?
Eto ukratko ako mi netko moze napisati ili bolje opisati kako bi taj netko to izveo a da je ogranicen na balkon.

Hvala vam!
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="class: alt2"]
user_offline.gif
[/TD]
[TD="class: alt1, align: right"] [/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
Kad dodje leto mislim da ce biti neugodan mirisi. Jedino nekako da napravis kaveze sa slivnikom u neku kantu koja ce biti zatvorena i cistis. Ako zivis u stanu drzi cistokrvne i sto bolje mozes da nadjes. Cisto zbog toga jer ces ih uglavnom hraniti granulama. Najeftinija varijanta ti je npr muzjak i 2 zenke. zenke 2 meseca starosti. muzjak da bude 3-4 meseca. i onda ih polako hranis 2 meseca i mogu da se pare.
 
Hvala na odgovoru.
Naime, sto se tice ljeta i nekih teskih vrucina, toga nema ovdje gdje zivim (u Njemackoj, Rostock)... U sred ljeta bude 25-26 a kad bas "uprzi" do 30 :)
tako da smatram da (kako sam vec rekao, uz redovitu higijenu) nebi trebalo biti neugodnih mirisa (nadam se jer ce me zena skupa s njima izbaciti :) )
Ovakav kavez sam narucio:
http://www.ebay.de/itm/03-NEU-doppe...ierbedarf_klein_nagetiere&hash=item35c9186b1e
koji mi bas pase na balkon po dimenzijama a i izgleda jednostavan za odrzavanje zbog izvlacecih podnica koje imaju plasticno dno. Gore zeko dolje zecica (ili obrnuto).
A za teske zime, iako je balkon ostakljen, narucio sam ovo:
http://www.ebay.de/itm/isimax-Schutzhuelle-03-Schutzhaube-fuer-Hasenstall-/230541042231
navlaku za taj kavez da im bude toplo.
Sto se tice hrane, po ovim njemackim ducanima za kucne ljubimce ima stvarno siroke ponude, pa tako i susene trave i svacega tako da se nebi ogranicio samo na granule.
Znaci da uzmem cistokrvne odmah?
 
Nemacka je uredjena drzava i moras dobro prouciti zakone da li uopste dozvoljavaju drzanje zivotinja na terasama u tvojoj regiji. A pogotovo ti to zavisi i od komsija u zgradi, da li ce te non stop prijavljivati ili ne. Iskreno, ja ih ne bih drzao u stanu, jer znam kakav mi je "miris" u dvoristu, a ne jos da ih u stan na terasu donesem, onda ne smes ni prozor otvoriti da izluftiras stan jer ce ti smrad uci...
 
Pitbullns je lepo napisao i slažem se sa njegovim komentarom, jer imao sam prijatelja koji je baš u nemačkoj na balkonu pokušao da drži kuniće, uspeo je nedelju dana i gotovo, mislim da je još i platio kaznu. Lumango ostaje na tebi da odlučiš.:sta:
 
Resenje ti je neka garaza recimo :) Ne znam zavisi da li zivis tipa u brdskim predelima sa ne tako gustim stanovnistvom. Ako si bas bas u zgradi bice zanimljivo. Mislim da clan ovog foruma isto drzi kunice u slicnim uslovima, ako se javi nek te on posavetuje kakvih problema je imao drzati ih u stanu. Problem kod kunica je sto NON STOP grickaju-i kake. 80 puta u toku dana mogu da jedu. Postoji nesto sto se daje svinjama za ishranu i neutralise miris da ne kazem smrad. To bi mozda moglo da posluzi i za kunice. Onda ne bi imao problema
 
Iskreno meni smeta kad komsija ispod pusi na prozoru jer mi smrad udje u sobu, zamislite kako je tek od kunica, a znamo svi koliko su sposobni kuglica dnevno da izbace iz sebe, a da ne govorimo o urinu + drveni kavez, pa jos leti...
 
Hvala na odgovoru.
Naime, sto se tice ljeta i nekih teskih vrucina, toga nema ovdje gdje zivim (u Njemackoj, Rostock)... U sred ljeta bude 25-26 a kad bas "uprzi" do 30 :)
tako da smatram da (kako sam vec rekao, uz redovitu higijenu) nebi trebalo biti neugodnih mirisa (nadam se jer ce me zena skupa s njima izbaciti :) )
Ovakav kavez sam narucio:
http://www.ebay.de/itm/03-NEU-doppe...ierbedarf_klein_nagetiere&hash=item35c9186b1e
koji mi bas pase na balkon po dimenzijama a i izgleda jednostavan za odrzavanje zbog izvlacecih podnica koje imaju plasticno dno. Gore zeko dolje zecica (ili obrnuto).
A za teske zime, iako je balkon ostakljen, narucio sam ovo:
http://www.ebay.de/itm/isimax-Schutzhuelle-03-Schutzhaube-fuer-Hasenstall-/230541042231
navlaku za taj kavez da im bude toplo.
Sto se tice hrane, po ovim njemackim ducanima za kucne ljubimce ima stvarno siroke ponude, pa tako i susene trave i svacega tako da se nebi ogranicio samo na granule.
Znaci da uzmem cistokrvne odmah?
Uz pozdrave da se neko hoće baviti kunićarstvom,moje skromno mišljenje je da je to neizvodljivo na terasi i to još u Nemačkoj?!!!Mislim da su tamo zakoni i regulative takve da ćeš platiti neku enormnu kaznu. Moj savet je da dobro razmisliš o tome,na kraju krajeva verovatno možeš kupiti kunićje meso u mesari.Pozdrav.
 
Pošto je ovo tema za početnike o kunićarstvu i moje prvo obraćanje pozdrav svim kunićarima! Dovuko mi mlađi sin 4 kunića od tate njegovog druga stari oko 50 dana. Ja se oduševio jel sam ljubitelj životinja otšo kod komšije uzeo slame i smestio ih u jedan prazan akvarijum. E sad mi je problem jl ne mogu da nađem gde da kupim neki kavez pošto nemam vremena da ga pravim. gledo oglase surfovo po netu čitao po forumu svaki slobodan trenutak ali nigde da nađem neku valjanu bateriju sa jedno 6 kaveza jel bi ih rado zadržao i oprobao sa gajenjem za domaćinstvo. Pa pomagajte ako možete. Unapred zahvalan.
 
Dali ima neko da pravi nove kaveze a da zadovoljavaju higijenske standarde ovi mi izgledaju prilično staro i nije važno dali je skuplje. Hvala
 
Evo i ja sad prvim nove kaveze, bez 25-30 evra po boksu, teško možeš proći. I to još pravim drvene.

Eno, ima na kupujem-prodajem novi oglas, žičani boks sa hranilicom i pojilicom za 2500 din.
 
Nazad
Vrh