Sigurno da fermentiranje nije islo kako treba, a moze biti da kao rezultat je doslo do razvijanje mufe i gljivica. U svakom slucaju prije nogo pocnes bacat uzmi uzorak i odnesi na analizu.
Moje misljenje je da je doslo do razvijanja mufe ili pljesni, kao rezultat neadekvatnog zatvaranje silaze, kao i rezultat nedovoljnog nabijanj silaze prilikom pripreme.
Karakteristika mufe i pljesni je da stvara tu kapu silaze koja je propala, a rezultat je djelovanja zraka odnosno kisika koji je ulazio radi neadekvatnog hermetickog zarvaranje, te kao i rezultat prevelikog djelovanja suncevih zraka. Zbog toga se silaza mora pokrivati dvostukim slojem najlona. Prvi je najlon koji se koristi prozirni lagani, a na njega se poslje stavlja debeli najlon koji je s jedne strane crn a s druge bijele boje, s tim sto crna strana najlona ide dolje, a bijela gore. Tako isto i bocne strane silaze moraju biti zatvorene.
Ukoliko se ne zatvori kako treba, dolazi do nastajanje raznih tipova mufe ili pljesni koje su u velikom broju prisutne i razlicitih su vrsta. Karakterizirane su tim bojama poput zute, plave, crvene, sive, a to su boje kolonija spora pljesni.
Takva silaza nije pogodna kako za prehranu zivotinja, nije preporucljivo ni udisati zrak prilikom manovriranja s silazom, jer udisanjem unosis veliku kolicinu spora u respiratorni sistem, koji opet mogu izazvati razlicite patologije.
Kod prehrane zivotinja ovakvom silazom, riskira se (ovisno o kojim se sve pljesnima radi) poremecaj u probavi, disnom sustavu, abortusu, zaostajanje posteljice, bolesti bubrega i jetre, otrovanja i sl.
Takodjer je opasno radi pojave mikotoksina koji se opet mogu naci u mljeku zivotinja hranjenih ovakvom hranom, koje kao karcenogeni produkti mogu jako stetno utjecati na zdravlje ljudi.
Pozdrav.