Kukuruz 2024

Danas skidao dkc 5182. 3200po kj a njiva preko puta koja nije djubrena osokom kao prva dala 3900kg po kj

Sve u svemu ako bude prosek izmedju 3500-4000 tone po kj bicu zadovoljan. ali tesko cu do toga stici..

Jel neko radio ogled za isti hibrid a setva na 19 i 21,5 ? Da li ima razlike u prinosu?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne. Napisao si da je taj njegov kukuruz već danas ili sutra za vršidbu. A onda si napisao da je tako kod tebe. Ako je kod tebe tako, ne znači da je i kod drugog. Pišeš samo da bi pisao.

U mom i Mirbanovom kraju kukuruzi ne skidaju baš tako vlagu kao kod tebe.
Baš bih voleo da vidim kako će to za jedan dan da spusti za jače od procenta.

Ma ne zanima me, ja to čisto onako upadnem u temu, nemam mnogo kukuruza ove godine, čisto onako iz hobija posejao stotinak vreća, da imam neku zanimaciju u slobodno vreme.
Vidim da uživaš u podje.avanju ali ćeš morati bez mene.
Ova godina je specifična ali nije na meni da nekome otvaram oči ako on sam neželi da vidi.
Svako neka radi kako mu srcu drago.
 
Da li je sejeo neko 5709,i kako vam se cini taj hibrid na ovu godinu?
Imao ga je kolega u odnosu na 5092 je rodio 60do65 po jutru ovisi o kisi i zemljistu a5709 je rodio 65do70 ovisi o kisi i zemljistu. U oplodnji je bilo vruce medjutim oba su se dobro oplodila. Promotor nam hvali 5810 za ekstra prinose. E sad neznam sta reci, negdje su ljudi npr sa ranijim fao, grupama imali bolje rezultate nego sa fao450do550 kod dkc negdje ne. Nije kod nas bio ekstrem ove godine da bi sudili o hibridima koji imaju smisla koji ne. Zadnja kisa je pala 02.07. U kolicini od 35do45 lit kako gdje A kukuruzi su se ispod 14% skidali prije 7 8 dana. Sklop je bio u zetvi 66 000 biljaka po ha s tim da je promotor rekao da niie zadovoljan da je trebao, sklop biti 71 000 biljaka i onda bi jos vise curilo....
Kod mene osobno sjetva 20.04. Curi 20% losije tu gdje je vise kisa bilo tu mozda 6 7% losije curi (naspram sjetve krajem 3. Mjeseca)
Sa kws hypolitom nismo zadovoljni zbog toga sto se tesko izvrsava i nadje se 2 3 % porusenih biljaka od vjetra dok na drugim hibridima ne. Njegov prinos je isao od 55do63 metra po jutru.
P9639 naoko zivi uzas medjutim na vaganju se oko 58do61 vrtio u globalu mozda jace od hipolita ali se ranije dao skidati i neema problema porusenih biljaka u ovoj godini.
P9960 osobno necu sijjati kasnija je fao grupa a identicno curo kao 9639.
Kws adonisio ugodno iznenadjenje currio je 62 metra klipovi nikakvi naoko dosta dobro otpusta vlagu.
Evo ovo je neki zakljucak iz naseg atara
Sljedece godine sijem 50% dkc pola ce ici 4897 ili 4933 ako se ne varam jedan od ta 2 hibrida a druga polovica 5092, negdje cu malo probati taj nahvaljeni 5810 da vidimo sta kaze.
Ostatak ide 30 35% p9639 i 15do20% ide kws adonisio.
Zao mi je ljudi koji imaju ocajne prinose i koji su stavljeni pred zid bankrota..... Predvidjam nizu cijenu kukuruza za 10do15% naspram sadasnjih 170 eura plus pdv do iduce zetve jer je u americi rekordno rodilo a i u brazilu izgleda nije drukcije, plus zalihee u americi su na povijesnim razinama. Nije neka utjeha ali i tamo nema profita u pravilu jer su cijene nenormalno niske pa tako ljudi sa 14 tona po ha tapkaju u nekim saveznim drzavama na mjestu. Brazil je prica za sebe, imaju 2 ok zetve na 1 njivi i o cemu da mi vise pricamo.
 
Do ove godine sam mislio da je nemoguće da kukuruz ima tako malu vlagu.
Što se tiče brzine otpuštanja vlage (u ovoj/ovakvoj godini) evo moj primer: u petak sam ručno uzeo uzorak i izmerio vlagu na Pioniru 11%, a na Urbanixu 14-15%. Juče je bila vršidba i pionir je imao 10,4% vlagu, a urbanix 12,5%. Oba su bila na istoj parceli. I druge parcele su dale skoro identične vlage u petak i juče.
 
Nazad
Vrh