Kukuruz 2024

Ja znam samo da kad uzmem podatke prinosa zadnjih 15 godina i vrijeme zetve , poklapa se , sto kasnija zetva veci prinos
 
A kasnija zetva i setva su dva pojma,to je normalno da sto duze traje vegetacija da prinos bude veci

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
U nedelju sam vozio Grande Milos-em i pre Ljiga u onoj ravnici i dolini nisam video ni jednu lisku kukuruza da je žuto. Pa to se bre zeleni kao u maju mesecu. A ima baš dosta njiva i velikih površina. Već posle toga Lakovac, Ub i moj Obrenovac dosta se žuti.
 
Ima raznih velicina klipa, KWS Kasmir je u pitanju na slici, zrno dosta sitno. Isto je i kod drugih hibrida u tom potesu. Pozuteli kukuruzi i blizu Morave ali ce dati bolji rod od ovog sa slike. P
Blizu ovog Kasmira probao na jednoj njivi od 4ha razlicite gustine. Posejao 1/4 njive na 21,4cm, 1/4 njive na 23,4cm, 2/4 na 22,4cm. Vizuelno razlike nema nikakve a da li cu meriti zasebno ne verujem. Nijedan nije dao ujednacene klipove niti nesto vece klipove niti je duze bio zelen. Kad je gorelo, gorelo je sve. Bas nista nije donelo neku razliku na njivama, ni hibrid, ni kolicina djubriva ni razmak ni datum setve. Samo KISA i tip zemljista su imali uticaj. Svakako videcemo kad predje vagu ali trenutno je takva situacija jedino pozitivno je sto svaka biljka ima makar i neki pabircic nema jalovih doduse i bila je jedna lepa kisa na pocetku oplodnje krajem juna i to mu je bilo do sad. A imam cak i jednu njivu kasnije setve 2 maja je obavljena setva. Kupio sam tu njivu 15 dana pre setve. Vec je bila poorana januara bacio sam samo vestak i odradio pripremu. Nazalost ta njiva je najgore prosla, 70-80% je jalovo. Tako da mi prica sa kasnom setvom ne pije vodu. Jedino u nekim drugim mikroklimatskim uslovima ovde nisam primetio da je nekome osvetlio obraz (iz bilog kog razloga) kasno sejan kukuruz u zadnjih 10 godina. Vec polovinom jula kad je metlicio na onih 40+ u hladu videlo se da tu nema pomoci. I da je tad pala neka kisa vise bi pomoglo onom kog sam sejao redovno oko 10tog aprila nego ovom kasno posejanom.
Jedino bi bila razlika da je krenulo jos rano u junu bez padavina pa da je ovaj ranije posejan ostao jalov a okisa se tamo od polovine jula pa spasi nekako ovaj kasno posejani. Ali to se ne desava cesto bar ovde. Tako da cu verovatno i dalje nastaviti sa nekom setvom polovinom aprila, martovska bi verovatno ove godine na mojim njivama prosla jos bolje ali mi je tu nekako veliki rizik od presevanja a seme je sve samo ne jeftino.

d135f04a1854d713a5f5480d0db83d4d.jpg
fa86f8e6f9ea668403e25b6540e2968f.jpg


Sent from my motorola edge 40 neo using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Meni su jednu njivu ocistili fazani i presejao sam je 29.aprila i tu je bio kukuruz izrastao kao cudo mislio sam ima da razvali prinos I kajao sam se sto nisam sacekao I sve da Sam tad posejao kad ono nema na njoj maltene nista poneki pabirak,samo tuluzina od preko 3m

Послато са RMX3263 помоћу Тапатока
 
Jucer radili kukuruz:
Kws adonisio fao 340 kod kolege 62 metra po jutru vlaga 11.7 strnjak pretkultura
Pioneer 9960 51.5 metar po jutru (bilo je leda) i pretkultura korovina do neba koja je svu vlagu isisala iz zemlje, vlaga 10.2do11.80
Pioneer 9639 prinos oko 52 metra po jutru (bilo je leda) pretkuktura opet korovina do neba... Svee u svemu zadovoljan sam kako je to izgledalo. Regularnije njive i kws hyolito u kojega puno nade polazemo ici ce mozda za 7 8 dana tek. Datum sjetve 28.03. Gnojidba 150 kg uree i nista vise ni fosfor ni kalij.
Zadnja kisa je bila 02.07. Nekih 35 litara i da tp nije palo ne bi bilo nicega.... Da je palo 70 80 lit tada bilo bi jos 10 meteri vise
 
Jucer radili kukuruz:
Kws adonisio fao 340 kod kolege 62 metra po jutru vlaga 11.7 strnjak pretkultura
Pioneer 9960 51.5 metar po jutru (bilo je leda) i pretkultura korovina do neba koja je svu vlagu isisala iz zemlje, vlaga 10.2do11.80
Pioneer 9639 prinos oko 52 metra po jutru (bilo je leda) pretkuktura opet korovina do neba... Svee u svemu zadovoljan sam kako je to izgledalo. Regularnije njive i kws hyolito u kojega puno nade polazemo ici ce mozda za 7 8 dana tek. Datum sjetve 28.03. Gnojidba 150 kg uree i nista vise ni fosfor ni kalij.
Zadnja kisa je bila 02.07. Nekih 35 litara i da tp nije palo ne bi bilo nicega.... Da je palo 70 80 lit tada bilo bi jos 10 meteri vise
Prosto neverovatno za godinu sa ovakvim temperaturama i rasporedom padavina ali moguće naročito na delovima koji su ispod puta Šid-Vinkovci. Ja sam sejao 20.04., DKC iz grupe zrenja 300 i 400 izgleda dobro i malo je verovatno da ću u naredne dve tri nedelje početi sa skidanjem, listovi su još uvek prilično zeleni.
U svakom slučaju u ovoj godini na tom delu Srema na prinos će imati značajan uticaj i vreme setve. Umajući u vidu raspored padavina zadnjih godina, nekako mi se čini da je najbolje vreme za setvu početak aprila, odnosno prva dekada. Nažalost nikako da se spustim na te datume.
 
Jucer radili kukuruz:
Kws adonisio fao 340 kod kolege 62 metra po jutru vlaga 11.7 strnjak pretkultura
Pioneer 9960 51.5 metar po jutru (bilo je leda) i pretkultura korovina do neba koja je svu vlagu isisala iz zemlje, vlaga 10.2do11.80
Pioneer 9639 prinos oko 52 metra po jutru (bilo je leda) pretkuktura opet korovina do neba... Svee u svemu zadovoljan sam kako je to izgledalo. Regularnije njive i kws hyolito u kojega puno nade polazemo ici ce mozda za 7 8 dana tek. Datum sjetve 28.03. Gnojidba 150 kg uree i nista vise ni fosfor ni kalij.
Zadnja kisa je bila 02.07. Nekih 35 litara i da tp nije palo ne bi bilo nicega.... Da je palo 70 80 lit tada bilo bi jos 10 meteri vise
Kad bi takve prinose imali ovde bila bi pesma....

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
 
Ima svasta evo sa njive

Druga slika sto ima je 6 redi 9757,dobar donekle svaki oplodzen ali je oko 20vlage i sto je najgore smezuran,zrno mu zabijeno u cutku do balceka

Nesto sto sam skidao 4 reda po 1096 i 0725
Ovaj prvi iako vlaga jos veca ali se skida i lako mrvi,cak je i ovaj drugi sto se tice odrmrvljanja bolji od 9757 iako su ogromne razlike u fao grupi

Petak branje
B03c1vA.jpeg

UhAGONl.jpeg

Ovde se jasno vidi razlika izmedju 0725 i 9757
 
sta ste zapeli za 2017 ko mutavi kad su 2022 i 2012 4*gore godine


i ova je ocajna,skidaju ljudi sa 10% vlage kod nas a juce tek poceli primati nove kukuruze

farm je 19,20
salas 19.20
matijevic 19.50

sve na bazi 14vlage

za sada ostali ne primaju
 
Nisu svuda bile gore.. deo jutnog banata je jula pogodila neka corava kisa sa negde i po 100 litara kise te 2012.. tako da je tamo bila gora 2017
 
Nazad
Vrh