Kukuruz 2023

Dobro odlican je relativna kategorija… kod nas kad je odlican onda je prosek na vise njiva 14t/ha. Dobar nam je kad smo preko 6po kj
 
pa da ga navodnjavam garant bi isao i na 18cm sklop,ovako mu dam lufta ako bude susna godina da ima nesto

Послато са SM-A536B помоћу Тапатока
 
Bilo bi dobro da su hibridi flexibilni da stavimo na 22 pa ako bude kisna godina da izgura 2 klipa, ako je susna da jedan odbaci…
 
pa bilo bi a on ko izinata po dva potera,meni se dobro pokazalo na 21,5cm 9911 i ovaj 0164 takodje...

Послато са SM-A536B помоћу Тапатока
 
Šta seješ nakon kukuruza?

Koliko su imali ljudi pored tvojih parcela uz adekvatnu agrotehniku?


Postavi neke slike kukuruza u tom sklopu i bez ikakvog djubriva.
Slike ne znam da ubacim probaću papšenica i ječam ide u predusev zakup ne plaćam imam svoje i tudje adengo na crno posle mala korekcija a zemlja je teska za obradu pokusacu slike od kukuruz da izbacim nekako, djubrivo niko ne baca ja sam sa ovim folijarnim ureju a noću radim da ne bih doslo do ozegotina na listu tako radim vec nekoliko godina i mogu da kazem da je uspesno mislim meni rodi i to super bez ulaganja
 
Da li neko seje LG hibride kukuruza? Da li ste zadovoljni? Mislim na Lineade, Limanovu i Invador

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Kolega Pavle posto ne koristis djubriva, ti ces osiromasiti zemlju, smanjices sadrzaj humusa do te granice da ce zemlja postati neplodna. Ne mislim da ce to biti ove ili za 5,10god, ali takva obrada ne pije vodu n duge staze. Nivo humusa generalno opada i to ce biti veliki problem, posto nam je stocarstvo unisteno.
 
Хумус је оно што везује храну у облик приступачан биљкама , има већу способност и капацитет упијања и усвајања воде. Уништава га то што се недовољно уносе органска једињења која се разграђују и труле.Вештак је нешто друго он не поспешује задржан хумуса нити га чини одрживим
 
Pa gledano kod nas komasacija je bila 93 god od tada na kukuruz nije islo na pšenicu ide jesenje 3 x 15 od 300 do 400kg na h i prolecno normalno eto vec koliko dugo to uspeva za sad cudna nam je zemlja ali kukuruz izgura videcu da ubacim slike od prosle i preprosle godine koje su bas sušne
 
Većina ljudi meša humus sa kompostom a u stvar humus su pozitivno naelektrisani joni koji privlače molekule vode, i održavaju vlažnost zemljišta, da tako kažem. Molekuli vode se zadržavaju u površinskom sloju a sa njima i minerali. Veštačka đubriva veoma nepovoljno utiču na to naelektrisanje i najveći su neprijatelj humusa.... u ostalom pročitajte sami

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Јел користи неко инсектицид Крузер 600Ф за третман семена стоји да је и за кпкукурузну пипу
 
@Dejan 92
Šta je humus i šta ga najviše uništava?

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
humus ti je alfa i omega svakog zemljista! unistava ga nesavesno koriscenje istog tog zemljista. ovako bih to rekao uprosceno, svaka tona zrna koja se iznosi sa zemlje iznosi i odredjen broj mikro i makro elemenata, ukoliko mi ne vratimo zemlji to sto smo izneli, jednim delom zaoravanjem zetvenih ostataka, jednim delom vestackim djubrivima ili na drugi nacin, nama ce se to odraziti kroz smanjen sadrzaj humusa, nece to za god , dve pet biti tako primetno, ali na duge staze itekako hoce. sada prosek humusa je oko 2 posto, a pre 50, 100god god je bio 4,5posto, trebamo da se zapitamo da li je to odrzivo.
 
Žetveni ostaci i stajnjak, tu si u pravu ali za veštak se gadno varaš. Baš on je zahvalan za smanjivanje humusa.
Milionima gadina humus se stvarao i ništa mu nije smetalo. I gle čuda nestaje baš zadnjih 50-100 godina otkako se koristi veštak.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Da ne gusimo temu, milion stvari je tu u igri, nije to tako jednostavno. Jedno je sigurno, a to da ce nasa deca ili nasi unuci doci u gadnu situaciju sto se tice zemljista ukoliko se nesto drasticno ne promeni.
 
Žetveni ostaci i stajnjak, tu si u pravu ali za veštak se gadno varaš. Baš on je zahvalan za smanjivanje humusa.
Milionima gadina humus se stvarao i ništa mu nije smetalo. I gle čuda nestaje baš zadnjih 50-100 godina otkako se koristi veštak.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Nije vjestacko djubrivo razlog glavni za smanjenje humusa . Da isto sve radimo ko sto radimo ,samo da ne unosimo vjestak uopste isto bi se smanjivao , mozda i vise .
On se stvarao milionima godina a sad vise ne , ne zbog vjestaka , nego zbog toga sto ranije niko nije obradjivao zemlju nego su biljke prvenstveno trave , rasle i trunule same iz godine u godinu . Najveci razlog je okretanje zemlje i iznosenje vecih kolicina organske materije . Nek ppogleda neko ako je u mogucnosti OM , ili humus u neobradjenim pov npr oko njive , do puta , pasnjacima , livadama, dugogodisnjim vocnjacima koji se ne obradjuju i slicno u poredjenju sa njivama pored , a i tu se mozda koristi vjestsk. Pomjeri se samo metar od njive u neobradivo pa uzmi uzorak.
 
Nazad
Vrh