Kukuruz 2022

Pero ovo je šala. Bolje da se prekbalifikuješ za popa i kad svi plaču ti uzimaš lovu. Ovo je stalno govori moj komšija kada radi nešto teško. 😏
 
Peet, Sloba kaže u prevodu da je bolje da uradiš svoje, tj. manju povrsinu ali kvalitetno, a arende od jutro ili dva bi batalio baš zbog nemogućnosti navodnjavanja i velikog rizika. Naravno, po ovim cenama i oni što imaju sisteme se razmišljaju jer je to igranka bez prestanka. Ja sam za moju povrsinu izračunao da mi je jeftinije zasnovati novu proizvodnju soje nego u postojeću da ulažem na preko 35 stepeni, gde bi do kraja vegetacije imao najmanje 5 navodnjavanja. I zaboravih napisati,da je ipak lakše sedeti u klimatizovanoj kući nego premeštati tifon po vrućinčini i noću ga obilaziti. I jeftinije je svakako.
Kad se arenda uzima ti ne mozes birati, Ej ja cu samo tvoje parcele vecih od 5 kj uzeti a one od po 1 kj daj nekoj drugoj budali !
Mislim da ako pazljivo procitas sta sam napisao shvatices da je ne izvodljivo!
 
Ali niko te ne tera da radiš arendu.
Pa normalno da me niko ne tera osim sto samo od mojih 40 i kusur kj ne bi mogao sa porodicom da spojim kraj sa krajem.
A i ako bi ga spojio bilo bi jedva da se prezivi u sta i nismo bas navikli za razliku mozda od drugih kome je dovoljno samo za prezivljavanje.
Jbs takav zivot onda!
Drugo, opet nisi nista shvatio! Ko je rekao da meni smeta arenda? I dalje cu biti u problemu i bez arende kad na mojoj zemlji treba navodnjavati na 20 mesta. I to je ne izvodljivo zbog suvih kanala a kopati 20 bunara i stici navodnjavati sve to moze samo u nekoj prici.
A ako ne zelis biti iskren i ne zelis realno posmatrati stvari onda pici i dalje sa praznim pricama!
 
Peet, onda samo udri po arendi i u suvom ratarenju ako misliš da su moje priče prazne.
Pa sad tako pricas ko da sam ja jedini sa suvim ratarenjem i sa arendom😁
Tovim ja par svinja za sopstvene potrebe ali nista vise od toga, cak sam i krmacu jesenas likvidirao, kupim 3-4 dobra prasad za tov i preko godine za klanje koliko ima potrebe i to je to!
Dve dobre ture tovnih pilica u prolece i jesen…
 
Koliko stocarstva treba za ratarstvo, da bi se pokrile potrebe njiva za stajnjakom?
Koliko povrsina pod psenicom zbog slame?
 
Отприлике колико ти треба за субвенцију- овде мислим на број грла по хектару одређене животиње.
На послу рачунамо 2 бале сламе по крмачи по прашењу. То је због још увек старог система држања (пун под) и грејне плоче.
Код куће ако стално држиш на слами крмаче и прасад рачунај једна бала недељно. Значи барем 7-8 бала по крмачи и леглу. Кад је хладније и више. Ја трошим око 100 бала сламе годишње и од тога буде 2 добра растуривача + осока.
Код преживара имаш пуно кабасте хране која заврши у стајњаку.
 
Овде у окружењу коначно дошло великим произвођачима репе да бацају стајњак по њивама. И то сваких пар година. Још има поља под заливним системима која нису видела стајњака 30+година. До сада се силили са вештачким ђубривом али по овим ценама...
 
Отприлике колико ти треба за субвенцију- овде мислим на број грла по хектару одређене животиње.
На послу рачунамо 2 бале сламе по крмачи по прашењу. То је због још увек старог система држања (пун под) и грејне плоче.
Код куће ако стално држиш на слами крмаче и прасад рачунај једна бала недељно. Значи барем 7-8 бала по крмачи и леглу. Кад је хладније и више. Ја трошим око 100 бала сламе годишње и од тога буде 2 добра растуривача + осока.
Код преживара имаш пуно кабасте хране која заврши у стајњаку.
Sve je to malo.
 
Ima načina da se za jedan dan zalije 20 ha i to na nekoliko mesta sa minimum rada i energije.
Postoje neki drugi problemi a isplativost je brza jer su prinosi ogromni.
Mislim da je to revolucija a pričaće se o tome na veliko vrlo brzo.
 
Nazad
Vrh