Kukuruz 2019

Kod mene je negde poceo da spusta klip nadole, a nema podgorelih listova...
Da li to znaci da je zavrsio period vegetacije ili?

Izgleda vise zbog osobina hibrida, imam i ja mislim da je dkc4717 koji je neke klipove vise ne drzi uz stablo. Sijan je na 22 , a jos ga je i zicnjak prorjedio tako da tesko da trpi susu jer su svi listovi zeleni. Prvi simptom "suse" je da pocne da susi donje listove.
 
Kod nas je kukuruz na nekim parcelama u malom zaostatku .Ovog je led dobro tukao (kod bandera).



Ovog je tukao led ,deo njive je bio pod vodom (dva puta)







 
Tako isto je i kod mene na 2 parcele gde je bila voda i posle jos blato bilo dugo,nikad da se prosusi.Kukuruz mali,nikakav,a ako ne bude kise uskoro ,taj prvi ce da se osusi,te obilne kise su nam napravile velike stete u kriticnim delovima atara.
 
Kod mene jos nema naznaka da mu fali vlage jer su donji listovi i dalje zeleni. Ali da treba kise treba. Svi polazemo nadu za prestojeci vikend i najavu. I neka je svi dobiju. 20-30 l bi mu bas odgovaralo. A tu je blizu i Sv.Ilija. kazu "Sveti Ilija vatra sve milija". Neka ona nama padne i bice sve ok. Jer kako ovde mnogi kazu ne moze u jednoj godini da rodi i psenica i kukuruz. Ako su psenice podbacile onda ce biti kukuruza. I onda svi za vikend da pevamo onu pesmu "pada kisa napolju, kaplje mi po prozoru.....".
 
Pretpostavljam da je ovo posledica plamenca. Ima jedno 30-40% ovakvih klipova i to samo na ovoj njivi gde je kukuruz igrom slucaja 3 godinu za redom.
cbf156de32831dcb63c92f5c47bd11f9.jpg
7b00cf80ea6cc96ca433dfcd7f797c75.jpg


Послато са Moto G (5S) помоћу Тапатока
 
Pa i ja sam pomislio ali iskreno malo ga ima dosta za ptice, a po guglu lici na stetu od plamenac. Na par klipova koje sam otvorio nigde nisam nasao ubusenog crva u klipu, pa se ne poklapa sve da je plamenac.
 
Poslednja izmena:
Pre par godina na jednoj parceli od 4 kj imao sam Dkc 5276, Gasti Raifajzenov i Pionir P 0216 na ovom zadnjem su svi klipovi bili na vrhu nekih 5 cm takvi dok na ova druga dva hibrida apsolutno nista.
 
Jel viri klip iz lista ili perusine ili ga je nesto otvorilo . Ako klip viri to mora da se desi . Moze cak tako i zlatica da jede ako ih ima mnogo.
 
Hibrid je P9537, imam ga na jos 2 njive. Jednu sam obisao nema niceg a druga mi je na totalno drugom kraju pa nisam a i nemam vremena.
A jeste Momo vire pomalo vrhovi, a ima ih dosta ovakvih 30-40% u ovom delu njive gde sam usao. Negde po 10-tak klipa zaredom npr.
 
Imam i ja ovih problema i jedino što sam uspeo da navatam na klipu su bile muve. Da li su one isisale zrna ili ne, ne znam ali ne biraju hibrid. Ima oštećenja i na kws-u i na dkc-u i pioniru.
 
Nazad
Vrh