Kukuruz 2016

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
FEAR da nisi uzeo klip sa kraja parcele ili usamljen pa nije bilo dovoljno polena?Jesu svi klipovi takvi?
 
Ima ga komsija pored mene,njiva pored moje ubitacan sklop preko 70 hiljada i svaki je oprasen besprekorno.Klipovi po 18 redova , nisu nesto dugi ali u tom sklopu verovatno i ne mogu, trebalo bi da bude ok i kod tebe , mada ne znam koliko ste padavina dobili.
 
Imam ga i ja na jednoj parceli (p0725), sejao sam ga prvi put i mogu reći da sam prezadovoljan što se tiče oplodnje i razvoja klipa.
Moguće da je neki od faktora uticao na slabiju oplodnju i razvitak.
 
Danas se malo vozikao po ataru. Kukuruz je sav u dobroj kondiciji, steta od dijabrotike je zanemarljiva.

Od cetke (to mi je bilo pri ruci) na dole p9721 na 19cm, p0423 na 21cm (oba sejana 6.4.) i ullyxe na 22.5cm ( setva 28.4., presejan suncokret zbog jake kore).

e2f247458c8c3f77df28f56cc1e31669.jpg


S leva na desno isti raspored.

801015d586a84cf2295a0de38dea2019.jpg


P0023 sam okrunio al nisam slikao imam slike iz njive. :) Slicni su klipovi kao i kod ovih prethodnoh pioneer a.

71be3afea0f00672dda0801148ce7bbc.jpg


Sto se tice p0725 nemam zamerke na oprasivanje.
 
Samo suv i vreo vazduh ili zemlja u dane oprašivanja ili veliki napad diabrotice može tako nešto da izazove , kao kod kolege feara kada fali cik-cak zrna.. Ako je samo vrh klipa nezavršen to nema veze sa oplodnjom nego sa uslovima u nalivanju . Prije svega još je rano i za rano posijane kukuruze da se zaključi kolko je klip zavrsen jer od uslova vlage , hrane i svjetlosti u sledećem periodu vrh klipa može da se popuni ili isprazni par cm .
Drugo :idealno odradjeno je za nove hibride kada je vrh bar cm prazan to znači da je sklop pogodjen za te uslove , ako je ispunjen do poslednjeg zrna znači da je izgubljen dio prinosa jer je trebao biti gušći sklop.
 
U danima oprasivanja oko 10 jula 38c bilo..a ima i iskrivljenog kojeg sam pripisivao oluji a ne zlatici jer je prva godina na toj zemlji kukuruz.Sad ko ce ga pogoditi sta je kad se sve poklopilo.Bilo je kise dovoljno
I da ne zaboravim jos je mlada svila iako je 27 mi
 
Fear mogu se opkladiti da će taj isti dati najviše i biti najbolji od svih ostalih pionira a i konkurencije.Pratim ga već par godina i nema mu ravnog svake godine je vrhunski,od skoro ima i naslednika P0837.
 
Svetkujem danas pa iskoristim da obidem kukuruze....Vecinom sijat zp 434...malo mi djeluje potanka stabljika al na sedamdeset posto po dva klipa.Dato mu je 40 kila petneske po dulumu i jos toliko kana pri zasipi.....Trava tek sad krece poslije laudisa....Bice kukuruze,samo da povuce neko normalno vrijeme
 
Imam jednu malu parcelu pored same kuce gde sejem kukuruz. Pitao sam promotera kukuruza na nasem terenu, koji hibrid da izaberem koji ce imati najveci moguci prinos tj koji ce imati bar po dva klipa kad mu vec dajem maksimalnu negu (vodu i hranu), a on mi odgovori da nije dobro kada ima stabljika dva klipa. Ja se skroz iznenadi i upitah ga zasto? Rece mi kratko: kukuruz ne trpi brata blizanca!
Kakva su vasa iskustva kada na stabljici bude po dva klipa? Sta je lose u tome?
 
Mozda je mislio kako jedan u velikom lrocentu zakrzlja, uskrati hranu ovom prvom koji takodje losije poraste. Ipak dva klipa su dva klipa.
 
Moj kws većinom po dva klipa i to bude pun pogodak na kraju imaš veći prinos.
Kad odem prijatelju on isto sije ista površina samo različit hibrid ja imam osjetno više kukuruza.
 
Ima te li problema sa "crvenilom" kukuruza? Kod mene svake godine sve vise. Mislio sam da je do semenskih kuca jer je najvise bilo pre 5/6 godina na KWSu, ali i pionir i ostali ne odoljevaju cikadama posle susenja psenice. Sada je po celom ataru,kako gde ima psenice, ali generalno 5 posto biljaka obolelo.
raz48y.jpg
122db3d.jpg
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh