Kukuruz 2015

Au Srđane ti si trefio vreme setvu i fao ko prst u du#e,ima i kod nas loših ali nije tako strašno imam jednu parcelu 30% malih klipova poslednji sejan oko 15 maja fao 600 ,najlošiji.
Danas gledam kod čoveka klipove na 3381 vazdušno cc 500 m od tog mog svaki naliven ko bumbar(ko na mikserovoj slici onaj drugi,do samog vrha) pregledao 20 kom, pitam ga kada je sejao ,kaže 15 maja izgleda je i moj nastradao u oprašivanju.
 
Zaboravio sam totalno da navedem da je taj postrni kukuruz navodnjavan. Zemlja se crni od vode al džabe. Kukuruz valjda spram temperature planira svoj razvoj.
 
Ne može biljka da uzme toliko vode iz zemlje koliko brzo gubi na ovim vrućinama, tako da slaba vajda od navodnjavanja...
 
Nisam ove godine kacio slike iz polja sto se kukuruza tice,pa evo malo visak vremena da iskoristim.
2a0c2ts.jpg
2ahtu7b.jpg
ovo je P1114 i P0725 na repistu i suncokretistu,Glogonjski atar koji je sto se kvaliteta zemljista ispod Crepajackog atara Livade,Zeldos pa cak i peska...Dobra stvar sto mi je na toj njivi 75-80% solidan-dobar kukuruz a ima i ovakvog na drugom kraju njive
2rctog2.jpg
Vreme setve je 14.04. baceno je u jesen MAP-a 120 kg po k.j i 140-150 kg UREA u prolecnoj pripremi pred setvu...
2en430i.jpg
Bojim se da ce kod kasnijih setva,recimo posle 25-og aprila odnosno kod kasnih fao grupa biti ucestala pojava ovoga sto cu sada postaviti
mkhc9s.jpg
f4e1og.jpg
 
Hibrid jeste kasan,ali setva nije...Od 10-ak klipova na jedan sam naisao,ali bojim se da ce kod kasnijih setva biti mnogo,mnogo vise!
 
Ne treba da pravimo histeriju od 2-3 plesniva zrna. Toga je uvek bilo, nekad manje, nekad više, samo nije bilo foruma i fb da se diže galama. I ubeđen sam da su naši kukuruzi (kao i ostala roba) još uvek najzdraviji na svetskom tržištu!
 
P1114...

20150808090341.jpg


Klipovi su svi p1114. Ista njiva, ista agrotehnika, sve isto... Dva sa leve strane su dobili 130 kg/j sulfamo 30, a dva sa desne 200 kg/j Uree...

201508080902551.jpg
Prosle godine imao isti za silazu 2kj , gnojidba 100kg tri petnaestice po kj , 200kg urea
po kj i rasipacom razbacano posije 100kg kana/kj , posijano na 28 cm(mislio bice susa) sa olt psk. Nije silirano jer je bilo 5-10% pokvarenih vrhova , kad je okrunjen 19500kg na 2kj sa 22% vlage.
 
Onaj plesnivi lici na 2012 kada je famozni afla toksin "pokosio" jako puno onih koji su se bavili proizvodnjom mlijeka na istoku hrvatske. Prakticno od 2012 i ne sijem kasnije od FAO 400 vecinom FAO300.

Prosle godine plesnivi ali ne afla toksin, ovdje je bio najplesniviji KWS pa onda novosadski , pionir je bio saren po tom pitanju , imao lucius koji nije imao plesnivi vrh vec po citavom klipu je bilo crnih pokvarenih zrna, osjecki su bili najzdraviji ali i tu je bilo nekih plesnivih hibrida.
 
Au Srđane ti si trefio vreme setvu i fao ko prst u du#e,ima i kod nas loših ali nije tako strašno imam jednu parcelu 30% malih klipova poslednji sejan oko 15 maja fao 600 ,najlošiji.
Danas gledam kod čoveka klipove na 3381 vazdušno cc 500 m od tog mog svaki naliven ko bumbar(ko na mikserovoj slici onaj drugi,do samog vrha) pregledao 20 kom, pitam ga kada je sejao ,kaže 15 maja izgleda je i moj nastradao u oprašivanju.
Ima i boljih,danas bio da obidjem jednu njivu u podne...unutra je 50 c... Ima od-do,kao na slici...
30lo1te.jpg
 
NS 6140. Slikan danas popodne. Još uvek se solidno drži, zahvaljući nižem terenu i kasnijoj setvi. Oplodnja je izgleda prošla solidno. Nisu svi klipovi dovršeni, ali nešto prinosa će biti. Koliko, to ćemo saznati najverovatnije tek u proleće kada se okruni.





 
Pioneer P0725 slikan večeras. Na slici se to i ne vidi, ali je još samo jedan list ispod klipa u životu, dok su svi niži gotovi. U poslednjih 5-6 dana je znatno propao, biće šušljavi klipovi pošto nije dobro nalilo zrno.

 
Nazad
Vrh