Kukuruz 2015

Pa ni tamo nisu farmeri vec korporacije koje vode kolo , tamo su ti i izmisljene subvencije da zavrnu vrat individualcima.
 
Proucite malo istoriju Americkih i kanadskih farmera pa onda prosudite da li treba za tim teziti.
Ja iskreno osjecam antipatiju za svim sto otuda dolazi.
I Monsanto je nastao tamo i evo ga stigao do nas.
Iz principa u moju njivu nikad nece Dekalb koliko god hvalospjeve o njemu slusao i citao!
 
Treba da se ugledamo na bolje, to stoji. Takodje smatram da amerikance nećemo stići nikad. Jedno 6 koraka su ispred. Mozda, kako kazete, za 247 godina. A što gromil kaže da neće smejati dekalb, hm šta tu reći? Principi? Koji principi? Spreman si da imaš manji profit samo da ne bi sejao dekalb? Svaka čast. Ne, ja ne kazem da će dekalb dići profit kao ni da je najbolji nego govorim o bojkotu iz nekih razloga. Zaključak: posjete onaj hibrid koji najbolje pasuje vašem podneblju. Onaj iz koga ćete najbolje zaraditi, sve ostalo nije bitno.
 
Ni za 247 ni za 547 god. necemo dospeti na takvom nivou jer svaki korak u nasoj poljoprivredi ne ide napred vec sa vise koraka unazad!
Sto se tice hibrida, steta je po nekih principijalista koji teraju svoje principe pa makar to bilo finansijski losije po njih! Ali sta je tu je, nikog ne treba terati da poseje ono sto iz principa ne zeli! Pitam se samo zasto ne sejati Dekalb a sejati Pioneer koji je u Americi isto modifikovan? Valjda je jasno da taj Dekalb u Evropi nije GMO!!!
 
Nadam se da Evropa nikad nece dopustiti da se poseje GMO hibride i sorte! Sto se tice soje, mnogo je ima GMO kod nas i za to direktno krivim ministarstvo poljoprivrede i njihovu volju da to spreci! Sve je tako lako kad ima volje!
 
A zasto se mi malo ne spustimo na svoj nivo i gledamo drzave nama slicne ,pa samo povrsina Ajove je za duplo veca od cele Srbije , a o ostalim drzavama bivse SFRJ da se i ne prica.
Nikad mi to ne mozemo stici , a za tim i ne treba da trcimo.

Trčali mi za njima ili ne , u ratarstvu su nam takvi direktna konkurencija jer su cijene najvažnije . Ako imamo zajednićke kupce kod izvoza žitarica ili kod uvoza svejedno , znači da smo mi u direktnoj utakmici snjima htjeli mi to ili ne . Ovo na snimku nije nikakva korporacija nego obični farmer da i to prokomentarišem što je neko napisao , isto tako za subvencije , u SADu skoro da nema državnih subvencija u ratarstvu , nešto malo u vezi osiguranja i to je to . Budžet poljoprivrede je veliki , ali najviše para ode za silne beskućnike i pomoć u hrani po svijetu usaid i tome slično . Možemo mi voliti nekoga ili ne , ali ko se bavi kukuruzom na primjer najvažniji su mu prinosi i cijena , time hrani svoju porodicu dabome , ova trenutna cijena (ovde u RS 0.30 kukuruz ) zavisi najviše od njihovog prinosa i svjetske potražnje , a ko misli da mi nemamo veze stim nije u pravu.
 
Nadam se da Evropa nikad nece dopustiti da se poseje GMO hibride i sorte! Sto se tice soje, mnogo je ima GMO kod nas i za to direktno krivim ministarstvo poljoprivrede i njihovu volju da to spreci! Sve je tako lako kad ima volje!
Ovo nas sve ceka da li za godinu ili 10 godina... Prostim narodnim jezikom bice dala baba dinar da udje u kolo,sad daje 2 da izadje.
http://www.dragas.biz/ttip/

Nismo ni svesni koliko je za nas dug period samo od zetve do zetve i koliko je za te multinacionalne kompanije kratak period kao sto je npr jedna decenija,da ne kazem vek u svom istrajanju da prodru na neko trziste,a taktike su razlicite.
 
Ja jedino sto sam video na onom snimku je da prljavo kruni kombajn :)

Evo odgovor na dragas.biz:

https://www.youtube.com/watch?v=vT_VDYn1H-4

Ovoliko kombajna i ovoliko ljudi kod nas ne mozes da namamis ni rakijom na jednu parcelu. Kada prestanemo da vodimo svako svoju politiku, onda mozda i bude bolje :osmeh:
 
Upravo zbog toga sam rekao da necu iz principa...znam da sam ja totalno bez znacaja u svemu tome ali kad bi svi razmisljali slicno...
Samo je pitanje dana kad ce ti lopovi da kupe novosadski institut ,ZP, BC ...nista vise svoje necemo imati.
Da mi je profit jedina satisfakcija u poslu onda bi se bavio necim drugim a nebi "vukao krave za rep".
 
Poslednja izmena:
Ovo nas sve ceka da li za godinu ili 10 godina... Prostim narodnim jezikom bice dala baba dinar da udje u kolo,sad daje 2 da izadje.
http://www.dragas.biz/ttip/

Nismo ni svesni koliko je za nas dug period samo od zetve do zetve i koliko je za te multinacionalne kompanije kratak period kao sto je npr jedna decenija,da ne kazem vek u svom istrajanju da prodru na neko trziste,a taktike su razlicite.
Donekle ima i istina tu, ali pazljivo sam procitao i namerno do kraja nisam hteo pogledati koji je izvor ili autor teksta, mada sam bio 100% siguran da je neki nas, jer u ovoj Evropi samo nasim anti zapadno orijentisanim ljudima pada na pamet da pise takve tekstove! Kad ono Dragas! Izuzetno pametan covek ali jedan od onih koji se totalno izgubio u vremenu i vise ne zna ni gde je, ni gde treba biti, ni na cijoj strani! Sve je zivo u svom zivotu pomesao! Od udarnika na radnim akcijama Titovog pionira, primernog vojnika, protivnika Slobine politike do 2000 da bi nakon 2000 okrenuo ledja i ovim drugima, propalog bankara koji je radio samo u istocnim zemljama (a pogotovu u rusiji), u vecini koje su bile u tranziciji (a tu je najlakse igrati se novcima, bitno je samo imati dobru poledjinu) i sve do toga da je poceo kritikovati ceo svet ili sve zapadne zemlje sa najvisim standardima za zivot i hvalisanje samih rusa!:off_topic: na :off_topic:
Ocigledno vise ne zna sta zeli!
 
Okrunili i predali kukuruz danas. Oko 7,5 tona suvog zrna prinos po ha. Jako smo zadovoljni s obzirom na okolnosti. Setva je bila 30. aprila, nikakvo osnovno djubrenje, samo predsetveno urea. Zaštita od korova laudis plus equip i branje. Hibrid NS6140. Postignuta cena 17 dinara kg.
 
Nije bilo kiše puna dva meseca. Pala je 20. avgusta. Da je došla deset dana ranije, bio bi prinos još veći. U svakom slučaju predat je kukuruz lokalnoj farmi kokošaka, zdrav, prirodno suv i naplaćen već danas.
 
Njiva radjena prvi put. Bez osnovnog djubrenja, samo urea predsetveno, bez kiše dva meseca. Dobar je to prinos. Imali smo 2012 samo 27 meteri po KJ, a 2000 smo silirali kukuruz, nije baš čenejska zemlja svemoćna.
 
Nazad
Vrh