Kukuruz 2014

Ja sam recimo setvenu normu podelio po FAO grupama, sejem fao 300,400 I 500 a za razmak sam se odlucio na 20,21 I 22cm!
 
Jedno pitanje za sve: Jel bilo ko od vas uzeo asov otisao na njivu i kopao u dubinu da vidi do koliko cm je prokvaseno zemljiste? Sejati na guste sklopove od 18 - 20 cm trenutno predstavlja ludost, po mom skromnom misljenju. Samo da znate da trenutno na podrucju Vojvodine, bez obzira na jucerasnju kisu koja nije jednako pala svuda, deficit je 100l/m2. U odnosu na prosek zimskih padavina u Vojvodini. Ukoliko ne verujete meni i ovom sto sam napisao, kontaktirajte lokalne strucne sluzbe.
 
Jedno pitanje za sve: Jel bilo ko od vas uzeo asov otisao na njivu i kopao u dubinu da vidi do koliko cm je prokvaseno zemljiste? Sejati na guste sklopove od 18 - 20 cm trenutno predstavlja ludost, po mom skromnom misljenju. Samo da znate da trenutno na podrucju Vojvodine, bez obzira na jucerasnju kisu koja nije jednako pala svuda, deficit je 100l/m2. U odnosu na prosek zimskih padavina u Vojvodini. Ukoliko ne verujete meni i ovom sto sam napisao, kontaktirajte lokalne strucne sluzbe.

Sasvim slucajno sam danas bio kod nas u polju- pravili smo obor za ovce, ukopavali stubove....itd
rupe za stubove smo kopali na nekih pola metra, i mogu reci da je zemlja bila vlazna koliko pri vrhu toliko i na pola metra dubine.
 
Jedno pitanje za sve: Jel bilo ko od vas uzeo asov otisao na njivu i kopao u dubinu da vidi do koliko cm je prokvaseno zemljiste? Sejati na guste sklopove od 18 - 20 cm trenutno predstavlja ludost, po mom skromnom misljenju. Samo da znate da trenutno na podrucju Vojvodine, bez obzira na jucerasnju kisu koja nije jednako pala svuda, deficit je 100l/m2. U odnosu na prosek zimskih padavina u Vojvodini. Ukoliko ne verujete meni i ovom sto sam napisao, kontaktirajte lokalne strucne sluzbe.
Deficit vlage postoji,to svi znamo.
Kazi ti nama na koji razmak da sejemo fao 310-390 grupe kojima je preporuceni sklop 17,5-19 cm a da sa tim novim razmakom kompenzuju taj nedostatak vlage :ideja:?Samo nemoj reci sejte ih "tri u metar",to je najsigurnije :osmeh:
 
Ma da samo da je velik klip,da imaju ljudi sa cime da se fale,a sto fali malko zrna nema veze.Takva je politika kod mene u selu,mene zezaju sta ti je to pabirak a kad utrci kombajn onda se cese po glavi kako mu fali 30% zrna.
 
Da ja dam svoj odgovor:

FAO 300 od 20 do 23cm
FAO 400 od 21 do 24cm
FAO 500 od 22 do 25cm
FAO 600 od 23 do 26cm

Samo da malo prodiskutujem... U ponedeljak je palo 15 do 20l/m2 kise. To nije dovoljno jer je u zimskom periodu u Srbiji uobicajeno 250l/m2, a sveukupno je do sada plao izmedju 120 i 150l/m2 kise. Znaci ukupno fali 100l/m2. Na svakome je da odluci sta ce na svojoj parceli da radi. Ja bih isao sa malo redjim sklopom u svim grupama, ovo je moje skromno misljenje.
 
Bolje vrabac u ruci nego golub na grani što bi rekli stari ljudi, istina je da strani hibridi (uglavnom) nemogu da pri ređem sklopu daju veći i krupniji klip (takva im je genetika, treba i semena što više prodati) i zato moraju češće da se seju dok ovi naši hibridi ako je ređi sklop on poveća klip i malo ublaži nedostatak sklopa, nemojte da mislite da kudim strane hibride ima tu dobrih hibrida samo mi slepo verujemo njihovim promoterima koji nam pričaju ono što želimo da čujemo koji često nemaju ni pedalj zemlje (samo pod noktima), dobro je da ima konkurencije (malo i odviše) da se ovi domaći nebi osilili i ulenjili. Po meni mislim da gušća setva od 20-22cm (5 u metar) za 400 grupu, za 500 na 22-24cm i 600 na 24-26cm nema potrebe uz normalnu agrotehniku i padavine, po meni je bitna stabilnost prinosa kako u lošoj tako i u dobroj godini, za vrhunski prinos potrebno je mnogo kockica da se poklopi, nažalost mnogima se hektar smanjio pa sad da mogu i na sprat da poseju taj hektar bilo bi malo.Toliko od mene ukratko.
 
Evo i ja da probam raniju sjetvu , mada nisam ljubitelj . Danas posijao jednu parcelu (oko 22dn = 2.2ha) , Pioneer F38 , na 17.5cm . Malo pliće nego obično , gadjano na 4cm .
 
swwlkg.jpg

dyr47p.jpg

3346iwl.jpg


Ove sezone 99% sejemo Limagrain hibride - 35.35, 35.40, 30.491, Agrister, Antiss, 30.681, 37.10, Hellen, suncokret 56.63 CL. Uzeo sam i cele tri vreće Syngentinog Sincera.
 
Nazad
Vrh