Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mindjar...odlicne slike,ocekivani prinos i opis...aj pa kaci priblizne proseke...svaka cast na ovome
 
Mindjar...odlicne slike,ocekivani prinos i opis...aj pa kaci priblizne proseke...svaka cast na ovome



Zavisi koliko stignem jer iduce nedelje moram neku hirusku intervenciju na oku pa ne zna da li cu u skorije vreme smeti da gledam u monitor.U svakom slucaju vrsidba kukuruza,necu nista da berem zbog plesnivosti klipa koji se pojavljuje i plamenca,bice dokumentovana video zapisom tako da nece biti laganja nego "crno na belo" sto bi rekli ljudi.Prinos ce mi samo drasticno biti smanjen na parcelama gde sam Sykoru sejao udvojeno sa KOrimbosom jer od njega nema nista pa cak ni cokov (sapurika ili kako vec ko zove) ali tu je sklop malo gusci tako da ce ublaziti nedostatak.Za 3381 se ne sekiram on ce taj prosek i popraviti.

- - - - - - - - - -

Slike koje duplirate,komotno i Vi mozete da brisete,samo treba malo strpljenja i bez psovanja!



Nisam nista psovao.
 
JBG ova je vec bila.
pukotine.jpg
Nije direktno,nego cetersko psovanje.
 
а зашто се јавља плеснивост на клипу, а кише нигде нема - да није вирусно ?
 
pozdrav komšije. nisam pronašao nigde da se spominje starinski domaći kukuruz koji se sije iz generacije u generaciju, isto sjeme. nema prinos kao renomirane sorte ali je po kvaliteti zrna u vrhu. kod nas izumire, ja i komšija sačuvasmo sjeme i sijemo male parcele za svoje potrebe. čisti tvrdunac, dali toga ima i kod vas?

Konkretno nisam imao iskustva baš sa tom sortom, ali jesam eksperimentisao sa nekim drugim sortnim kokičarima i belim kukuruzima u tipu zubana i polutvrdunca, a ponajviše "Beli luđak" koga sam sejao tri godine uzastopno. U centralnoj Srbiji je popularan nekakav beli "Osmak" koji dostiže dva i po puta veću cenu u poređenju sa običnim kukuruzom, ali toliko i manje rodi od hibridnog. Njegovo belo brašno sa vodenice je, kažu, najbolje za pravu domaću proju ili kačamak.

Ako je zbog sebe, onda je u redu. Ako je zbog očuvanja biodiverziteta, onda ti se klanjam do zemlje, ali ako je zbog komercijale, zbog veće cene, onda ti savetujem da odustaneš jer je neisplativo čak ni danas kada ima i takvih potrošača koji umeju da cene i plate kvalitet tradicionalne hrane.
Evo malo suve nauke plus malo ličnog iskustva.

1.) Kukuruz je samooplodna biljka. Da bi sačuvao sortu od nekontrolisanog oprašivanja, tj. ukrštanja sa drugim sortama i hibridima moraš imati izolovanu parcelu(makar nekoliko fati samo za seme) udaljenu od drugih kukuruza najmanje dvoje duži, najbolje među voćnjacima i vinogradima sa obaveznim navodnjavanjem. Ako ga budeš sejao na njivi gde u krugu od oko jednog kilometra ima drugih kukuruza, nemoj ga nikako ostavljati za seme jer će početi da se odrođuje. Teoretski postoji način da se čak i od kukuruza sa susedne parcele izoluje vremenskom distancom(različita vremena oprašivanja), ali to je u praksi rizično.

2.) "Beli luđak" i "Konjski zubi", a verujem i svi drugi stari, sortni kukuruzi imaju zaista krupno i kvalitetno zrno i džinovske klipove(30-40cm), ali se i seju na velika rastojanja(bar 30 cm) i daju dosta manje prinose čak i u poređenju sa najprimitivnijim hibridima, a kamo li sa savremenijim.

3.) Sortni kukuruzi su tolerantniji na lošiju zemlju i loše uslove, ali su osetljiviji na poleganje i bolesti. U ostalom to je i bio jedan od razloga kontrolisanog ukrštanja, tj. hibridizacije biljnih i životinjskih vrsta u komercijalnoj eksploataciji. Hibridizacija je jako skup proces koji zahteva puno naučnog, pa i fizičkog rada i vrlo često se desi da i po nekoliko decenija mukotrpnog rada završi u ćorsokaku. Čovek se nije okrenuo hibridizaciji tek tako, dakle postoji vrlo jak razlog zašto se prešlo na hibride u komercijalnij proizvodnji. Ako ti treba nešto za lošije uslove, uzmi jednostavno neki manje rodan(samim tim i manje zahtevan) hibrid ili još bolje sirak zrnaš. Ko je ove godine posejao to, taj će na zimu da profitira.

4.) Ako baš bojkotuješ hibride po svaku cenu(kao na primer Amiši u SAD), onda možeš i danas uspešno gajiti autentične sorte kukuruza, ali uz jako mnogo truda i ne očekuj ni približno prinose koji se u današnje vreme podrazumevaju za kukuruz. Znam ljude kojima su donosili iz Meksika crni, crveni, šareni, pa čak svetlo plavi sortni kukuruz, ali čak i tamo u Meksiku, postojbini kukuruza muku muče sa očuvanjem autohtonih sorti od divljeg ukrštanja sa GM hibridima donesenim iz SAD koji šire svoje gene kao nekakva pošast.
 
Poslednja izmena:
Ovo je neka fina plesn tamno zelene boje.Cak mi se cini da bi i prilikom berbe u klipu spala ali ne bih da eksperimentisem jer sam pre 10-tak godina imao isti problem sa Luce gde nije spala.Kukuruz se nije kvario ali prilikom predaje rifuze tamo negde u Martu (nabavka djubriva) na otkupu su se zgledali ali posto je kukuruz bio deficitaran proslo je.Ove godine sve vrsem jer bi se gubilo na prinosu najmanje 300kg/kj kad bi se bralo,barem kod mene.
 
Pa nema sta da se ceka kad je sve izgorelo,pocinju klipovi da ispadaju sami od sebe,ako nedaj boze dune neki vetar ode i ovo malo bede......a treba gledati i na drugu stranu,radis po suvom nema blata,toplo napolju,pijes ladno pivo...:haha:
 
Prosao sam prosle nedelje od Backog Petrovca( Maglica) do Cacaka,Mrcajevaca i Smederevske Palanke.Ono sto sam video pored tih puteva,najgore stanje je u Vojvodini-nijednog zelenog lista.Tako da ne cudi sto berba pocinje.Kod nas ce tek za 20-ak dana
 
Bio sam u subotu u tom delu Vojvodine prema Subotici, tu je dosta kukuruza i urađeno, većinom za silažu, a ima i obranog. Sve u svemu nema ni jedan zelen list u okolini.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh