Krompir

Vrijeme je iskapanja krumpira. Zna li netko koliko kg važe 1 kubni metar krumpira (nasipna masa)? U maloj prikolici naslici je 8 tački krumpira, a sanduk prikolice ima 660 lit. To je prinos Bela rose (domaće sjeme) iz 2 reda po 50 m.



 
Pokusacu ti izracunati ali bolje sa nekim ko radi krompir na veliko. Isti dzak 30x40cm jabuka meri oko 3.5kg a krompira 5-5.5kg. U plasticni boks od 0.62 m3 stane 320kg jabuke (u isti boks stane 480kg soje, 500kg mora biti hl soje bas dobar). To bi znacilo da 1m3 jabuke oko 500kg. Krompira bi trebalo biti 50% vise tj oko 750kg.
Ako je zapremina tvoja prikolice 660l ispada da ima oko 500kg krompira.
 
Ako ste komentirali moj urod u maloj prikolici, evo malih korekcija. Možda se na slici ne vidi dobro ali nije do vrha puna. Nedostaje oko 4 cm, Dakle krumpira je cca 580 lit. Kod izračuna površine treba uvažiti da je razmak redova 80 cm. Dakle površina tih dviju redova je 50*0,8*2=80 m^2 (0,8 ari).
Masa krumpira u prikolici bi trebala biti 0,58*0,7=400 kg (približno). Ispada prinos 400/80*10000=50.000 kg/ha.

Završeno je i vađenje bijelog (sorta arizona). U odnosu na belarosu je sitniji (kad se probere bit će više za svinje), ali je u 6 redova bilo dobrih 2 kubika. Prikolica ima 1,8 m^3 (stranice visoke 40 cm) i daske za povišenje su visine 10 cm.

Izlazi ukupno na 3,2 ara (320 m^2) prinos od 1,8 t. Svedeno na hektar 56 t/ha.
Jaaaako sam zadovoljan ovogodišnjim urodom. 😂 (y)

 
Koja ti je sorta.
Ja sam samo za sopstvene potrebe sadio po preporuci sa foruma agriu.
I ista ta bolest mi se pojavljuje u krompiru.
Cak bude samo da kazem jedni mesti I unutra krompira zauzme I 80 posto cele mase. Imam I deziru a kod nje mi se nije pojavljivalo.
Inace od agrije pire je odlican, naravno od zdravog krompira.
 
Agrija to dobiva kad je kišna godina.
A zna doći i zaraženo sjeme pa nema pomoći bude crn unutra
 
[mention]dusanboss [/mention] Crna pegavost, zadnje dve godine idealni uslovi za stvaranje iste...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zahvljujem na objasnjnju.

Koji je krompir beo , ali cist beli a ne zut ,
da je u svrhu domace upotrebe za preporuku. Nekada je bio kenebek popularan ali ima one brazda .
 
Koja ti je sorta.
Ja sam samo za sopstvene potrebe sadio po preporuci sa foruma agriu.
I ista ta bolest mi se pojavljuje u krompiru.
Cak bude samo da kazem jedni mesti I unutra krompira zauzme I 80 posto cele mase. Imam I deziru a kod nje mi se nije pojavljivalo.
Inace od agrije pire je odlican, naravno od zdravog krompira.
Sorta je dezire. Čitao sam malo na engleskom i po svema sudeći ovo se dešava kada u zemiljištu u isto vreme fali kalcijuma i vode u periodu kada krtola intezivno raste. Sad ... videću još.
 
Nazad
Vrh