Krompir

Tako je zemljace lose sam napisao ali mi proizvodjaci trpimo zbog toga kako god bilo!
Nadam se da ce resiti to uskoro inace ne pise nam se dobro...
 
Цена кромпира у петак на пољској велетрижници је била од 0,02-0,06€.
Њихове су се дипломате растрчале по свету тражећи нова тржишта па су Кину већ избушили за воће по добрим ценама тако да је за очекивати да ће и поврће сместити. То значи да би требало да се тржиште, што се нас тиче, следеће године врети на колосек.
 
Planiram da sledece godine posijem oko 10 ari krompira, imam jednu parcelu koja godinama nije koristena.. E sada, da li mi neko moze reci:

- koju sortu da izaberem (krompir planiram da prodajem od jeseni, ne kao mladi)
- da li da sadim cijeli krompir ili polovine
- koliki razmak izmedju redova da pravim, a koliki od krompira do krompira
- kad nabavim sjeme, kako da ga pripremim nakalijavanjem, i kako da prepoznam onaj koji ce sigurno dati plod (imam podrum)

Unapred zahavalan!
 
Planiram da sledece godine posijem oko 10 ari krompira, imam jednu parcelu koja godinama nije koristena.. E sada, da li mi neko moze reci:

- koju sortu da izaberem (krompir planiram da prodajem od jeseni, ne kao mladi)
- da li da sadim cijeli krompir ili polovine
- koliki razmak izmedju redova da pravim, a koliki od krompira do krompira
- kad nabavim sjeme, kako da ga pripremim nakalijavanjem, i kako da prepoznam onaj koji ce sigurno dati plod (imam podrum)

Unapred zahavalan!

Ako imaš zemlju koja godinama nije korištena,nemoj krompir stavljati jer nećeš moći da ga sačuvaš od žičara i ostalih zemljišnih gamadi(samo dobar savet)
 
Ako imaš zemlju koja godinama nije korištena,nemoj krompir stavljati jer nećeš moći da ga sačuvaš od žičara i ostalih zemljišnih gamadi(samo dobar savet)
Cek, cek.. sta podrazumjevaju zicare i gamadi, nije mi poznat termin. :)
A, sta mi savjetujes? Sto se tice okopavanja, na frezi imam sve prikljucke da masinki odradim.. Odradio sam zimsko oranje.. Sta da posadim, jer kukuruz ne smijem na tu parcelu.. Zaklanja kucu od strica. .:) Bila je djetelina 4 godine..
 
Zicar je napast koja jede u zemlji koren kad je mali usev i pravi veliku stetu. Najvise ga ima posle psenice. Postoje dobri insekticidi koji kad se inkorporiraju mogu da pruze zasitutu usevu. Preparata ima mnogo, kod nas je dosta u upotrebi Agrosavin Foksim.
 
Zicar je napast koja jede u zemlji koren kad je mali usev i pravi veliku stetu. Najvise ga ima posle psenice. Postoje dobri insekticidi koji kad se inkorporiraju mogu da pruze zasitutu usevu. Preparata ima mnogo, kod nas je dosta u upotrebi Agrosavin Foksim.
Ne bih ja druze da icim tretiram, radije bih rizikovao.. Ja se trudim da radim bio poljoprivredu.. Ovdje je posijana djetelina prije 5 godina i samo je ona kosena. Ja sam sada to uzorao i na proljece bih frezirao, pa onda sadnja..
 
Ne bih ja druze da icim tretiram, radije bih rizikovao.. Ja se trudim da radim bio poljoprivredu.. Ovdje je posijana djetelina prije 5 godina i samo je ona kosena. Ja sam sada to uzorao i na proljece bih frezirao, pa onda sadnja..

pogotovo ne posle deteline,ali ako baš oćeš da rizikuješ,na tebi stoji
stavi kupus ili neku kupusnjaču
 
Neće niti sa kupusnjačama dobro proći, niti grahom, ničime. Žičnjake i sovice treba suzbiti,inače se bude lovio za glavu a bude kasno.
 
ja krompir stavljam uvek posle karfiola ili kupusa,ali prilikom oranja bacim sa Radar sa veštakom i tako ga uzorem,a pre sadnje isto bacim nešto u redove
 
Zicar je napast koja jede u zemlji koren kad je mali usev i pravi veliku stetu. Najvise ga ima posle psenice. Postoje dobri insekticidi koji kad se inkorporiraju mogu da pruze zasitutu usevu. Preparata ima mnogo, kod nas je dosta u upotrebi Agrosavin Foksim.
nejede on koren već krompir buši i ne kada je mlad nego što više gora propada sve je veći napad, može se to rešiti dva puta raditi sa zemljišnjm insekticidom prvi put u setvi a drugi put u zagtanju krompira
 
Neće niti sa kupusnjačama dobro proći, niti grahom, ničime. Žičnjake i sovice treba suzbiti,inače se bude lovio za glavu a bude kasno.
Zar je moguce da pravi tolike probleme? Iskreno, ja nidam nisam sa nasih parcela izvadio krompir koji je izbusen. Nisam nikad ni sijao velike kolicine, ali je u mom kraju nepoznata takva pojava..
 
Ma da,krumpire i drugo plodovito buši,a grah,,kupusnjače, mlade stabljike,ponekada još u zemlji pregrize i to se suši.

Ako ih ima malo,šteta je neznatna,ali ako ih je puno,a na neobrađivanom zemljištu,pogodovo djeteliništu ih je redovito puno jer im ništa ne ometa razvoj i razmnožavanje.
 
Ajde ne plašite čoveka toliko, vidite da nikad nije video velike štete pa zašto bi sad. Samo malerišete....
 
Ajde ne plašite čoveka toliko, vidite da nikad nije video velike štete pa zašto bi sad. Samo malerišete....
Hahahah, kralj si.. stvarno nisam nikad vidio ovog stvora u zemlji. Kako vidim sto covjek manje zna, manje ga glava boli i bolje mu uspjeva rod. :) Najvecu stetu koju sam do sada imao, bio je ove godine paradajz na otvorenom. Mislim da se bolest zove fitoftora; napala je stablo sav zasad unistila. Treba napomenuti i to da je paradajz bio zasadjen u bari i da je dva puta bio po pola metra u vodi. Paprika pored njega je sve isto prezivjela, ali je iznela kakav takav rod bez ikakave trulezi. Ja cu rizikovati i zasaditi krompir, pa sta Bog da.. Imam rajcer i spartac, konstantno cu okopavati zemljiste i nadacu se najboljem..
 
Nazad
Vrh