Krompir

Ove godine sve istruli. Ja sam skoro prodao sve po 30 din a na jesen ima da bude cena opasna samo ko je uspeo da ga nekako sacuva. Ja nisam taj :(
 
Meni nikad gori kompir,2puta je lezala voda u njivi,pa pre cvetanja ga ubila plamenjaca,iako sam prsko,al nevredi,sad je trenutno korov u njivi meni do ramena,a u svakoj kuci po2-3,ne veca od semenska,sva sreca pa sam posejo manje od10ari,tu ako bude 4-5dzaka semenskog bicu srecan,ma nemam racun da vadim jer vise cu nafte sagoreti,pa me intresuje,ako sad ono potrimerisem,pa naprolece poprskam protiv korova i prihranim,oceli biti tu sledece godine solidnog kompira
 
Čitao sam da , kada plamenjača ubije zelenu lisnatu masu iznad zemlje, da treba povaditi i krompir ispod zemlje, jer će plamenjača da ga utruli.
Da li je to istina i kakva su vaša iskustva?
Kod mene je sva zelena masa iznad zemlje istrulila,..stoje samo patrljci od biljaka,a vadio sam krompir da pogledam kakav je..ima ga raznog..veličine pesnice, veličine semenskog krompira,veličine mladih krompirića za prženje..pa ne znam da li da ga ostavim do vremena kada mu je vreme za vadjenje,da odradi to sto ima da odradi, ili da ga vadim odmah sada?
 
Ja sam moj izvadio pre 10 dana,posejan 17 marta,rodio ko blesav,nikad toliko,pojedini mere i do 600 grama,morao sam da ga vadim jer su ga bube obrstile,a kasnije se loza osusila.Nadam se da se nece pokvariti,izgleda mi zreo.
 
Ljudi citao sam ovde na forumu a i ovako izmedju sebe hvale kenebek, ja posadih po jedan red kenebeka i jedan karere, original, Holandski. Lepo rodio. Meni onaj kenebek nikakav krompir...nekako brasnast...sta znam...dok od karere bolji krompir u zivotu nisam jeo...sad mi krivo sto ne posadih oba kareru...
 
Nema boljeg krompira od karere, sto se tice ukusa. Malo je zajeban da se odgaji, ali ako to resis kako treba, nema zime sa njim u prodaji.
 
Karera je malo osetljivija na Y virus kao i na plamenjacu. Y virus moze da se sredi sa dobrim i sigurnim semenom, a sto se tice plamenjace, mora se dobro paziti na vreme i samo preventivno prskati. Takodje, kod vadjenja treba biti veoma oprezan, i ako se vadi mehanickim kardanskim vadilicama mora se cekati puna zrelost, i nikako ne vaditi po vrucinama ili barem ga ne ostavljati na njivi duze od dana. Nikako ga ne drzati u vlaznom i toplom ( neki zbog nedostatka prostora pokrivaju krompir sa balama slame, najlonom i sl ) jer ce krompir imati problem opet sa truljenjem. Da li zbog slatkoce, njega najvise jedu misevi, puzevi, sovice. Protiv ovih stetocina ima leka, ali svako tretiranje povecava kostanje gajenja ove sorte. Jos bih dodao da ga ne treba kamarati previse, jer gnjecanje ovu sortu lako pokvari. Zlatica je stetocina u svakom krompiru...
 
Ja za ovih 15ak godina sto sam radio krompira, a radio sam i kenebek, doduse davno, ne secam se da sam imao taj slucaj da je neka cimina bez zlatice... Ali opet, sve je moguce :)

Evo i prve porudzbine, karera i kleopatra, pakovanja deset kila, 6t :)

IMG_5923_1.jpg


IMG_5921_1.jpg
 
Ja za ovih 15ak godina sto sam radio krompira, a radio sam i kenebek, doduse davno, ne secam se da sam imao taj slucaj da je neka cimina bez zlatice... Ali opet, sve je moguce :)

Evo i prve porudzbine, karera i kleopatra, pakovanja deset kila, 6t :)
Koja je cena za takve porudzbine,5-6 tona?
 
Poslednja izmena od urednika:
To su krajevi njive, uvek slabiji.. Mozda nekih 20 ari. Cena je 21 crveni 22 beli. Ne bih ga prodavao sad, ali moram malo da uzmem love da imam za nadnice, dzakove, gorivo... Cenim da bi trebala biti jaca cena u oktobru.

- - - - - - - - - -

Pedja, koja kolicina je potrebna? Ja sam mislio da ostavim deo roda za sadnju sledece godine, ali polako odustajem od toga, sve bih prodao

- - - - - - - - - -

posle 100ak dana cima pocinje da se susi, pa imam par pitanja: kojim preparatima / metodama raditi desikaciju? Koliko kosta Reglone Forte i kojih jos preparata ima u ponudi? Da li moze cima jednostavno da se pokosi? Hoce li se desikacijom spreciti prorastanje krompira?

Vidi u apotekama, ima i jeftinijih resenja od reglonea. Mozes i da pokosis, ali, mislim da je bolje ici preparatom, jer ako neces odma vaditi, mnogo ce se brze povratiti trava ako je pokoseno. Pod prorastanje krompira mislis na klijanje u zemlji? Ako je to, onda ne, nema tu pomoci. Koliko ja znam, jedini lek protiv klijanja je prasenje nekim prahom po krtoli ali kada je izvadjena. Zaboravih kako se zove...
 
Do sada nisam imao neka iskustva sa krompirom. Od sada cu da sadim iskljucivo careru, druge sorte mogu po malo experimentalno. Kad smo kod toga koja je crvena sorta najkvalitetnija za jelo? Sadio sam dezire...ali onako...sta znam nisam odusevljen i condor sam probao...nista posebno oba...
 
Nazad
Vrh