Krečenje voćaka kao vid zaštite

Ja okrecio dunje krajem novembra sve po protokolu,krec,sumpor i sve to lepo stajalo do negde sredine januara,posle pocelo polako da spada, i danas kad sam otisao da obidjem vocnjak kreca nigde sve spalo.Da li ponovo kreciti ili je gubljenje vremena :sta:

Da li si stavljao so? Ona sluzi da veze masu za deblo i da se teze spira. U svakom slucaju bilo bi korisno da ponovis krecenje. Do proleca ima jos dosta vremena.
 
Ja okrecio dunje krajem novembra sve po protokolu,krec,sumpor i sve to lepo stajalo do negde sredine januara,posle pocelo polako da spada, i danas kad sam otisao da obidjem vocnjak kreca nigde sve spalo.Da li ponovo kreciti ili je gubljenje vremena :sta:

Cemu krecenje u novembru? Kreci se u martu. U oba slucaja kako god okrenes krecenje je gubljenje vremena, zabava za hobiste u profesonalnim zasadima niko se ne zamajava krecenjem.
 
Cemu krecenje u novembru? Kreci se u martu. U oba slucaja kako god okrenes krecenje je gubljenje vremena, zabava za hobiste u profesonalnim zasadima niko se ne zamajava krecenjem.

Procitaj ponovo post 325 sa ove teme pa ce ti biti jasno koja je svrha krecenja. Uz duzno postovanje to sto su tvoj otac i deda krecili u prolece ne znaci da tako treba. Krecenje u prolece ima samo estetski znacaj. Zaista je lepo videti okrecen vocnjak. Po literaturi najbolje je kreciti polovinom januara da se ne bi rano sprao krec sa debla. A i nema potrebe pre za tim s obzirom na osnovnu svrhu krecenja. Sto se tice velikih vocnjaka koji se ne krece, pa ko bi stigao toliki broj da okreci. Istina ponegde se sugerise i da nije dokazan neki veliki efekat krecenja ali posto se nigde ne pominje da je stetno misljenja sam da ga treba izvoditi.
 
Ako je jedini efekat krecenja "sprecavanje zagrevanja stabla u rano prolece", ne vidim zasto bi neko krecio u novembru ili januaru :sta:


I ja sam krecio voce, dok nisam isao u Italiju i video da oni to ne rade, dok nisam obisao ozbiljne profi zasade i dok se nisam posavetovao sa strucnjacima i svi se slazu da je efekat krecenja beznacajan.
Krecim samo ono voce koje imam u dvoristu iz estetskih razloga, i to pocetkom marta...
 
Ako je jedini efekat krecenja "sprecavanje zagrevanja stabla u rano prolece", ne vidim zasto bi neko krecio u novembru ili januaru :sta:


I ja sam krecio voce, dok nisam isao u Italiju i video da oni to ne rade, dok nisam obisao ozbiljne profi zasade i dok se nisam posavetovao sa strucnjacima i svi se slazu da je efekat krecenja beznacajan.
Krecim samo ono voce koje imam u dvoristu iz estetskih razloga, i to pocetkom marta...

Slazem se da su misljenja o znacaju krecenja protivrecna.
Sto se tice efekta sprecavanja zagrevanja stabla kreci se najdalje u januaru zato sto se cesto desi u toku zime topliji period pa to izazove kretanje sokova kroz deblo.
Citat iz knjige Gajenje kajsije, autori Keserovic i Djuric:
"Nagla promena temperature u toku dana i noci kada je kambijum poceo aktivnost vrlo cesto dovodi do pucanja kore, i to uglavnom sa juzne i jugozapadne strane gde su temperaturne promene najvece."
 
Da bi se dobio efekat sprecavanja zagrevanja, trebalo bi okreciti celo drvo sa sve granama a ne samo deblo. Krecenje debla vidim samo kao estetski razlog... Sta predstavlja krecenje debla i odbijanje sunceve toplote kad neokrecene grane greje sunce???

Krecenje je lepo za oko, vocnjak izgleda domacinski to stoji. Ko ima volje i vremena za krecenje neka kreci...

Sto se tice stetocina i zastite, bas iz tog razloga radimo jesenje i zimsko prskanje, Krec tu ne predstavlja apsolutno nista...
 
Da bi se dobio efekat sprecavanja zagrevanja, trebalo bi okreciti celo drvo sa sve granama a ne samo deblo. Krecenje debla vidim samo kao estetski razlog... Sta predstavlja krecenje debla i odbijanje sunceve toplote kad neokrecene grane greje sunce???

Krecenje je lepo za oko, vocnjak izgleda domacinski to stoji. Ko ima volje i vremena za krecenje neka kreci...

Sto se tice stetocina i zastite, bas iz tog razloga radimo jesenje i zimsko prskanje, Krec tu ne predstavlja apsolutno nista...

Uz duzno postovanje tvoga misljenja kao i drugih koji tako misle ja sam ipak skloniji da verujem misljenju profesora koji su pisali knjigu a predaju na poljoprivrednom fakultetu i celog zivota u praksi proveravaju svoje misljenje na oglednim dobrima.
 
Pa čekaj te ljudi . Šta je ovo? Mažino linija...
Slobo , lepo čovek kaže da za velike zasade ovu operaciju ne treba raditi, jer veliki broj voćaka po jedinici površine amortizuje eventualne štete , ako se ne okreči.
A da jeste korisno ,jeste . Pored lepote, ima tu i razloga drugih, koji pišu profesori po knjigama. Profesori jesu u pravu, ali jesu i profesionalci. I ove knjige i jesu namenjene amaterima , početnicima , vikend-voćarima , okućnicama i sl.
Profesionalci čitaju ( i idu na predavanja) te knjige samo u početku zasnivanja zasada, a kasnije ih otvore , ako se baš pojavi ( ne daj Bože) neki retki problem.
I mogu Vam reći da veliki zasad kad gledaš u komadu , dugačak nekoliko stotina metara i slične širine, bilo orezan ili ne , bilo zatravljena sredina ili frizirana i bez krečenja lepo ( šta više odlično i prelepo) izgleda.
Al kad vidiš nekome iznad ( ili pored) same kuće nesređen šljivik-voćnjak, onda mu kažeš: ...ebiga , mogo si bar da ga okrečiš!!!
 
Uz duzno postovanje tvoga misljenja kao i drugih koji tako misle ja sam ipak skloniji da verujem misljenju profesora koji su pisali knjigu a predaju na poljoprivrednom fakultetu i celog zivota u praksi proveravaju svoje misljenje na oglednim dobrima.

U nasoj zemlji je diploma veoma jeftina i svako se danas naziva profesorom(cast izuzecima), predavanja "profesora" Keserovica pratim koliko mogu uglavnom preko interneta. Cesto puta je taj covek izjavio neverovatne gluposti, neke njegove snimke sam postavljao ovde na forumu.
Italijani su VRH svetskog vocarstva, kad pocnu da krece komercijalne vocnjake pocecu i ja. Nagledao sam se u Italiji svakakvih vocnjaka od 20ari do 20ha nisam primetio da su nekad kreceni...

Okreciti deblo a ne okreciti grane sta se time dobija?
 
Poslednja izmena:
Мени су кајсије измрзле са сјеверне стране. Узрок је било смрзавање у децембру 2009. године када је температура са 15 степени спала на -19 у пет часова, а томе је претходила и топла јесен све до овога мраза. Топло је било не од сунчевих децембарских зрака (тада је дан најкраћи) већ од јужног афричког вјетра. И тако из године у годину. Од 2009. године до данас кретање сокова није проузроковало осунчавање већ топли сахарски вјетрови који су пирили данима.
 
Poslednja izmena:
Svrha foruma je da svako napise svoje misljenje, ne moramo svi da se slazemo oko necega.

Ja tvrdim i stojim iza toga da krecenje debla osim estetskog nema nikakvog drugog efekta! To moze da potvrdi svaki zastitar... Vi tvrdite da se krecenjem debla smanjuje efekat zagrevanja, to ne mogu da dokazu ni naucne institucije :osmeh: U sustini lepo je cuti svacije misljenje :ppozdrav:

Okreciti samo deblo a grane ostaviti ne okrecene i tako ocekivati smanjenje zagrevanja je po meni nelogicno. Kad se ugreju grane pocece kretanje biljnih sokova kroz biljku i pupoljci ce se otvoriti...

Druga stvar, bela boja kreca odbija sunceve zrake i na taj nacin "odlaze efekat zagrevanja" sta ako danima nema suncevih zraka (oblacno) a temperatura vazduha velika, sta onda?
 
sunce ga i greje jer je stablo tamne boje privlaci toplotu,ne verujem bas da ce se toliko ugrejati samo od toplog vazduha.Mada koliko vidim misljenja su bas podeljena oko krecenja tako da ako nista drugo estetski je ok :ppozdrav:
 
U svakom slucaju krecenje ne steti, a cim ne steti znaci da koristi. Salim se :osmeh:

Sto se tice samog efekta krecenja, nigde u svetu ne postoji ni jedna ozbiljna plantaza koja je okrecena, govori li to nesto :ppozdrav:
 
Bela boja će malo pomoći odlaganju vegetacije, tačnije to je veoma minoran broj dana. Može pomoći boljim odbijanjem sunčevih zraka, te samim tim smanjenjem pucanja kore (zbog toga se uglavnom kreče stabla i ramene grane), u vreme toplih sunčanih dana i vedrih noći, kada su obično velike temperaturne razlike. Topli vetrovi mogu pokrenuti voćku ranije, pa onda ostaviti rizik od niske temperature. Da bi umanjili verovatnoću da se desi prvo ili drugo, mora se poštovati i sprovoditi hemijsko tretiranje, kao i pravilna prihrana mineralima. Ništa od ovoga neće voćki garantovati "sigurnu zimu", ali će joj znatno pomoći. Lično ovo sprovodim što bi se reklo po PS-u, a krečenje koliko kad postignem, a trudim se da to bude što više (pogotovo u starijem voćnjaku) ... :cao:
 
Poslednja izmena:
Bela boja će malo pomoći odlaganju vegetacije, tačnije to je veoma minornan broj dana. Može pomoći boljim odbijanjem sunčevih zraka, te samim tim smanjenjem pucanja kore (zbog toga se uglavnom kreče stabla i ramene grane), u vreme toplih sunčanih dana i vedrih noći, kada su obično velike temperaturne razlike. Topli vetrovi mogu pokrenuti voćku ranije, pa onda ostaviti rizik od niske temperature. Da bi umanjili verovatnoću da se desi prvo ili drugo, mora se poštovati i sprovoditi hemijsko tretiranje, kao i pravilna prihrana mineralima. Ništa od ovoga neće voćki garantovati "sigurnu zimu", ali će joj znatno pomoći. Lično ovo sprovodim što bi se reklo po PS-u, a krečenje koliko kad postignem, a trudim se da to bude što više (pogotovo u starijem voćnjaku) ... :cao:

U literaturi navode da je krecenje narocito vazno kod mladih vocnjaka. Zasto, nemam pojma.
 
Nazad
Vrh