Kotobanje

Ma to je najmanji problem načeti i okruniti čardak...... nego treba imati viška pa te partizane napuniti....
 
Ljudi, molim vas ako moze neko da poslika negde te partizansje cardake. Trebali mi jedno 170-200 kubnih metara.
Da lj ima nekog nacina da se odbranim od miseva?
Koje su dimenzije te armaturne mreze?
Ako se sastave dve, da li se nece nesto polomiti?
Kamo sam ja shvatio, ne treba nikakvih ojacanja, niti subova. Samo armaturna mreza, zica sa manjim rupama da ne ispadaju klipovi, jedna cirada od gore i to je sve.
 
Tacno tako i ne treba ti cerada,kod mene ih pojedinci vare dok drugi samo zicom jacom spoje po dve u duzinu ar.mreze i onda od gore jos dodaju jedan takav obruc od dve uzduz spojene mreze i cele godine im stoje bitno je dole da stoje na betonu ako se setim oticu da ti uslikam kod nekih momaka imaju ih 4 i prosle su godine pred berbu krunili da bi oslobodili mesto bez ikakvog kvara na kukuruzima,a ubacen je ceo sa ljustikom nista komusano samo lepo u vrh uvrseno!
 
Posto nisam imao mesta na tavanu jedan deo sam u klipu iskipovao u supu i jedan deo je bio napolju doslovno u blatu i nije se pokvario ni malo tako da postavljanje paleta ili neceg drugog samo pogoduje glodarima .
 
Od berbe do sad i jos je bio sa ogromnom vlagom obran . Ovih dana sam poceo da ga mesam sa tavancem za stoku , klicu nece da pusti kad je zima . Mraz stabilizuje vlagu u zrnu kao i da je na suncu .
 
Bio je nagib na betonu.

Moj rođak je napravio na dnu tog okruglog čardaka nagib od sredine ka spolja od 5%, kao kineski šešir, i ne kvari mu se uopšte kukuruz. Jedino, kao što rekoh problem kada je dopola odvađen, pa bude kao da nema krova.
B

Branko, pa pada mi prvo na pamet stretch folija za omotavanje paleta i kojekakvog tereta. Nije skupoa a taj gornji, naceti dio moze na brzinu omotati strec folijom da mu ne zakisnjavaju ostali kukuruzi koji su nize. Cjela kotobanja "dise" i tu ne bi trebalo biti ni kondenzacije tako da bi ovo moglo biti rjesenje rodjakovih problema.
 
Ima moj rođak nešto poput toga šta ti planiraš. U njemu skladišti kukuruz već više od 25 godina.
Najveći mu je problem ako samo delimično isprazni, jer onda ostali kukuruz kao i da nije pokriven.
U cemu je problem sto nije pokriven?Evo moj cardak trenutno nije poriven,a jako puno cardaka sam video koji su duplo vislji i duzi od mojeg i nemaju krov i komplet sa komusinom ubaceni i tako godinama skadiste kukuruz ljudi da nevalja sigurno bi ih pokrili!
 
Možda ću pitati glupost ali interesuje me Vaše mišljenje.
Još pre 20 g, možda i više, na jednij TV sam gledao da u takve čardake stavljaju okrunjeni kukuruz. Okolo je perforirani lim sa rupama da ne ispada zrno. Sličnog izgleda kao te mobilne sušare. Šta mislite dali bi moglo u to staviti zrno sa 17-18% vlage? Moglo bi to biti i užeg prečnika ili sa većim promerom u sredini.

Mišljenja sam, da već klasične čardake za klip ne isplati praviti. Branje u klipu još malo pa je prevaziđeno.
 
U cemu je problem sto nije pokriven?Evo moj cardak trenutno nije poriven,a jako puno cardaka sam video koji su duplo vislji i duzi od mojeg i nemaju krov i komplet sa komusinom ubaceni i tako godinama skadiste kukuruz ljudi da nevalja sigurno bi ih pokrili!

Ne znam u čemu je problem, ali vidim da obmotava kotobanju sa najlonom kad je dopola isprazni.

Može, naspeš u njega zrno a kroz središnji ventilacioni otvor uduvavaj vruć vazduh :ideja:

Ne može to bez mešanja.
Jedan deo će se verovatno prosušiti, ali ostalo sigurno neće.
 
Mora se vlaga spustiti ispod 18% na "neki nacin". "Neki nacin" svako ima svoju ideju i svaka je dobra ako vlaga je ujednacena i ako padne.
 
Ima li neko ideju kako da ankerujem cijevi u betonu? Evo cijeli dan lomim glavu ali ne znam kako to pravilno da izvedem, velika je visina i ne smije biti greške, moaju biti vertikalne a i raspored mora biti tačan, biće ih 12.
 
a kuda ga praznis nevidim nigde vrata za praznjenje ili to radis na one prve daske?
 
Na one prve daske. Toliko je i krunac visok, napravio sam siroki levak, krunac direktno uz kos. Dosta moze samo da izadje, jedan deo posle da se nagrce i ostatak posle lopatom.
 
Pravio sam ga 2011. god. Zaboravio sam koliko je sta kostalo..
Visina je 5m, hteo sam 6 ali elevator ne bi mogao da dohvati otvor u krovu.
Ima 12 vertikalnih cevi dim 50*50, i na svakih metar ide obruc sa cevima 40*40. Na sredini je otvor za ventilaciju dimenzija 50 sa 50 cm. Sto znaci da za stubove treba 16 cevi od 6 m. Za obruce treba 13, 14 cevi jer je razmak izmedju stubova malo veci od 100 cm. Sto se tice grifovane mreze, treba za spoljni omotac 60 kvadrata i za unutrasnji otvor 12 kvadrata. Krov nije komplikovan, tu mogu manje cevi. Treba ti lim za pokrivanje. I plus betonski temelji...


Da ne zaboravim, na svaka dva metra visine idu po cetiri horizontalne cevi koje spajaju svaki treci spoljni stub sa unutrasnjim stubom.
 
Nazad
Vrh