Kompostiranje

Iskopao sam rupu I ozidao ciglom(samo sa zemljom)1.5x1.5x1
Da li mogu tu da pravim kompost? :cao:
 
@ darkota

Za proces kompostiranja je jako bitan kiseonik. Masa mora biti dovoljno vlažna i prozračna i mora češće da se meša i prevrće. Mislim da ti to što si napravio nije baš najpogodnije za kompostiranje. Postoji i drugi način kompostiranja tzv anaerobni način gde se kompostiranje odvija bez prisustva kiseonika. Ovaj proces duže traje i dobija se kompost slabijeg kvaliteta ali ne znam nešto više da ti kažem o tome.
 
е сада једно питање за небојшу и ђионика_пошто видим да се понајбоље разумете у компост.ја не па зато и питам.просле године на јесен сам први пут отишао у шуму наслеђену од покојног оца и тамо видим енормне количине компоста јер годинама опало лисће трули и то је сада од прилике сигурно дебљине једног ашова.елем шта ме занима.чиме да третирам ја тај готов компост да бих се на неки начин заштитио од могућих нежељених ефеката , као што су можда неки инсекти или било шта што би могло да науди биљци око које бих ставио.то ми није далеко од куће а има га у неограниченим количинама. и како да проверим пх јер ми је јако важно.поздрав и хвала на одговорима.
 
Nisam video da ova tema postoji do sada :D, išao sam u gimn. u Bački Petrovac gde ima oko 140 velikih lipa i još mnogo drveća i tada je bilo oko 30 kompostera, pokupili smo zapadne ideje i drugarica i ja uradili projekat, osvojili 1. mesto u opštini BP, a nagrada lap top je pripao školi :D hahah, ako je neko bio na novosadskom proleću 2008 možda smo se i videli tamo smo prezentovali naš gimnazijski kompost koji se poklanja školama koje imaju rad u povrtarstvu sa decom ometenom u razvoju, evo i koja sličica iz gimn..... ::namigivanje::

35i0vux.jpg


28h1uky.jpg


2vkb90m.jpg
 
@ provac

E ovako. Ako hoćeš da koristiš hemijska sredstva onda je Basamid granulat neprevaziđen. Pomešaš sa kompostom pokriješ folijom ili potrpaš u džakove, ostaviš jedno vreme, zatim otkriješ i izmešaš da se dobro provetri (ostaviš nekoliko dana). Ovo sredstvo će potpuno dezinfikovati supstrat, uništava i insekte i semena korova i spore gljivica. Praktično sve živo.
Drugi način je da se vlažan kompost potrpa u crne vreće i ostavi na suncu. Vreće se zagrevaju i na prirodan način sterilišu supstrat (mada nisam probao i ne mogu ti reći iz prve ruke).

Možda je najbolje da vidiš šta tu u stvari ima od potencijalnih štetočina pa da u skladu sa tim i radiš. Mislim da tu nebi trebalo da bude ništa što bi štetilo gajenim biljkama.

Mislim da ti je najlakše da pH proveriš onim trakicama. Zavisi o kakvoj šumi se radi ali bi kompost trebao da bude blago kisele reakcije. Ma kakav god da je kad je džabe biće dobar. Samo ti to razbacaj po bašti i izfreziraj ili sl. i bog te veselio.

@ matke

::svaka cast::
Da li ste dodavali u to lišće još nešto ili ste kompostirali samo lišće? Koliko je vremena trebalo da se proces kompostiranja dovede do kraja?
 
небојша то је мешовита шума претежно јасен. топола, храст и остало све по мало.одлично си ме посаветовао само ми реци како се тај басамид користи мислим на пропорције.хвала велико
 
Nzm tačno koliko je trajao proces kompostiranja u tim gimnazijskim komposterima, ali msm da je bilo od 6~9 meseci, bilo je tu i trave od košenja, novinskog papira, ostataka ogranske hrane iz internata, buvalno svega što je organsko, prosejavao se i poklanjao...
 
Provac ako već imaš takav prirodni kompost zašto ga trovati raznim gov...., ili ga upotrebi takav kakav jer ti sigurno neće praviti probleme, ili ako već hoćeš da ga sterilišeš stavi ga u crne kese kao što je rekao Nebojša.
Stvar je u tome da kada zatruješ ili sterilišeš kompost nisi samo ubio onih par procenata štetnih gljivica, bakterija i insekata nego i svu silu onih dobrih koje sprečavaju da se štetne uopšte tolliko razmnože da bi napravili neku značajniju štetu. Najbolja prevencija je zdrava zemlja puna života, a ti to imaš.

Matke ::svaka cast::
 
@ dzonik

Pa i ja kontam da u tom kompostu neće biti ničeg što bi gajenim biljkama moglo da šteti ali izbor je samo njegov.
A da je kompost mnogo više od zbira makro i mikro elemenata to je valjda svima jasno.
 
Koristio sam supstrat mesavine glistenjaka,balticki treset,kora od drveta.dali je to dobro za proizvodnju rasada.
 
rasad je vec nikao ali neznam dali je dobar.paradajz je star 20 dana a paprika je pocela da nice.sadio sam fantom i uragan i papriku devetku i exstazu
 
Mi smo radili test komposta sa pasuljem, od nicanja pasulja je zavisila njegova plodnost, prisustvo štetnih materija itd, probaj i ti ! ::namigivanje::
 
Pa to je dosta dobar procenat jer ni seme nema klijavost 100 % :D, okači neku sliku da vidimo kako to izgleda.
 
Nazad
Vrh