Kompostiranje

Hanza ovako će sve da dođe na svoje samo brate zašto si ono napisao na kojem ono jeziku Ruskom ja a i većina neznamo ništa o ruskom. Sad jedno pitanjce tamo si rekao da se može sa tim i zalivat dali može recimo nekako da zalijem papriku kroz sistem kpk i šta bi dobio sa time.
 


Ovo je prevod sa ruskog uz pomoc gugl translatora

Za 10 godina, niko u svetu nije mogla da ponovi uspeh od japanske Teruo Higa, a samo u 1998 da je u stanju da ruski naučnik Piter Aiusheevich Shablin. A da bi rezultat bio Shablin svoj, originalan način. On je stvorio lek "Baikal EM-1" u mnogim oblastima bio je ni manje ni više delotvoran od Japanaca, a u nekim, i nadmašio svog prethodnika. Pored toga, cena rusko-EM lek nekoliko puta niža. Lek je prošao obavezne države registracije i dobio lekarsko uverenje. Dokaz o osnovanosti Rusije i činjenice da lek nameru o osnivanju zajedničkih preduzeća za proizvodnju u Kini, Indiji, Kolumbiji i nekoliko drugih zemalja. Trenutno, rusko tržište veliki broj proizvoda pod brendom ime EM. Dakle, morate jasno da svi ovi lekovi, ili nemaju položen državni registraciju, ili se otvoreno falsifikata leka ", Bajkalsko EM-1".


Između ruskih i japanskih agenata imaju mnogo toga zajedničkog. Glavna stvar - oni se sastoje od istog soja korisnih mikroorganizama, iako procenat je drugačija. Ako lek Teruo Higa dominira fotosintetske sojeva, priprema "Baikal EM-1" - mlečne kiseline. Otuda neke razlike u rezultatima primene. Japanski droge je nešto bolja efekat na direktne rast biljaka, ruski, kao što je i bila namera autora, doprinosi bržem čišćenje zemljišta od štetnih materija i patogena. Iako je, čak i na gore navedene kriterijume za sprovođenje rigidne razlika između Rusije i Japana agenti će biti nepravilno, na kraju krajeva, upravo ono što grupa sojeva: Lactobacillus, fotosintetički, azotfiksiruiushie ili bilo koji drugi prisutni u simbiozi da postane vodeći, uglavnom zavisi od konkretnih uslova u koji je priprema lek iz EM-EM-koncentrat.
U principu, EM-proizvodi su veoma slični, ispuniti jednog, rođeni sa EM-tehnologija, svetskim standardima. Da li su potpuno iste metodologije i doziranje njihove primene.
U svojoj biološka suština "Baikal EM-1" je upravo činjenica da je nacionalni ep se zove "žive vode". Na bilo koju životnu sredinu, gde god je bio predstavljen (zemljište, površinske biljke, prirodne biološki otpad, itd), lek je, naravno, daje život uticaj da promovišu produktivnije okruženje razvoja, kliring je patogenih mikroorganizama i štetnih hemikalija.
Tokom 4 godine sproveo brojne eksperimentalne i industrijskih ispitivanja u mnogim ruskim regionima i zemljama ZND, koji je održan niz fundamentalnih naučnih istraživanja. Značajnih studija leka su sprovedena u mnogim velikim ruskom naučnim institucijama, kao što je Državna Poljoprivredna akademije. KA Timiriazev (Moskva) i državni poljoprivredni univerzitet. NI Vavilov (Saratov), Sve-ruskog Instituta za poljoprivrednu mikrobiologiju (Sankt Peterburg), itd
U pogledu oporavka zemljišta i useva rast efikasnosti "Baikal EM-1" nije predmet nikakve sumnje. U svim verzijama droge daje uvek pozitivan rezultat. Međutim, određeni digitalni obećava da će povećati prinose useva ne može se dati, jer previše faktora utiče na taj rast. Posebno, rezultati u velikoj meri zavise od intenziteta leka, ispravan poštovanje tehnologije i prirode i obima kontaminacije zemljišta. Prema tome, možemo samo da proceni glavne trendove digitalne korišćenje nove tehnologije. Tako, samo normalna preplant upije seme povrća u narednim gajenja useva način agrohemijskih standarda dovodi do useva od 10-60%. Jedan prskanje sadnica EM agent koncentracija 1:1000 daje povećanje od 10-30%. Nedeljni prskanje biljaka sa istim rešenjem, u skladu sa osnovnim pravilima EM tehnologija omogućava različite kulture da se poveća 50-150%. Kada polaganja EM komposta, u zavisnosti od količine i sastav, prinos može povećati za 2-6 puta.
U većini izveštaja je dramatično poboljšanje u kvalitetu žetve većine useva, poveća čuvanje kvaliteta zime i čuvaju. Skoro sve kulture pokazuju značajan napredak u ukusu i povećanje broja prikupljenih plodova. Na primer, paradajz, on raste u proseku od 2, i krastavac u 3 puta. Mnogi prijatnih iznenađenja koje počinju da vezuju snopove krastavaca za 3-5 komada. Značajno povećala i veličine mnogih voća. Štaviše, ovo povećanje ne zbog činjenice da u biljke postoje mutacioni izmeni, i to pod povoljnim uslovima, biljke su u stanju da u potpunosti realizuje sve genetski sadržana u svoje sposobnosti. Bez izuzetka, sve eksperimente pokazivaaiut i očigledno ekonomski efekat "Baikal EM-1". Troškovi dodatnih kilograma dobijenih uz pomoć proizvodnih jedinica su centi.
EM tehnologija značajno povećava biljnih otpornost na bolesti, štetočine, nepovoljnih vremenskih faktora, posebno, suša i mraz. Mnogi od ogorodnikov u prvoj godini svog ekstenzivnoj upotrebi uspeli da se oslobode javlja agencija Rojters i drugih podmuklih bolesti. Postoji apsolutno smanjenje ili nestanak mnogih od najopasnijih štetočina.
Ne podleže bilo sumnje da od kreiranih do sada u svetu bioloških proizvoda najefikasnije i univerzalna je upravo EM pripreme. Svi ostali imaju jedan ili, u najboljem slučaju, nekoliko ne-hranljive simbiotički sojeva korisnih mikroorganizama. Sličnih proizvoda, uglavnom služi za zaštitu ili antibiotik funkcije, a zbog neodržavanja "radnici" simbiozi mikroorganizama imaju slab i kratak efekat. Ali, glavna grupa mode sada biološke, na primer, Appin, ili idealno, ne sadrže posebne živih organizama, ali samo enzime koji poboljšaju svoje živote. Jasno je da osnivanje sa njima više nije bilo žive simbioza može biti nikakve sumnje, već zbog toga što njihova efikasnost je i kratak. Međutim, iskustvo pokazuje da su neke od tih lekova je veoma produktivan rad sa EM, aktiviranje, naročito, njihove akcije.
Proizvodi lek "Baikal EM-1" đubriva su vredniji i efikasniji od čak izmeta, od pamtiveka smatra najboljim biološkog đubriva. Razlozi su jednostavni. Uobičajeno se stajsko đubrivo ne više od učešća u želudaca od životinja sfermentirovannoi trave. Prirodnom smrću (bolesti životinja, pomešan sa urin, itd) sadrži tačan iznos za njega i sve vrste patogena koji kasnije razvija u zemljištu, zajedno sa regenerativnim životne sredine. Međutim, svi korisnih bakterija prisutna u želucu životinja u EM, gde je, pored njih, sadrže mnoge druge korisne mikroorganizme, koji su takođe uključeni u proces fermentacije komposta. Dakle, EM-kompost i još mnogo toga funkcionalna - za razliku od stajskog đubriva - ne samo podstiče rast već i plod koji nose i zaštitu od bolesti i ne sadrži komponente patogenih.
Međutim, stajnjak je izuzetno plodno tlo za širenje EM. Važno je da tretman EM i uništili sve vreme u stajnjaka patogena. Dodavanje đubriva u EM-komposta čak iu malim količinama, na primer, 10% od ukupne težine, približno udvostručava svaki koristan svojstva đubriva. EM-kompost je napravljen od čistog stajnjaka, jeste izuzetno koncentrisana masa koja sadrži velike količine humusa, kao i EM. Primena stope kompost je 10 puta manji nego čista stajsko đubrivo, isti efekat - mnogo jači.​
 
Hanza ovako će sve da dođe na svoje samo brate zašto si ono napisao na kojem ono jeziku Ruskom ja a i većina neznamo ništa o ruskom. Sad jedno pitanjce tamo si rekao da se može sa tim i zalivat dali može recimo nekako da zalijem papriku kroz sistem kpk i šta bi dobio sa time.
Ovo što znam ću ti reći, kad pospeš kompost, možeš zalivati rastvorom 1:2000, i u kpk, postižeš pun efekat, znači zadržava se vlaga,količina vode se smannjuje, smanjuje se mogućnost obolenja, odnosno neće oboleti, povećava se prinos, paprika će mirisati na papriku, neće biti krivih, paprika će biti mesnatija i t.d.
Nisam hteo da prevodim sa googlom jer može da dođe do zabune, zbog pogrešnog prevoda pojedinih reči.
Ko želi da pročita pravilno preveden tekst, oko 25 stranica,neka se javi iskopiratću i poslati pouzećem.
 
Nisam bas najpazljivije citao sve ove postove ali sam otprilike shvatio poentu.E sad moje razmisljanje i dali bi ovo valjalo na sledeci nacin
Rasturi se kompost u plasteniku na redove gde ce se obaviti sadnja i zafrizira se.Posadi se recimo paradajz i stavi se crna malc folija.Preko toga se verovatno moze koristiti hemija bez efekta na te mikroorganizme.Efekat bi trebalo po Vama da bude vauu.
Ili ja mozda gresim?
 
Nisam bas najpazljivije citao sve ove postove ali sam otprilike shvatio poentu.E sad moje razmisljanje i dali bi ovo valjalo na sledeci nacin
Rasturi se kompost u plasteniku na redove gde ce se obaviti sadnja i zafrizira se.Posadi se recimo paradajz i stavi se crna malc folija.Preko toga se verovatno moze koristiti hemija bez efekta na te mikroorganizme.Efekat bi trebalo po Vama da bude vauu.
Ili ja mozda gresim?
U pravu si što se pitaš da GREŠIŠ, šta će ti tu hemija i malč folija ne bacaj novac, biljke ne obolevaju, efekat je VAUUUUUU!!!
60kg paradajza po struku što je mnogo mnogo manje nego što ga proizvode japanci, ali je zato mnogo zdraviji, duže može da stoji a da se ne pokvari, ima miris po paradajzu, krupniji, crveniji.
paradajz i drugo povrće, sadiš u takozvanim uzanim lejama 45cm širine i 1metar razmaka između njih, ne boj se efekat je stvarno vauuu.
main1_thumb.jpg




Байкал ЭМ-1:
история создания и перспективы применения


Л. Г. Креккер, к. б. н.,
исполнительный директор АРГО М-1​
2001.gif
История создания продукта «Байкал ЭМ-1» довольно живописна и свидетельствует, прежде всего, о безграничных возможностях человека, который верит в успех своего дела и идет к намеченной цели, несмотря на непреодолимые преграды. Когда-то один человек услышал о «чудо-препарате», благодаря которому японцам удалось научиться наращивать почвенный слой Земли, а для них, как вы понимаете, это важнее, чем для жителей других участков суши...
Этот человек, не считаясь с затратами и бюрократическими препонами, приехал в Японию и добился встречи с создателем препарата. После того, как Шаблин попросил продать секрет его создания, услышал отказ и увидел снисходительную улыбку Терио Хиго - создателя препарата, он понял, что помочь ему в этом может только чудо.
Многие приезжали к мудрому японцу и до, и после Шаблина, но никому не удалось в течение нескольких лет повторить что-либо подобное тому, что создал П. А. Шаблин.
Каким образом Шаблину открылась тайна коллективного поведения микроорганизмов в естественных сообществах, до сих пор не знает никто.
При создании препарата «Байкал ЭМ-1» П. А. Шаблин открыл новую, до нынешних пор неизведанную страницу микробиологии - «этологию бактерий» (формирующееся учение о поведенческих реакциях прокариот на клеточном и популяци-онном уровнях). В рамках этологического аспекта особый интерес представляют данные о координированном в масштабе колонии поведении клеток, включающем коллективную агрессию, изоляцию популяций друг от друга, афилиацию, которая проявляется во взаимном притяжении особей одного вида, группы, семьи друг к другу и в стремлении бактерий находиться вместе.
В основе изучения этого явления, на мой взгляд, лежит некая «аколлективная» ментальность П. А. Шаблина и неумение порой найти нужные слова, чтобы нравиться всем...
В 1999 г. никому не известный ученый из Улан-Удэ приехал в Москву и вышел из поезда с тележкой, в которой он вез 100 пробных пузырьков «Байкала ЭМ-1». Хорошо еще, что в милицию не попал. Ученый временно поселился у знакомых, которые вызвались ему помочь и раздали флакончики друзьям-садоводам, а также в различные институты Москвы.
Удобрение на тот момент не имело никаких документов.
Тем временем Петр Шаблин поведывал нереальные рассказы о своем «чудо-препарате». Конечно, ему мало кто верил, но некоторые поверили и пошли за ним, так как в конце 80-х годов в России уже стали говорить о нитратах, о том, что выращенная на минеральных удобрениях продукция может принести вред. Европа и Япония первыми одумались - и процесс отказа от минеральных удобрений шел там более прогрессивно по сравнению с Россией. Сейчас доля микробиологических удобрений в Европе составляет около 10-15 %, а в Японии - 40 %.
Микробиологические удобрения отличаются тем, что содержат не сами химические элементы, а микроорганизмы, которые, грубо говоря, «вырабатывают» их в безопасной органической форме. Находясь в бутылке, бактерии пребывают в анабиозе, иными словами — спят. Когда дачники поливают микробиологическим удобрением свой огород, бактерии просыпаются, начинают в почве размножаться и выделять необходимые растениям вещества, синтезируя их из почвы и очищая ее от токсичной «химии».
Идея П. А. Шаблина заключалась в том, чтобы заселить в один флакон несколько десятков различных видов бактерий. В сельскохозяйственных институтах, куда он приносил свое удобрение на регистрацию, ему говорили, что если поселить в одну бутылку разные виды бактерий, то они друг друга «съедят». Однако исследования показали, что правильно подобранные микроорганизмы не только не поедают друг друга, но даже, напротив, создают симбиоз: помогают друг другу выжить, выделяя полезные вещества.
В 2000 г. препарат прошел государственную регистрацию, и его разрешено было продавать. К тому моменту слава о «чудо-продукте» разлетелась по всей территории СНГ.
Благодаря появлению «Байкала ЭМ-1» в 2001 г. в Компании АРГО объемы его продаж выросли в десятки раз, и «чудо-препарат» стал доступен каждому, кому хотелось получить «супер-урожай» и надоело травить себя и своих близких «химией», применяемой на огородном участке.
Однажды в Подмосковье собрались закрыть одну из птицефабрик: там в течение нескольких десятков лет сливали птичий помет в ямы. Теперь этот помет надо было как-то вывозить. Шаблин приехал туда зимой и в качестве эксперимента вылил в одну из ям «Байкал ЭМ-1». Через месяц посмотрел - ничего не видно, все засыпано снегом, мороз. Умрут бактерии или не умрут - неизвестно. Весной еще раз приехал, смотрит - опытная яма подсохла, запах исчез, тогда как в других ямах птичий навоз по-прежнему был жидким и неприятно пах.
Птицефабрика наняла рабочих, которые смешивали навоз с опилками и вывозили на поля. А эту яму никто не трогал - и через месяц навоз превратился в земляной холмик и зарос высокой травой. Так был создан новый продукт «Тамир» для переработки содержимого дачных туалетов. Аналогично и создание концентрированного препарата «ЭМ-5», который по силе воздействия равен результату применения «Байкала» в течение нескольких лет, так как только после длительного, многолетнего применения ЭМ-технологии ваш урожай уже перестает повреждаться вредителями.«ЭМ-5» это может сделать за 2-3 недели. На сегодняшний день чего только не делают с «Байкалом ЭМ-1» находчивые и смелые консультанты Компании АРГО! Они заквашивают им капусту, готовят вино и даже «чачу», пекут пиццу, которая, якобы, не черствеет, если в нее добавить несколько миллилитров «Байкала». Они замачивают в «Байкале ЭМ-1» ноги, чтобы избавиться от грибков, и моют голову, чтобы избавиться от перхоти...
2004.gif
Для людей Шаблин создал препарат «ЭМ-Курунга». В нем заложен тот же принцип «самоочищения» микробных популяций в естественных условиях и доминирования симбиоза над чистыми культурами, не включенными в механизм саморегуляции. В этом - мощный эффект воздействия «ЭМ-Курунги» на организм человека и ее непревзойденная отличительная особенность.
Брендообразующий успех продукта «Байкал ЭМ-1» в Компании АРГО связан, на наш взгляд, с тем, что «подобное притягивает подобное». У нас многокомпонентный симбиоз - и в АРГО целостность организации поддерживается по принципу «невидимого симбиоза», исповедующего микробиологическую популяционно-коммуникативную парадигму «вместе мы — сила».
Руководству Компании как никому другому известен тот принцип, что чем более многокомпонентен симбиоз, тем труднее им управлять, но если секрет управления найден, то успех и здоровье обеспечены на многие годы.
А этот секрет наверняка Компанией найден, поскольку сегодня мы празднуем 11-летие АРГО, с чем Вас и поздравляю. Здоровья и успехов Вам с продукцией ЭМ-технологии!
 
Poslednja izmena:
Ovo što znam ću ti reći, kad pospeš kompost, možeš zalivati rastvorom 1:2000, i u kpk, postižeš pun efekat, znači zadržava se vlaga,količina vode se smannjuje, smanjuje se mogućnost obolenja, odnosno neće oboleti, povećava se prinos, paprika će mirisati na papriku, neće biti krivih, paprika će biti mesnatija i t.d.
Nisam hteo da prevodim sa googlom jer može da dođe do zabune, zbog pogrešnog prevoda pojedinih reči.
Ko želi da pročita pravilno preveden tekst, oko 25 stranica,neka se javi iskopiratću i poslati pouzećem.

Sve sam svatio samo sam mislio dali može da se zaliva kpk ali da ne prosipaš kompost u pitanju su 2,5 ha ko će toliko komposta napraviti.
 
Sve sam svatio samo sam mislio dali može da se zaliva kpk ali da ne prosipaš kompost u pitanju su 2,5 ha ko će toliko komposta napraviti.
Možeš ti da zalivaš i bez komposta, ja bih ti preporučio da počneš sa manjom parcelom da stekneš iskustvo, vidiš kako to ide.
Komposta ti treba 10 puta manje nego stajnjaka, ako ga koristiš, znaš koliko je to.
 
Možeš ti da zalivaš i bez komposta, ja bih ti preporučio da počneš sa manjom parcelom da stekneš iskustvo, vidiš kako to ide.
Komposta ti treba 10 puta manje nego stajnjaka, ako ga koristiš, znaš koliko je to.

Kod nas ti je teško doći do stajnjaka promjenili se zakonski uvjeti za držanje stoke pa više nema toliko stajnjaka i nikako ga ne koristim zato sam pitao dali može bez ičega samo zalivanje.
 
Hanza moram brate da ti kažem da preteruješ malo, reklamiraš nešto što nisi još probao na osnovu njihove priče!??!
Mikrobiološka djubriva i aditivi su svakako dobra stvar ali nisu eliksir maladosti ili živa voda. Ovde nema deset posto ljudi koji znaju nešto više o kompostiranju ali kad je u pitanju neki "čudotvorni" preparat odma raste interesovanje.
Sistem kompostiranja koji si opisao, tj pokrivanje folijom je star i uglavnom napušten jer se podstiče anaerobni proces koji možda može da bude brži ali ne i bolji u krajnjem proizvodu.
Ako je cilj da se dobije što više trajnog humusa koji je glavni u dekompoziciji minerala i prevodjenja u oblik pristupačan biljkama, onda anaerobni proces daleko zaostaje za aerobnim. Aditiva za brže kompostiranje ima koliko hoćeš a da li i koliko valjaju je stvar testiranja, čak sam i ja stavljao neke ali ne mogu da kažem da li su imali nekog efekta jer nisam imao konrtolnu grupu. Takodje ne vidim kako bi i mogla da se napravi kontrola kad je materijal nehomogen i nemerljiv.
Da se razumemo veliki sam pobornik kompostiranja i imam trenutno najmanje deset gomila sa raznim materijalima, veličinama, položajima itd.
 
E vidiš, ovo cenim, kada se javi član koji je dugo na forumu i kaže svoje mišljenje koje je zasnovano na ličnom iskustvu.
Ovu temu pratim više iz znatiželje, ali vidim da i ovde treba probirati informacije.
 
hanza
Bez uvrede ali 60 kg paradajza po struku je naucna fantastika.U plasteniku 40x7 stane oko 1000 biljaka.To je60tona paradajza na malo manje od 3ara.Jeste vauuu ali u prici,u praksi to ne biva pa kako god hoces.Ako ti imas te prinose ja bih stvarno to voleo da vidim.Voleo bih da vidim i tu konstrukciju koja sve to nosi.Nemoj samo da bude rekao mi Zika da je to imao Pera,urbane legende su jedno a zivot je drugo.Velika vecina clanova ovog foruma ne zna ni sta je prava proizvodnja(ne zelim nikog da uvredim ali to je cinjenica) i zato nemojte da se hvatate za neke prinose u eksperimentalnim uslovima i u plastenicima koji kostaju kao celokupno nase imanje nego gledajte nase okruzenje i stvarnost.I dakazem jos i ovo u pravoj proizvodnji itekako ima hemije tu nema zezanja,Ajde da vidim nekog da ulozi 10-aki vise hiljada evra i da ne prska.
 
Mnogo s' ti radoznao Bane :)

Ma ne kažem da ne valja nego da ne treba preterivati, Iskreno kad vidim takav tekst samo ga preletim očima i jedva sam se naterao da ga pročitam a nije me mrzelo da pročitam nekoliko ozbiljnih knjiga o kompostiranju.
Mislim da bi svako trebao da zna osnove a poljoprivrednici i mnogo više o kompostiranju.
Moj šura koji već decenijama živi u Italiji ima komposter u dvorištu kao i sav njegov komšiluk, tamo je to kultura življenja. Plus stavka odvoženja djubreta je manja ako kompostiraš.
Sada se rade i neke vrste kompostera za životinjske ostatke, masti i sve ono što ne ide u običan kompost a organskog je porekla. Postoje i skalamerije za pretvaranje plastike u dizel itd itd... I to je značajan napredak samo u smislu toga da nemaš smrdljiv kontejner ispred kuće na ulici.

Jura ja ne prskam a investirao sam nekolko godina života, i to se računa :)
 
hanza
Bez uvrede ali 60 kg paradajza po struku je naucna fantastika.U plasteniku 40x7 stane oko 1000 biljaka.To je60tona paradajza na malo manje od 3ara.Jeste vauuu ali u prici,u praksi to ne biva pa kako god hoces.Ako ti imas te prinose ja bih stvarno to voleo da vidim.Voleo bih da vidim i tu konstrukciju koja sve to nosi.Nemoj samo da bude rekao mi Zika da je to imao Pera,urbane legende su jedno a zivot je drugo.Velika vecina clanova ovog foruma ne zna ni sta je prava proizvodnja(ne zelim nikog da uvredim ali to je cinjenica) i zato nemojte da se hvatate za neke prinose u eksperimentalnim uslovima i u plastenicima koji kostaju kao celokupno nase imanje nego gledajte nase okruzenje i stvarnost.I dakazem jos i ovo u pravoj proizvodnji itekako ima hemije tu nema zezanja,Ajde da vidim nekog da ulozi 10-aki vise hiljada evra i da ne prska.
Ništa ne izmišljam, samo čitam, da si dobro pročitao tekst video bi da Japanci proizvode (sa nihovim kompostom) i do 5x više, dok rusi više daju na "lečenje" zemlje,
E sada nikog ja ne teram da to radi pre nego što kod mene vidi. Za ovu godinu sam zakasnio zato se intezivno pripremam za sledeću da li će mi uspeti da već u prvoj godini dostignem taj prinos, nije mi ni važno važno mi je da to što rodi bude zdravo i upotrebljivo, što ove godine ne mogu da kažem a da je rodio rodio je.
Kompost sam koristio naopako, zakopavao sam ga u zemlju pa onda sadio paradajz, a treba da se raspe po površini.
Još da dodam i ovo, Ne znam kako zamišljaš struk paradajza koji može da rodi 60kg. ali zamisli ga 10 puta debljeg, i moraćeš da smanjiš broj strukova, sadi se u dva reda cik cak na 45cm pa 1m prazno.
A evo i za sikija2: nije ti nužan stajnjak koristi ono što imaš na njivi, uzmi i od suseda, biće ti zahvalni, barem u prvoj godini.
I za xsaleta: sipat ćemo preparat (koliko ne znam tačno, pitat ću) u te tvoje jame pa ćeš moći da koristiš ono što se napravi bez da dodaješ bilo šta u njih.
 
Poslednja izmena:
Hanza moram brate da ti kažem da preteruješ malo, reklamiraš nešto što nisi još probao na osnovu njihove priče!??!
Mikrobiološka djubriva i aditivi su svakako dobra stvar ali nisu eliksir maladosti ili živa voda. Ovde nema deset posto ljudi koji znaju nešto više o kompostiranju ali kad je u pitanju neki "čudotvorni" preparat odma raste interesovanje.
Sistem kompostiranja koji si opisao, tj pokrivanje folijom je star i uglavnom napušten jer se podstiče anaerobni proces koji možda može da bude brži ali ne i bolji u krajnjem proizvodu.
Ako je cilj da se dobije što više trajnog humusa koji je glavni u dekompoziciji minerala i prevodjenja u oblik pristupačan biljkama, onda anaerobni proces daleko zaostaje za aerobnim. Aditiva za brže kompostiranje ima koliko hoćeš a da li i koliko valjaju je stvar testiranja, čak sam i ja stavljao neke ali ne mogu da kažem da li su imali nekog efekta jer nisam imao konrtolnu grupu. Takodje ne vidim kako bi i mogla da se napravi kontrola kad je materijal nehomogen i nemerljiv.
Da se razumemo veliki sam pobornik kompostiranja i imam trenutno najmanje deset gomila sa raznim materijalima, veličinama, položajima itd.
Evo fotke nedelju dana od pokrivanja, vlažnost oko 60% boja tamna, sve taman.
2z8vuwp.jpg
33kazbt.jpg
211o10z.jpg
 
Да прекратим препирку.Моје искуство:100м2 ,220 биљака,дужина производње 10 месеци и неки дан,висина пласеника 6метара са подигнутим
странама на 2м,3.480 кг плода.Тло: супстрат сопствене производње .Компостирање је трајало скоро 20 месеци.У садне траке стављен супстрат сопствене рецептуре.У узгајању биљака коришћено сво знање и "трикови " предака и савремене науке.
Зеленог и недозрелог плода је остало у разним фазама развића бар 1000 кила.
 
Deda Lala
Sa ovim mogu da se slozim,ovo je realnost.Mislim da bih i ja u takvom plasteniku na celogodisnjoj proizvodnji na ovaj nacin kako radim imao 10-12 kg paradajza.znaci KPK osnovno djubtivo i djubrenje svakog dana,i mora ici hemijska zastita.
 
Deda Lala
Sa ovim mogu da se slozim,ovo je realnost.Mislim da bih i ja u takvom plasteniku na celogodisnjoj proizvodnji na ovaj nacin kako radim imao 10-12 kg paradajza.znaci KPK osnovno djubtivo i djubrenje svakog dana,i mora ici hemijska zastita.
Svako ima pravo da bude nepoverljiv prema nečemu što ne poznaje, ali nije dobro biti "apriori" protiv.
Ja nemam plastenik, i neću ni da ga imam, (osim možda za rasad), jer prosipanjem komposta, pravljenog pomoću Bajkala, i zalivanjem rastvorom dostiže se do 14 dana ranije zrenje, i znaatno veća proizvodnja.
S obzirom kako moj kompostnik izgleda posle prve nedelje, u opšte u to ne sumnjam. a pored i stoji i stajnjak u trećoj godini, vauuu kakva razlika.

Imam prevod knjižice, EM TEHNOLOGIJA, BIOTEHNOLOGIJA XXl VEKA
KO želi neka mi na pp napiše adresu da mu je pošaljem pouzećem
 
Poslednja izmena od urednika:
ja mislim da je tu najveca fora u pokrivenosti mase i tu nema isparavanja vode pa i proces ide brze. ja sam nesto slicno slucajno dobio tako sto sam na pokisle bale soje malo podjubrio sa vestakom koji sam imao nesto mesavina i malo urea(prezimelo tako) nabacio stajnjaka kad sam nesto cistio u prolece i na sredinu nabacio crnu foliju i zasadio tikvice koje su liscem pokrile celu gomilu i tako sprecile isparavanje.kad sam vadio korenje tikvica primetio sam da je ispod gornjeg sloja od 10-tak cm cist humus a na drugoj gomili koja nije bila zasadjena nije bilo humusa uopste(osim mozda pri dnu malo ali ga nisam prekopao skroz da vidim)
 
ja mislim da je tu najveca fora u pokrivenosti mase i tu nema isparavanja vode pa i proces ide brze. ja sam nesto slicno slucajno dobio tako sto sam na pokisle bale soje malo podjubrio sa vestakom koji sam imao nesto mesavina i malo urea(prezimelo tako) nabacio stajnjaka kad sam nesto cistio u prolece i na sredinu nabacio crnu foliju i zasadio tikvice koje su liscem pokrile celu gomilu i tako sprecile isparavanje.kad sam vadio korenje tikvica primetio sam da je ispod gornjeg sloja od 10-tak cm cist humus a na drugoj gomili koja nije bila zasadjena nije bilo humusa uopste(osim mozda pri dnu malo ali ga nisam prekopao skroz da vidim)
S obzirom da si stavljao veštak, mislim da se tu dešavao neki drugi proces a ne fermentacija.
Veštak zasigurno ubija mikroorganizme.
 
Ово о чему наш пријатељ Ханза говори има итекако смисла и према ономе што сам сазнао из пете приче о ЕМ технологији лако може да помери границе наших сазнања и донесе нам можда велику корист.Замолио сам своје колеге из земље порекла ЕМ технологије да ми ако могу и хоће пошаљу више података и резултата из праксе о овоме.Све што добијем (ако ишта добијем јер су наша "браћа" Руси мало како би босанци рекли потијесни кад су овакве ствари у питању)објавићу.
Оно што ме мало буни је то да у земљама Бившег СССР-а о овоме мало публиковано,да се о овој технологији скоро не прича (бар званично) а знамо да им је пољопривреда у .......
Ханза,не одустај.Можда у рукама имаш и употребљаваш нешто заиста вредно.
 
Nazad
Vrh