Koliko zemlje treba za profitabilnost

Ja vidim zasto niko ne prodaje zemlju, zarade od 500evra po jutru:)
 
Predpostavljam ako imas svoje silose da je zarada jos mnogo veca? Iskreno i o tome razmisljam. Poz.
 
Naj gore je kada neko ko ne zna nista o necemu dodje da soli pamet nekome ko je ceo zivot u toj prici.
Ja sam relativno mlad tako da nemam naviku kukanja od ranije,nego kukam kada me nesto boli.
Zasto svako ne radi svoj posao u koji se najbolje razume,nego svi sve znaju.
Viteze ti lepo budi hobi-seljak.Kao sto ja mogu da budem hobi-bankar.Brojacu novce koje zaradim od poljoprivrede.
 
U ovih zadnjih par postova osećam neku veliku netrpeljivost od pojedinih članova foruma,kako kaže naša poslovica:"Nemoj reći čoveku istinu koju već zna,postat će ti neprijatelj"Dragi forumaši dobro vi znate da sve ovo što ja pišem je potpuno tačno,jedinu stvar koju sam izostavio u ovim mojim računicama je to da trebaš sveže pare da uložiš u proizvodnju koje će ti se vrnuti tek za godinu dana,a od nečega se mora živeti tih godinu dana.Sindrom netrpeljivosti iz zadnjih par postova dragi forumaši već sam ja osetio kod mog komšije kada sam mu rekao da kupujem zemlju na veliko(relativan pojam),a on inače veliki gazda radi zemlju već 4 generacije,starosedelac,gde ja skorojević da mu se mešam u njegovo polje rada pa me sada izbegava ili se jedva javii a živeli 20 godina u istoj ulici.
Inače malaksalo ja već jesam hobi poljoprivrednih sa mojih 5 jutara a ti nikada nećeš moći biti hobi bankar,ipak za to treba neka škola.
 
Poslednja izmena:
I ti se cudis zasto te komsija izbegava,imas 5kj i platu 100000+din platu a ovde drzis predavanje o poljoprivredi.:bravo:
Zato i hoću da kupim još 10jutara zemlje i mehanizaciju jer je budućnost sigurna sa zemljom a sve ovo "predavanje"koje sam držao ja sam argumentovano obrazložio.Takođe smatram se izuzetno stručnim što se tiče ratarskih kultura kukuruza,soje i pšenica i to sve zahvaljujući ovome forumu jer sam ovde toliko pametnih stvari saznao i naučio da mogu svakome od vas koji se ceo život bavite poljoprivredom da izađem na crtu što se tiče tehnologije obrade pomenutih ratarskih kultura:bravo:
 
Ne zaboravi praksu ? Nije sve u teoriji, i na papiru sve lepo funkcionise, ali u realnim uslovima ?
Drzi se plate i ne odbacuje je, bankarski sektor nece skoro propasti(a mozda i nikada), a u ratarstvu se sve manje zaradjuje po jedinici povrsine kako vreme odmice, sto rezultuje time da se moraju povecavati povrsine da bi imao isto para, ili ajde da kazemo istu plateznu moc, posto su pare podlozne inflaciji i slicnim pomeranjima
 
Ima tu još jedna stvar, kad ukinu subvencije u EU 2015, cena proizvoda će morati da ide nagore makar malo tako da dugoročno ovo što radi vitez nije ni malo glupo.
 
@vitezbb

to je tvoja kalkulaciju gde imas dovoljno para da sam isfinansiras i da cekas najbolji trenutak da prodas!cele godine ulazes po malo i na kraju ti rodi 7000kg/kj,prodas po dobroj ceni,dobijes pare na gomili i niko pametniji!napravi kalkulaciju gde ga prodajes u zetvi kao vecina nas ovde,da uzimas djubrivo na paritet kao vecina nas ovde,da placas arendu i do 250e po kj,a u svaki dinar sto ociju gleda ne znas gde ces pre... onda da vidimo kako to izgleda!po ovom tvom ko radi 20 jutara zivi ko pasa!

nemam nista licno protiv tebe,znam ljude koji na slican nacin obradjuju po 50-60 jutara zemlje i isto tako pricaju kao ti,niko da se mane ostalih poslova da ostane samo na zemlji... ali nema veze,svako zivi svoj zivot!nije sve tako crno kao sto neki pricaju a nije sve tako sjajno ko sto ti pricas..nije zlato sve sto sija!
prijateljski savet,mani se tih sabanskih prica "izadji na crtu" smejace ti se neko...:ppozdrav:
 
kolega vitezb , evo i ja nešto da kažem , neku profitabilnost u poljoprivredi bi trebalo računati kao prosjek nekog dužeg perioda , recimo 20 godina , pošto si ekonomista to vjerovatno znaš . Još jedna stvar , oko prosječnog prinosa : kada bi neko izvuko prosječan prinos koji se pominje ovde na forumu , a ima dosta članova i uporedio ga sa prosječnim državnim prinosom vidjela bi se ogromna razlika.
 
Sve sam više ubeđen da sam u pravu za sve,izgleda da sam takao u osinje gnezdo pa se digla kuka i motika.Inače radno vreme mi je do 16h pa bi morali da produžimo diskusiju još malo
 
Zato i hoću da kupim još 10jutara zemlje i mehanizaciju jer je budućnost sigurna sa zemljom a sve ovo "predavanje"koje sam držao ja sam argumentovano obrazložio.Takođe smatram se izuzetno stručnim što se tiče ratarskih kultura kukuruza,soje i pšenica i to sve zahvaljujući ovome forumu jer sam ovde toliko pametnih stvari saznao i naučio da mogu svakome od vas koji se ceo život bavite poljoprivredom da izađem na crtu što se tiče tehnologije obrade pomenutih ratarskih kultura:bravo:

lepo je prijatelju što hočeš da radiš poljoprivredu ali kupi ti 10jutara i svu potrebnu mehanizaciju ali ne od plate več od para zarađenih u poljoprivredi lako je pričati o lepom seljačkom životu pored plate od 100000,00 ali da ti živiš samo od tih tvojih 5 jutara pasao bih travu od muke kako da sastaviš kraj sa krajem:ppozdrav:
 
Tesko je u drzavi srbiji odrediti sta je profitabilno pa tako je i u poljoprivredi,koliko je to ha. Kod nas koji samo dopunski radimo malo je drugacije ali ipak nesto ostaje ne bas toliko makar da i sami radimo sve radove.Pustite coveka da radi i uziva u svom radu jer on novaca vec ima i on moze laganica,pa koliko i da zaradi njegovo je.Jer bez dobre gimnastike niko od nas[profi,hobi]ne moze da ostvari uvek dobre rezultate.
 
Nazad
Vrh