Kokoške za dvorište

Ja plićima obavezno dajem Aliksilir neki Holandski lek, ovi moji golubari kažu da je odličan, ima i vitamina u njemu..Svako mesec dana im dajem po pet dana u vodi...
A juče mu Patka izvela Misirke ima ih 11 :)
35398233_10209641646718200_3988533353799221248_n.jpg
 
Danas završio još jedan pokretni kokošinjac za kvočku sa pilićima. Za razliku od prošlog ovome se gornji deo skroz odvaja pa se lako može pristupiti celoj unutrašnjosti. Napraviću prepravke i na onom prošlom, kad stignem....



A odmah su počela komšijska čavrljanja:
 
Jako mi se sviđaju ti pokretni kokošinjci, vrlo su praktični. Imao sam jedan, napravljen kao klasična taraba i iznutra obložen žicom sa žičanim poklopcem. Predprošle godine je stajao na travnjaku bez poklopca i na njemu su spavale mošusne patke. Jedna mlada je skočila i verovatno skliznula i zaglavila glavu između dve letve i tako se obesila. Takav tip ne preporučujem nikome, a i taj je tada bio rasklopljen i položen.
 
Ideja mi je da sledeće godine kad se raskvocaju koke da je samo smestim u pokretni kokošinjac (PK) i da je ostavim. Ne moram svaki dan da obavezno dolazim. Ona lepo leži, ustaje, jede, pije i na kraju izvede piliće. I malo će više biti zaštićena od zavirivanja i podizanja i lampiranja jaja...
Prepraviću i ovaj PK2 da može da se otvara odozgo kao ovaj PK3. I da može lako da se pregradi i da mogu da smestim dve koke u dva dela.

Inače za sledeću godinu sam odlučio da domaće piliće i tovne, barem malo, hranim koncentratom za tovne piliće kako bi ipak imali neku vrstu zaštite.
 
imam pilice za dvoriste imaju pet nedelja jedu prekrupu i malo hrane za tovne pilice.i poceli su da uginu svaki dan po jedan i to najveci nemaju proliv vidim da su i dobro uhranjeni. sta bi to moglo biti
 
Meni prošle godine mnogo uginulo, ove godine ih ne odvajam od kvočke pa dokle ih vodi...Primetila sam čim ih odvojim i onako hranim i čuvam crkavaju...Nema šta im nisam davala od lekova5 kad počne to samo preteknu dva ili tri, zato sad čim se izlegli dajem u vodu taj Aliksilir od 5 do 7 dana pa na svakih mesec dana...
35893262_10209669850583279_6620497941377318912_n.jpg
 
Ima neka 'jektika' ih uhvati.... pa crkavaju. Gajenje malih pilića sa kokom zajedno je i moja ideja ali ove godine nisam mogao da ostvarim. Teško mogu da ih pustim iz ovih PK a okolo su mačke i ostale koke.... onu prvu koku sam puštao par puta ali se desilo ono sa belim malim piletom kad ga je zgrabio tovljenik pa smo bili uplašeni. Jedina dobra stvar je što koka može da ih greje i da ih ipak nauči nečemu...
 
Danas 16 jaja posle dugo vremena. Dve koke koje su bile kvočke su vraćene sa ostalima pa je moguće da su pronele. Ali pre mislim da je malo zahladnelo a i dobile su novu turu pojačane hrane. Videćemo kako će da nose za vikend.
 
Kako su ti slatki, ja ove godine nisam izvela Gološije a najviše ih volim, al mi zet doneo dva pileta gološije sad su već veliki ipali petao i kokica :)
 
Lanemaleno, lepe su ti brame, a i pilići. Moji stariji pilići će 12.8. napuniti tri meseca, lepi su već za svoje vreme, a mlađi tri meseca pune 26.8. Verovali ili ne, danas pred veče sa zatekao kako jedan od starijih petlića gazi jednu kokicu od mlađih. Nisam mogao da verujem, sad da li je to igra ili su mu stvarno proradili hormoni ne znam. Ali delovalo je baš ozbiljno, dugo je on bio na njoj. :sta:
 
Da znaš da mi majka pričala pre par dana i ja nisam verovala istu priču petlić jedan beo ima i on oko 3 meseca, skače na kokice male ja reko možda onako se biju, kad posle video i tata moj...udaraju i njih hormoni ili rani pubertet hahah
 
Nazad
Vrh