Kokoške za dvorište

Danas smo dobili 20 jaja za dva dana.
Veličina jaja se povećala a na vagi se nalazi najveće od tih dvadeset. Naravno da su ostala manja....Inače u tacni su sva jaja zelene boje ali se izgleda ne vidi najbolje....

cWO6zw

Možda se ovako vidi bolje.... označeno jaje je normalne boje...

 
Vuxsd mogli bi trgovati za zelena jaja za nasad na proleće, voleo bih da se i u mom kokošinjcu nađe po koje zeleno jaje. :D
 
Mirko, što se tiče toga nema problema. Poslao sam ti pp. Danas smo dobili 21 jaje za dva dana.

Kod nekoliko koka sam primetio da im nedostaje deo perja na leđima. Da li ih to neke druge koke kljucaju ili ih mnogo ganjaju petlovi?




Čitao sam na netu da možda nedostaju belančevine=proteini ali mislim da ih u hrani ima dovoljno.... deo sojine sačme, deo suncokreta u zrnu, dobijaju minerale i vitamine, kukuruz u zrnu i mleveni, pšenica u zrnu. Dobijaju 5kg stočnog kvasca i 5 kg stočne krede.... na oko 80 kg ukupne hrane.
Pročitao sam da i zbog dosade kljucaju jedna drugu....

Ima 5 petla na 20 i nešto koka. U poslednje vreme i Krvi kljun je počeo da naskače na koke. On će prvom prilikom na panj. I još jedan sa njim. Onaj Munja je sada glavni a TJ je veoma brižan petao. Ostaje i Šareno čelo koji je veoma lep petao sa krestolom koja pada preko glave i čela.... Nismo napravili dogovor koji će taj drugi da ode. Beli i Munja sigurno ostaju. Krivi sigurno ide. Najverovatnije će Šareno čelo jer ga Munja i TJ jure.... Njega smo čuvali u slučaju da Beli ne počne da naskače na koke. Beli od 20 pokušaja uspe jednom a ostale koke se bore s njim.... Ipak on je ponos dvorišta....

Evo ga Šareno čelo

Beli

Munja

Ti Džej
 
Poslednja izmena:
Milan je u pravu, barem 2 pevca treba u skorije vreme da satreš. Ja momentalno imam 3 pevca na 13 koka, i primećujem na jednoj koki da će uskoro da se "razgoliti" na leđima, tako da bih i ja trebao dva pevca da pošaljem u večna lovišta, al nikad da stignem. Nije to od kanibalizma između kokošaka, već od puno seksa. :osmeh:
 
Kod mene se javi problem sto petlovi previse jure koke jer su mladi i puni snage i jure ih po gnezdima i tada lime jaja. Zatim koke ne jedu posto beze od petliva. Na 20 koka mogu 5 petlova ali i dviriste od jedno 20 do 30A

Sent from my SM-J500F using Tapatalk
 
Ma ne bi ni tada valjalo, koliko god im prostora dao previše je toliko petlova na toliko koka. Samim tim jurcanjem su one stalno pod stresom. Kod mene petlovi ne diraju koke na gnezdu tako da nemam problem lupanja jaja. Meni se prekjuče glavni petao zaleteo na nogu, ali kad je istom dobio "po tamburi" odustao je.
 
Ne mora da znaci da je manjak perja od petlova. Desavalo mi se da koke jedna drugoj cupaju perje sa ledja, a to se desavalo u toku zime kada je bilo previse hladno da idu napolje, pa je verovatno iz dosade. Kada se pare, petao ne stoji na ledjima nego na krilima, tako da se moze desiti da na krilima oguli perje. Nije previse petlova jer sam imao i 4 petla na 15 koka i nije bilo problema sa ogoljenim ledjima.
Koliko sam video na jednoj slici beli se super formirao, a sto se tice naskakanja trebace mu malo vremena da se izvesti, ali bez brige :D.
 
Evo malo mojih koka...
26197317_10208621333971019_195182198_n.jpg

26176358_10208621334051021_646394369_n.jpg
26176873_10208621334451031_1681983386_n.jpg

Ova koka u sredini nosi zeleno jaje
26196962_10208621334811040_1438176608_n.jpg


26175898_10208621334571034_330158249_n.jpg

Nemam mnogo 10 kokica 7 od prošle god i tri od ove i tri pevca od kojih je jedan od prošle godine, a dva od ove god, kao što sam pisala dosta mi letos pilića uginulo al zdravlje BOže biće još...najviše volim gološijane.I imam jedno pet kokine dve koke i tri pevca ovogodišnje...Koke mi još ne nose nikako :( Al zato patke nose ;) ;) Ovo su van dvorišta gde su skoro celog dana do mraka..imaju da jednu svašta i travke i kamenje tokom cele godine, predveče ih vratim u dvorište, gde imam i bazen za patke..
 
Zzz meni se dešavalo pre jedno 5 godina kada su mi se kljucale koke da su kljucale jedna drugoj perje sa trtice, ali to je bilo zbog slabe ishrane. Lemaleno, prelepe koke, pogotovo ova prskana crno bela. :osmeh:
 
Lemaleno baš lepe koke. I mi imamu jednu sličnu takvu koku a zove se Fićka ali nismo sto posto sigurni da nosi zelana jaja mada pretpostavljamom. Zzzz hvala za savete. Moguće je da im je dosadno jer sada im dodajemo manje trave. Čitao sam da postoji mogućnost su besposlene a nervozne jer ih petlovi naskaču stalno. Ali nemaju sve manjak perja. Jutros smo dobili 15 jaja za dva dana.
 
stvarno lepa zivina lanemaleno! Sto se tice kljucanja, imao sam slucaj pre 2 godine da su jednu koku pocele po trtici i bila je krvava, ali sam je odvojio i prestalo je posle 2-3 dana. Cuo sam da tako hoce jedna drugoj i creva da izvade.
Sto se tice tog cerupanja, cisto iz dosade i cupaju obicno one dominantnije, a njima niko ne sem da pridje pa su zato uvek ocuvane.
 
Da u pravu ste. Te koje su dominantne ne dozvoljavaju Belom ni da priđe, one malo jače se tuku sa njim a ima par koka od kojih je jači pa i pokuša ponešto. Ali se redovno frka sa psom i mačkama i juri ih. Da nije tako lep odavno bi završio u supi....
 
Samo kvaliltetna ishrana i kljucanja ne bi trebalo da bude, sem ako nisu negde baš u nekom skučenom prostoru. Kod mene se to pojavilo kad su bile koke sa petlom zatvorene celu zimu u kočini plus hranjene samo kukuruzom i tritikalom. Moje drže kontinuitet u nošenju, 2 dana po 5 jaja, pa treći 2-3 i tako u krug. Čak mi je i jedna stara pronela.
 
Ja sam čula kad nemaju dovoljno vitamina da oće pilići da kljucaju međusobno, a za kokoške nisam čula, mada se one u jesen očarupaju i menjaju perke, baš tako mojoj sestri počele graorke da se čerupaju (baš kao na slici što ste poslali) pa menjale perke sad da ih čovek ne prepozna...
 
Upravo pronađoh skriveno gnezdo. U prednjem dvorištu na gomili šljunka, u ćošku naslonjen lim na zid. Otac bio nešto u dvorištu i kaže crna koka je izašla (a odavno izlazi u prednje dvorište, preleće ogradu). Izađem ja da nahranim koke i vidim nje nema. Tražim, tražim, nema je. Pogledam slučajno na taj šljunak i vidim taj ćošak. Zavučem ruku, ona se poplaši i izađe. Našao sam 8 jaja. I da se nasadila, sumnjam da bi se išta izleglo jer su mrazevi ujutru, gnezdo je baš na promaji.
 
Juče sam u 8 ujutru pokupio jaja i do danas do 3 sata poppdne su snele 15 jaja. Pronašao sam koja koka nosi zeleno duguljasto jaje. Zove se Marlena.... Srećna vam nova godina....

 
Poslednja izmena:
Tako je. Fićka1, Fićka2, Marlena, Angeliki, Padovište, Matilda, Papi, Šljivka1, Šljivka2, Mala Kožica1, Mala Kožica2, Zoi, Dimitra, Jasmina, Lejla1, Lejla2, Senka1, Senka2, Senka3, Zamrznuta i Neimenovana.... Najveći broj koka i svi petlovi imaju unikatna imena. I to su manje više dobili dok su bili pilići. Deca i ja smo se igrali s njima i dobili su imena... Sad kad ih pripremamo za zamrzivač kao da spremamo familiju :haha:.
Skoro sam gledao intervju nekog poznatog holivudskog glumca. Reši na imanju da zapati peradi pa da ih gaji organski i da ih sprema povremeno... Njegova deca dala imena i on sam kaže kako da spremi neku ćurku kad ima ime... Deca su to ukapirala i on kad pogleda u nebo da preleću patke on pomisli da imapušku pucao bi... a deca pored njega kažu evo preleće pa imenuju patku....

Da, poenta je da se ne daju imena. Onda se isuviše zbližiš sa nečim što bi pre ili kasnije trebalo da završi u supi. Tako da mi je baš bilo teško kad sam onomad sprema one gološijane petliće ili one stare koke i petla iz pokretnog kokošinjca.
Inače od tih starih koka supa je fantastična ali meso kad se peče ne daje užitak... Moraćemo naći bolji recept za te stare koke... nešto kao gulaš sa dugim kuvanjem.... Danas smo dobili 7 jaja od juče popodne do danas u 3 sata... moguće da će još neka da ode u gnezdo....

Novi pilići od koki koje se razlegu neće dobijati imena.... barem je takva odluka... trenutno.
 
Stare koke i pijetlove volim pojesti dobri kuhane, skoro raskuhane, a ako netko ne voli kuhane, može ih malo kraće kuhati i potom još malo u pećnicu.
 
Nazad
Vrh