Koke nosilje - hrana, nosivost, oprema, bolesti i ostalo

  • Začetnik teme somborac025
  • Datum pokretanja
Verovatno je neko već postavio ovo pitanje... Interesuje me da li u istoj prostoriji mogu da se drže koke nosilje i tovni pilići? Imam podrum od 20m2 gde tovim piliće, pa sam mislio u jedan kraj da stavim 2-3 kaveza za 10-tak koka nosilja.
To je jako ne zahvalno potvrditi.Svako ko bi ti rekao da rizika nema bi te gadno slagao.U principu u praksi nekad prodje,al je rizik samo tvoj.Ako je ikako moguce,bolje ih je razdvojiti.
 
Pozdrav svima, novi sam clan na forumu, predstavio sam se u rubrici koja je predvidjena za to, ukratko imam 24 godine, zavrsio sam fakultet, posla naravno nema, ali prije dvije godine poceo sam da se bavim uzgojem koki nosilja! Imao sam 15 komada, nakon toga sam kupio jos 35, a buduci da mi prodaja tece po planu sada trenutno sam prosirio na 150 komada! Sve koke sam kupovao od starosti jedan dan a zatim sam ih uzgajao dok ne pronesu jer mi se jedino tako isplatilo, kavez za 40 nosilja sam pravio sam, rucno, (tako da ukoliko nekome treba pomoc oko konstrukcije moze da pita) a za 110 komada sam kupio polovan kavez koji sam jako povoljno nasao na internet oglasima! Takodje jako povoljno sam pronasao na ebay-u niple za pojilice koje su mi stigle na kucnu adresu a uz pomoc PVC cijevi napravio sam pojilice koje su identicne originalnim kupovnim (takodje ako nekoga zanima mogu sve detaljno objasniti i dati link sa ebay-a)!!!
Kao prvo svaka cast ljudima koji vec duze vrijeme svoje znanje dijele sa ostalima, i hvala im!
Sada imam konkretko pitanje za kolegu @valjevac ili nekoga drugog ko se razumije, buduci da sam koke sam odhranio ali nisam im davao niti jednu od vakcina, kakvom riziku se sada izlazem jer jaja prodajem ljudima za siru upotrebu, poslasticarne, restorani (naravno bez racuna), prvenstveno mislim na salamonelu i ostalo?

- - - - - - - - -

 
@ sladjan007

Dobro nam dosao. Nadam se da ces dosta toga od znanja pokupiti na ovom forumu a isto tako nesebicno podeliti svoje znanje sa drugima, kao sto i pises.:ppozdrav:
 
Pozdrav svima, novi sam clan na forumu, predstavio sam se u rubrici koja je predvidjena za to, ukratko imam 24 godine, zavrsio sam fakultet, posla naravno nema, ali prije dvije godine poceo sam da se bavim uzgojem koki nosilja! Imao sam 15 komada, nakon toga sam kupio jos 35, a buduci da mi prodaja tece po planu sada trenutno sam prosirio na 150 komada! Sve koke sam kupovao od starosti jedan dan a zatim sam ih uzgajao dok ne pronesu jer mi se jedino tako isplatilo, kavez za 40 nosilja sam pravio sam, rucno, (tako da ukoliko nekome treba pomoc oko konstrukcije moze da pita) a za 110 komada sam kupio polovan kavez koji sam jako povoljno nasao na internet oglasima! Takodje jako povoljno sam pronasao na ebay-u niple za pojilice koje su mi stigle na kucnu adresu a uz pomoc PVC cijevi napravio sam pojilice koje su identicne originalnim kupovnim (takodje ako nekoga zanima mogu sve detaljno objasniti i dati link sa ebay-a)!!!
Kao prvo svaka cast ljudima koji vec duze vrijeme svoje znanje dijele sa ostalima, i hvala im!
Sada imam konkretko pitanje za kolegu @valjevac ili nekoga drugog ko se razumije, buduci da sam koke sam odhranio ali nisam im davao niti jednu od vakcina, kakvom riziku se sada izlazem jer jaja prodajem ljudima za siru upotrebu, poslasticarne, restorani (naravno bez racuna), prvenstveno mislim na salamonelu i ostalo?

- - - - - - - - -


http://www.google.rs/url?sa=t&rct=j...JNmwGhT1ezJeCdLffTuwRWw&bvm=bv.66111022,d.bGQ
 
Tovni pilici nikako se ne uzgajaju sa bilo kojoj drugom vrstom zivine niti drugih zivotinja.Ispred samog ulaza ide i ziva soda a kamol da stavis koke nosilje i pilice zajedno.Belo pile zahteva neverovatnu higijenu i paznju.Crvena koka je poludivlja.Ako kome trebaju kavezi ima u oglasima moj oglas pa izvolite
 
Verovatno je neko već postavio ovo pitanje... Interesuje me da li u istoj prostoriji mogu da se drže koke nosilje i tovni pilići? Imam podrum od 20m2 gde tovim piliće, pa sam mislio u jedan kraj da stavim 2-3 kaveza za 10-tak koka nosilja.

Ja sam u jednoj prostoriji dimenzija 4X5 m drzao 15 koki nosilja i 30ak tovnih pilica i nisam imao nikakvih problema, naravno nosilje sam drzao u kavezu sa svim potrebnim uslovima, a tovne pilice u dijelu prostorije koji sam pregradio improvizovanom ogradom, postavio dobru i suvu prostirku i milina! Nisam imao niti pad nosivosti kod nosilja a tovni pilici su mi jednako dobro napredovali, a ukoliko je ljetni period moras voditi racuna o ventilaciji i svijezem vazduhu! Ukoliko planiras sa vecim brojem nosilja ili tovilica ipak ne bih preporucio drzanje u zajednickoj prostoriji!
 
Pravilo kaze da se dve razlicite vrste zivine ne smeju drzati zajedno u istom objektu, ali svako moze da radi kako zeli i normalno sam ce nositi rizik i posledice ako ih bude bilo. Ne mora da bude posledica ali......
 
Imam kaveze u tri nivoa po dva reda, po sredini ide cijev za vodu sa niplama tako da koke iz lijevog i desnog reda piju vodu sa istih nipli, a hranilice su obicne limene i u njih rucno sipam hranu, i svaki red ima svoju hranilicu. Danas sam primjetio u limenim hranilicama, na dosta mjesta da su mokre, tj da ima vrlo malo vode, a nije mi jasno kako je mogla tu dospjeti jer teoretski nije mogla doci sa nipli jer su udaljene! Da li su koke mogle da povrate tu vodu i zasto ili mozda da je donesu u kljunu i prospu u hranilicu? Da li se neko susretao sa tim i sta to znaci? Nemaju pad nosivosti i sve ostalo je u redu!
 
@sladjan007

Uzmi lepo stolicu, sedi i malo posmatraj sta se desava. Verujem kao mlad i pametan decko da ces brzo otkriti u cemu je caka.:osmeh:
 
Gde prodati staru liniju za 1200koka ? automatska voda hrana izbacivanje djubra ? koriscena samo god dana ? placena muski
 
Društvo,vi koji imate farme tj. kavezno drzanje prilikom produzetka dana tj. svetlosti,dali koristite ili imate neki tajmer koji automatski pali i gasi svetlo,bez vašeg prisustva. pričao sa nekoliko električara i svi mi govore za onaj foto ćelija,kad mrak pada svetlo se pali do jutra i posle se gasi.imali neki koji moze da se našteluje da se sam pali i gasi svaki dan u isto vreme.znači našteluješ i ostaviš i tjt.
 
Poslednja izmena od urednika:
Društvo,vi koji imate farme tj. kavezno drzanje prilikom produzetka dana tj. svetlosti,dali koristite ili imate neki tajmer koji automatski pali i gasi svetlo,bez vašeg prisustva. pričao sa nekoliko električara i svi mi govore za onaj foto ćelija,kad mrak pada svetlo se pali do jutra i posle se gasi.imali neki koji moze da se našteluje da se sam pali i gasi svaki dan u isto vreme.znači našteluješ i ostaviš i tjt.

Elektronski tajmeri za nesto malo manje ili vise od 1.000 dinara.Imaju 10.programa.MOguce je isprogramirati deset razlicitih termina u kojima tajmer "propusta" struju.Mehanicki su dugotrajniji ali imaju jednu manu .U slucaju nestanka elektricne energije kasne sa programima koliko je prekid trajao_Ovi elektronsksi imaju bateriju koja omogucava da se program memorisan sacuva do dolaska elektricne energije.
Ja ih koristim dugo godina i "ne mogu da se plate".
 
Ja sam u BiH nasao na internet oglasima elektronski tajmer, cijena 10e jako jeftino, Njemacke proizvodnje pise na kutiji, trebali bi mi donijeti za koji dan, pa koliko ce dugovjecan biti vidjecemo!
@valjevac moze li u inbox da ti posaljem program vakcinacije koji sam dobio u Banja Luci u institutu, cisto da uporedis sa svojim i das misljenje?
Ili neko drugi ako zeli mogu da posaljem naravno!
 
Ja sam u BiH nasao na internet oglasima elektronski tajmer, cijena 10e jako jeftino, Njemacke proizvodnje pise na kutiji, trebali bi mi donijeti za koji dan, pa koliko ce dugovjecan biti vidjecemo!
@valjevac moze li u inbox da ti posaljem program vakcinacije koji sam dobio u Banja Luci u institutu, cisto da uporedis sa svojim i das misljenje?
Ili neko drugi ako zeli mogu da posaljem naravno!
Mozes program vakcinacije napisati i javno.Cak bi bilo i pozeljno.:osmeh:
 
Procitao sam svih 48 strana teme i stvarno dosta dobrih saveta ima::super:: Vecina problema odgajivaci imaju zbog lose ishrane koka i ljudi sa iskustvom i znanjem im preporucuju da promene koncentrat. Medjutim niko nije preporucio neki koncentrat ili premiks kao najbolji po njegovom misljenju (mozda ne sme da se reklamira, ne znam). Inace imam 10 koka i hocu da kupim jos 30 kom koje bih drzao u kavezima
 
Mozes program vakcinacije napisati i javno.Cak bi bilo i pozeljno.:osmeh:

Nema univerzalnog programa vakcina.Radi se za svako podrucje.Preogram vakcinacija zavisi od ENDEMSKOG podrucja.

"Endem je organizam koji je isključivo urođen na određenom mjestu, za razliku od organizama koji su općerašireni ili doneseni, a ne urođeni.

Izraz se može koristiti i u kontekstu izvan biologije za svaku stvar koja pripada, ili je urođena, tipična ili prevladavajuća u određenom kraju, vrsti, polju, području ili okolišu, a pritom se najčešće koristi pridjev endemski."

- - - - - - - - - -

Procitao sam svih 48 strana teme i stvarno dosta dobrih saveta ima::super:: Vecina problema odgajivaci imaju zbog lose ishrane koka i ljudi sa iskustvom i znanjem im preporucuju da promene koncentrat. Medjutim niko nije preporucio neki koncentrat ili premiks kao najbolji po njegovom misljenju (mozda ne sme da se reklamira, ne znam). Inace imam 10 koka i hocu da kupim jos 30 kom koje bih drzao u kavezima

A sto se hrane tice poslacu ti na p.p. naziv proizvodjaca hrane koju ja koristim.Ali sve je to diskutabiulno.Skoro svaki proizvodjac ima padov e u kvalitetu hrane a to se najcesce dogadja u periodu prelaska sa starog na novi kukuruz.Bar su takva moja iskustva.
 
Pozdrav svima :)

Nova sam ovdje i ne snalazim se bas najbolje, a nisam imala puno vremena da citam sve sto ste do sada pisali, tako da se izvinjavam ako postavim neko pitanje koje je vec bilo postavljeno :)

Za pocetak, imamo oko 100 kokosaka (4 pijetla), italijanke, stare 8 mjeseci, kljucaju slobodno po livadi, uvece su u kokosinjcu (postavicu sliku poslije). Prije jedno mjesec dana su nosile 30-ak jaja dnevno, sad jedva i po 5. Skoro smo saznali da im se ne smije davati budjav hljeb, koji smo im inace dali nekoliko puta. Mozete li mi reci sta im se jos ne smije davati i sta im treba davati zbog nosivosti?

Hvala unaprijed :)
 
Obzirom da slobodno setaju i iz prirode uzimaju sve sto im treba a nosivost smanjena, a pominjete budjavi hleb, najjednostavniji nacin da ih "povratite u normalu" je da pokusate sa stocnim brasnom ili mekinjama.Imajuci u vidu broj koka predlazem vam da ujutru u posudu stavite 5 kg.stocnog brasna ili mekinja i prelijete vrelom vodom a zatim mesate dok ta smesa ne bude mlaka.Kolicina vode treba da bude takva da se to ne pretvori u tecnu masu.
Isto to ponovite u vecernjim casovima odnosno po podne.
Ljuske od jaja osusite i "izdrobite" i stavite u tu hranu.
O svezoj vodi je izlisno pisati pogotovu sada kada su temeperature velike.
Ako koke imaju neogranicenu kolicinu hrane doci ce do gojaznosti koji ce vitalne organe - za koke nosilje "darivati" salom tako da ce nosivost da bude losa.
Necu se ljutiti ako javite rezultat:haha:
 
  • Like
Reagovanja: Ame
Obzirom da slobodno setaju i iz prirode uzimaju sve sto im treba a nosivost smanjena, a pominjete budjavi hleb, najjednostavniji nacin da ih "povratite u normalu" je da pokusate sa stocnim brasnom ili mekinjama.Imajuci u vidu broj koka predlazem vam da ujutru u posudu stavite 5 kg.stocnog brasna ili mekinja i prelijete vrelom vodom a zatim mesate dok ta smesa ne bude mlaka.Kolicina vode treba da bude takva da se to ne pretvori u tecnu masu.
Isto to ponovite u vecernjim casovima odnosno po podne.
Ljuske od jaja osusite i "izdrobite" i stavite u tu hranu.
O svezoj vodi je izlisno pisati pogotovu sada kada su temeperature velike.
Ako koke imaju neogranicenu kolicinu hrane doci ce do gojaznosti koji ce vitalne organe - za koke nosilje "darivati" salom tako da ce nosivost da bude losa.
Necu se ljutiti ako javite rezultat:haha:

Hvala Vam, probaćemo ovo, pa javljam rezultate :D
 
POsle poplave staje se na noge - jutros stigla nova tura:
4zyhqb.jpg


- - - - - - - - - -

Kutija za prevoz pilica ima vise nemena:
zo32o.jpg
 
Nazad
Vrh