Koju rasu pasa imate ili volite

Jos uvek ima tih da kazem obicnih NO, kako sam dobijao savete pre par godina kad sam hteo zenku da kupim takve primerke treba traziti u radnim linijama. Tu se koliko toliko nije mnogo promenilo. A u pravu ste sta je sve selekcija ucinila od generalno svih rasa pasa. Mozda je negde selekcija ucinila dobru stvar, ali u vecini slucajeva nije.
 
HbCppAj.png
 
Ja sam ove godine u 7 mesecu nabavio štene šarplaninca (ženka) koja je tad bila stara 3 meseca. Pre nje sam imao takođe ženku i uginula mi je prošle godine posle 13-14 godina. Bio sam prezadovoljan sa njom. Pravi čuvar. Ovo sad je neko nenormalno stvorenje. Sve mi uništi po dvorištu. Mislio sam u početku da je to zbog toga što joj rastu zubi, a li sad već postaje nepodnošljivo. Sve sklanjam ali ona je sad krenula da kida i neke mlade voćke (ostane samo patrlj), cveće, kantu za djubre veliku s točkovima itd... Ne znam da li joj je to sve igra ili joj je dosadno noću, ali me dovodi u probleme, a ponajviše moje roditelje. Ako može neki savet bio bih zahvalan. Mada ja samo mogu vikendom da bude prisutan i da eventualno radim sa njom.
 
Raste stene,ima oko 8 meseci,jel treba da je ovako mala i mrsava ili joj treba pojacati ishranu ili ipak normalno izgleda spram svoje starosti ?
 
U septembru mi uginuo muzjak crnog vucjaka star 9 godina.....uspeo sam da nabavim stene sad je 4 meseca( slika je od pre cca mesec dana)
O stenecoj "dobroti" ne bi da pricam.......:zli:
inace jede vise nego odrastao pas....pojeo je vec farmu pataka ( ima kod nas u prodaji pacija ledja i grudni kos i Bogami pojede vise od kg na dan )

68eip2.jpg
 

@MIRBAN

U radnji za kućne ljubimce kupite joj igračku koju može da gricka ali ne i da pregrize. Na početku se poigrajte zajedno sa njom i kad je doživi kao svojinu neće se od iste odvajati i trebalo bi da prestane sa uništavanjem drugih stvari.
Za sve ostale predmete koje pokuša grickati, jasno i sa autoritetom joj se mora dati do znanja da ne sme dirati.
I naravno ako ste u mogućnosti, malo više pažnje i igre ...
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

@North ARMY

Lepa je i nije mršava, jer ženkice su inače po predispoziciji sitnije od mužjaka, pa se ne može očekivati ni porast niti krupnoća kao kod "dečaka".
Ako se ugoje, pogotovo ako nisu redovno fizički aktivni, obično počinju problemi sa hramanjem.
Ako je aktivna, vesela i uvek spremna za igru, onda joj je hrane dovoljno.
Ja sam svog Švajcarskog ovčara dok je bio štenac ugojio kao prase, uvek se plašeći da mu hrane nije dovoljno. Posle šestog meseca kada sam ga izmerio i uporedio sa tablicama koje se mogu pronaći na internetu, shvatio sam da je teži za oko 30% više nego bi trebalo. Posle toga sam gotovo pa redukovao ishranu i od tada pa do danas ima liniju perfektnu. Inače, hranim ga dva puta dnevno.
Evo i par slika sa vidnom razlikom:

... Prva je sa 6 a druga sa 9 meseci starosti ...
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
@Rabadzija

Prelep pas ...
---------------------
@
cika_laza

Ne bi valjalo. Na taj način bi se ogrešili o obe pasmine. Mene su neki molili da im ustupim psa za parenje, ali zamislite šarene štence, katastrofa. Kad bi mogli da se odvoje geni po pitanju boje, to bi bila druga stvar, ali rizikovati bi bilo šteta.
 
@đađo74 - beli prelep varijetet,bio sam se lomio izmedju crnog i belog pa su finansije prelomile....jbg najjeftinije sto sam mogao nabaviti je bilo 250 Evra tako da sam ostao veran "crncima"
 
Djadjo hvala ti na informacijama. Uvek je veseo i voljan za igru,polako ga ucim sad kad je sezona prosla na kokoske,neke komande dopunjavamo...lepo se druzimo, 10og novembra je dobio 2 tabletice protiv glista i sad pre 10 dana opet jos 2 tako da mu je to to sto se tice zastite.
Interesuje me jos i voda, jel mu smeta ova previse hladna ? Obicnom avlijaneru nikad nista nije smetalo samo da nema leda i on pije.
 
Djadjo hvala ti na informacijama. Uvek je veseo i voljan za igru,polako ga ucim sad kad je sezona prosla na kokoske,neke komande dopunjavamo...lepo se druzimo, 10og novembra je dobio 2 tabletice protiv glista i sad pre 10 dana opet jos 2 tako da mu je to to sto se tice zastite.
Interesuje me jos i voda, jel mu smeta ova previse hladna ? Obicnom avlijaneru nikad nista nije smetalo samo da nema leda i on pije.

sto se tice vode kako sebi tako i njemu.....
 
@North ARMY

Najčešće se greši ako se psu naspe previše vode koja posle ostane u posudi.
Hladna voda nikako. Nije naravno potrebno da se zagreva, ali baš mnogo hladna ne. U suštini, kolega @danger je dobro rekao.
Pored problema sa displazijom kukova, drugi najveći im je veoma laka prehlada krajnika. Oni vole i sneg da jedu ako ga ima prilikom šetnje, pa se i tu mora voditi računa i ne dozvoliti im.
U slučaju da se iz čista mira pojavi hramanje na jednoj nozi, pa posle par dana na tu prestane a počne na drugu nogu i tako redom, to je siguran znak da su prehlađeni krajnici.
Drugi test je da ako počne hramati vezan ili pas u boksu, pustiti ga da malo protrči, pa ako se hramanje smanji ili prestane, takođe je sigurno u pitanju problem krajnika. To se veoma lako rešava antibiotikom, kortikosteroidom i vitaminom B.
Zbog relativno brzog rasta i dobijanja težine, a nasleđenih sklonosti problema kostiju, bilo bi dobro da se ponekad ishrani doda i poneka tabletica kalcijuma.
 
Kafortan redovno dobija,svaki dan po jednu dve.
Za vodu ... dajemo joj iz bunara,a sad kad je hladno naspem joj toplu pa dok se ohladi,nego su me poceli zezati neki da je to samo ker i da moze ovu ledenu da pije.
 
Ne znam po meni je isti kao i kad je bio bas mali, jedino sad dobija telo vucijaka mada mnogi kazu da je krizanac al to su strucnjaci mogli bi i o spejs satlu pricati.
Ono sto mi je bitno je da je razuman, dosta je pametan i lako uci komande, a uz avlijanera je naucio da laje cim stane auto na cupriju.
 
Nazad
Vrh