Koji je ovo traktor

@zombi.Kako rade oni traktori sa 2 motora?U transportu pali jedan a kada zatreba u polju pali drugi:sta:,ili ja nisam dobro video.Mozda tamo nema 2 motora?
 
Misliš na slike onih tandem i triple-traktora? Ne, imaju po 2, 3, čak i više motora u isto vrijeme. Svi motori su podešeni tako da rade sinhronizovano. Pomoću sajli (kao one na biciklima) poluge na pumpama su spojene tako da kada vozač daje gas na "glavnom" traktoru svi ostali u isto vrijeme takodje povećavaju broj obrtaja. Upravljanje im je riješeno preko sistema hidrauličnih cilindara, isto kao na zglobnim traktorima. Mjenjači su najčudniji - preko sistema sajli i poluga ostvareno je kopiranje kretanja poluga mjenjača na "glavnom" traktoru.

Pogledaj ovdje kako oba motora u isto vrijeme primaju gas:


Inače, tandem-traktor je nastao zbog toga što se pokazalo da je jeftinije kupiti 2 (ili više) manja traktora i sastaviti ih nego kupovati jedan veliki. Takodje, vučna moć tandem-traktora je ogromna, vidio sam snimke gdje tandemi sastavljeni od 2 traktora po 40-50KS veoma lako vuku priključke koje bi jedan traktor od 100KS jako teško vukao.
 
Znači budućnost će biti "brza spojka" izmedju traktora , pa kad imaš teži poso ti zovneš komšiju da se "ušteka". lol

( pa zar nije jednostavnije 2 traktora zakačiti sajlama , imaš 8 vučnih točkova , jedino treba 2 vozača , a možda je još jeftinije raditi sa manjim traktorom , manjim priključkom u 2 smjene)
 
Samo neznam koj će kome da ušteka ..:haha:Tu bi moglo doći do povuci a bogami i potegni jer ima svakakvih komšija. Ja sam više za komšinice.:ppozdrav:
 
Evo da i ja da doprinos
1111111.jpg
 
Znači budućnost će biti "brza spojka" izmedju traktora , pa kad imaš teži poso ti zovneš komšiju da se "ušteka". lol

( pa zar nije jednostavnije 2 traktora zakačiti sajlama , imaš 8 vučnih točkova , jedino treba 2 vozača , a možda je još jeftinije raditi sa manjim traktorom , manjim priključkom u 2 smjene)

Nisi me razumio, ne mislim na sadašnjost (u vezi isplativost spajanja 2 manja traktora). U vrijeme kada je taj trend nastao i bio popularan (nedugo posle Drugog svjetskog rata) se pokazalo da je isplativije sa tandemima, mada je bilo i verzija sa 3,4 pa i 5 motora. Tada nije postojao zbor traktora velike snage kakav imamo danas pa su se ljudi snalazili, posebno u USA i Australiji gdje postoje ogromne parcele koje nije moguće obrađivati malim mašinama.

@Goran

Jel se u slučaju traktora iz tvog posta radi o nekim "standardnom" traktoru ili je u pitanju neki jedinstven primjerak, nabudžen za neki specijalan posao?
 
Našao sam, svo vrijeme mi je bio poznat ovaj znak koji se vidi na prvoj slici, ima trapezni oblik, to je marka Pekazett, ne znam samo još koji model tačno.

---------- Poruka napisana u 16:02 ---------- Prethodna poruka je at 16:00 ----------

To je taj znak, znam da sam to negdje prije vidio pa sam prekopao po History u Google Chrome

dfgj61.jpg
 
Ta slika se odavno pojavljuje po raznim forumima, neki tvrde da je to fotošopirano a drugi da je to napravio neki umjetnik u Rusiji, niko ne zna sigurno o čemu se radi. Ja mislim da je fotomontaža.

---------- Poruka napisana 23-01-12 u 07:26 ---------- Prethodna poruka je 21-01-12 at 18:34 ----------

Koji je ovo traktor?

125gtx5.jpg
 
Bobo je pogodio!! Svaka čast, Muir je zaista bio velika konkurencija County traktorima. Nudio je isto što i County, ogromnu vučnu moć uz dosta male dimenzije i snagu motora ali Muir je imao veliku prednost. County traktori nemaju prednji diferencijal niti "osovinu". Svaki prednji točak dobija pogon od zadnjeg, lijevi od lijevog a desni od desnog, tako što se snaga uzimala od vratila koja pogone zadnje točkove. To je imalo veliki nedostatak, naime sva snaga se prenosila preko samo jednog diferencijala. Druga mana County traktora bio je dosta mali ajnšlag - problemi koje Muir Hill nije imao.
 
Nazad
Vrh