Koje djubrivo i u kojoj kolicini koristite u kukuruzu?

Kcl(40%) je 35 din.700/1, a 37,50 din.25/1
Kcl (60%) je bio 43 din ali ga više nema.
 
Saxon jel si radio analizu zemlje pa ovako primenjuješ? Ja sam za pšenicu išao map i ureu i to zaoravao. A za kukuruz nisam ništa osim 300 kg po ha uree. Mada ću ove godine gde je bila pšenica da idem sa 200 kg po ha 3x16 a posle pred setvu ću morati da pojačam sa ureom na 350 kg po ha. Za pšenicu neću ići ništa predsetveno osim uree 100 kg po ha. Čisto zbog žetvenih ostataka. Generalno na toj površini imam mnogo P i K pa ne bih još ovu godinu da bacam bilo šta. A po istoj analizi ja imam dobar humus ali malo azota. Mada kakve su cene za naše proizvode i koje su cene djubriva ove godine moguće da će i biti neke korekcije.
 
Radio sam analizu i uglavnom imam u proseku veći nedostatak kalijuma. Fosfora fali vrlo malo, a na nekim parcelama uopšte ne fali. Preporuka koju su mi dali za većinu parcela je npk 8:16:24. Tu vrstu đubriva ne mogu naći u prodaji pa zato onda pokušavam da kombinujem kcl i map.
 
Interesuje me da li neko ima iskustva sa amosulfanom? Msl da ga Zorka radi i ima 20%azota i da li 26-30% sumpora. Kazu da taj sumpor potpomaze da biljka bolje usvaja sve elemente iz zemlje. Da li sa ovim djubrivom mora da se ispuni norma za azot od 140-160 kg/ha? Ili ga ide manje.
 
Ako pitas za psenicu mozda posle kukuruza ?, toj kolicini,tj za toliko azota,sigurno ne,jer onda ces pretovariti zemljiste sumporom,nece biti dobro za biljku.,sem ako ti nije cilj da samo snizis ph zemljista xd.Najvise sto sam koristio amosulfana je 200kg/ha,nzm mozda moze i vise,ali to su velike kolicine sumpora.Nisam bas siguran jer sam davno citao negde,ali oko 20-25kg sumpora je dovoljno po hektaru za psenicu,tj ta kolicina uglavnom zadovolji njene potrebe i u toj kolicini je najvise ekonomski isplativo koristiti ga,pogotovo na ove cene djubriva,ne treba preterivati ni sa cim.Inace sumpora uglavnom fali zbog ispiranja u dublje slojeve na lakim zemljistima i peskovitim,kao i zemljistima sa manje organske materije.... pa sad kakva zemljista imas to ti znas.I u vecini slucajeva sumpor ce ti poboljsati kvalitet zrna,mada nece mnogo uticati na prinos,no naravno to zavisi koliko ga imas u zemljistu na prvom mestu.
 
Arkadije hvala na odgovoru. Raspitacu se jos malo oko ovoga. Inace nisam video u analizama za zemljj da daju podatak za kolicinu sumpora.
 
Naravno da ne,te nase analize sto mi radimo to je kao niskobudzetna verzija,koliko kosta toliko i vredi.Ako je moguce radicu analizu sledece godine na neke vece parcele ali to ce biti u fulu,makro,sekundarni,mikro i ostalo...ako ne moze,tj moguce samo ovo sr... od analize ph,humus i p i k,onda no thanks,hvala dovidjenja.
 
Ja razmisljao o kupovini krajem oktobra kad je 3x15 bila 130KM, ali stalno neke druge obaveze, sad vise ne znam u kojem ce pravcu sve skupa otici, mozda ovi nasi lopovi sto vode drzavu odobre neki podsticaj jer idu izbori a cijene idu u nebesa...

Sent from my SM-A315G using Tapatalk
 
Nista on ne odredjuje . Isto kao sto je prodavao skupo a nabavljeno po jeftinoj cijeni , tako moze da se desi da prodaje ispod cijene ako bi npr pale svjetske fabricke cijene .
 
Ma ..mogu cijene past koliko hoce..on trenutno drži pod svojom sašom sve poljoapoteke i dok sa lagera ne rasproda sigurno nece pojeftinut..a nisu ti ljudi dzaba milioneri
 
Pa evo zamisli da padne uvozna cijena npr u februaru ,martu i drugi uvoznik uveze po nizoj cijeni , . Cijena se procuje brzo , sta bi on nego morao prodavati kao i taj drugi ?
 
Do sad sam uvek bacao NPK kroz sejalicu. S obzirom da ne očekujem da cena djubriva padne,sledeće godine ću najverovatnije kutije skinuti. Jedina korist je ta što će mi setva mnogo biti brža i lakša :osmeh:
 
Znas li ti Saricu koliko je takvih ko Stanic...i svi su puni..a ti ne idu jedan na drugog...mozda drzava da pomogne na neki način al sve je to slabo
 
Sve je to tacno ,, ali cijena kad padne roba nadje put do kupca , nemora da dodje velika kolicina , al cijena se rusi kao domine . Isto je i kad raste . Nista oni ovde ne odredjuju , sve su to svjetske cijene , kad je rasla cijena pratila je svjetske kao pijan plot , iz dana u dan .
Sad nacrtaj liniju kako je isla cijena npr kod stanica ove godine , i pored liniju cijene bilo gdje npr u francuskoj i vidjeces da su potpuno paralelne.
 
Nazad
Vrh