Koja je trenutna cena balirane lucerke(deteline) u vašem selu?

300 dinara po bali je platio moj prijatelj iz sela, protekle Subote 12. Decembra u Putincima, išao sa njim da pomognem da se tovari....
I moram da priznam da skoro nisam video tako lepo seno, bale zdravo lepo teške, mirišu neverovatno, prosto mi bilo nezgodno da gazim po njima u kaljavim čizmama, jer kod prodavca u dvorištu bila prava močvara...
Ali je i cena lepa....
Mislim se na proleće da i ja posejem ono moje jutro zemlje lucerkom, mesta za bale po senikom imam koliko 'oćeš, pa kad naiđe zima, lepi su to novci...
70 bala x 300 dinara = 21.000 dinara
 
Kad je vec pokrenuta tema,da pitam i ja nesto.
Ako je cena bale npr. 200 din,koliko bih ja trebalo da naplatim balu coveku kom sam dao svoje seno koje sam ja samo pokosio,a on pograbio,izbalirao natovario i odvezao kuci?
 
Zavisi ko ti je taj čovek?
Jel ti kakav rođak?
Pa sam kažeš da si mu ga dao (poklonio) jbga...
Al po nekom mom (skromnom) mišljenju, ako 'oćete da se (pošteno) raskusurate, svak neg naplati svoje...
Tvoje košenje, tržišna cena, njegovo skupljanje, baliranje, utovar, prevoz, istovar...
Znači tvoje košenje=2.000 po jutru
Njegovo skupljanje=1.000 dinara po jutru
Baliranje=30 dinara po bali
Utovar, prevoz, istovar= varijabilna (i diskutabilna) vrednost
Broj bala na jutru (u zavisnosti od koševine) 70-150 bala x 200 dinara (po tvom primeru)....
Sračunaj, preseci, oduzmi, podeli, pa šta ti Bog da....
Od mene toliko...
Samo pre svega dobro razmisli šta radiš, jer se može desiti da još ti njemu budeš dužan (i ružan) ko što se meni jedared desilo, al to je druga (i poduža i ružna ) priča...
 
Dobro,mozda se nisam dobro izrazio.Rekao sam "dao sam mu",ali je dogovor bio da mi plati po ceni koja bude u januaru-februaru,s tim sto cemo odbiti od cene taj njegov rad.Taj covek mi je prijaelj,seljak je i posten kao Sunce.Godinama kupuje seno od mene.Nece tu biti problema oko cene,ali ja ne bih da ga ucenim.A nece ni on mene ucenjivati jer je takav kao sto sam ga opisao.Do takve situacije je doslo jer ja nisam mogao da radim zbog tragedije koja se desila u komsiluku(familiji)...
 
S obzirom da ti je čovek kome si dao seno sve navedeno u tvojoj prethodnoj poruci,e onda zaboravi na tržišne (i ekonomske) stvari, jer je takva situacija jako delikatna stvar, nećeš (i ne želiš) da ga izgubiš kao prijatelja, trebaće ti (valjaće ti) nekada u budućnosti, ni slučajno nemoj da primeniš ono što sam ja napisao u svojoj prethodnoj poruci...
U tvojoj (gore navedenoj) situaciji-dogovoru, po meni jedini problem će biti njegovo angažovanje u poslu, jer nekome nečiji rad ne vredi isto (u svakom trenutku)...
Pitanje je koliko će to biti u zvečećoj (ili šuštećoj) moneti....
I cena u januaru-februaru tvoje robe (bala sena)....
Stvarno nezahvalna situacija....
Ne znam šta bih ti savetovao, ponavljam, imao sam veoma loše iskustvo sa tim, lako ćemo, i dođeš mi-dođem ti, odradićeš, dogovorićemo se naknadno i sl....
To me je često strašno skupo koštalo, i živaca, i para, a bogami i prijatelja...
 
ali je dogovor bio da mi plati po ceni koja bude u januaru-februaru,s tim sto cemo odbiti od cene taj njegov rad.
Ja koliko vidim dao si sam sebi odgovor?

- - - - - - - - - -

Kod nas se jos nista nije trgovalo, mislim da je jos rano za trgovinu jer zima zapravo nije ni pocela, krave jos uvek idu na pasu...Al neka prica je da se trazi 250din pa tamo do aprila mozda bude i 300 sto je stvarno mnogo bezobrazno!
 
300 dinara po bali je platio moj prijatelj iz sela, protekle Subote 12. Decembra u Putincima, išao sa njim da pomognem da se tovari....
I moram da priznam da skoro nisam video tako lepo seno, bale zdravo lepo teške, mirišu neverovatno, prosto mi bilo nezgodno da gazim po njima u kaljavim čizmama, jer kod prodavca u dvorištu bila prava močvara...
Ali je i cena lepa....
Mislim se na proleće da i ja posejem ono moje jutro zemlje lucerkom, mesta za bale po senikom imam koliko 'oćeš, pa kad naiđe zima, lepi su to novci...
70 bala x 300 dinara = 21.000 dinara

Javi mi ako budes siguran u to, t.j. ako vec imas konacnu odluku.
 
Ima drugar ovde u Baču da proda 1000 bala deteline i ljula pomešano po 200 din balu i 500 bala čiste deteline po 300din,ako koga interesuje neka se javi da dam broj telefona
 
Mislim da je cena od 300 rsd za onoga ko kupuje malo velika. Obicno ide kila detaline kila kukuruza. Bar je bila dok sam ja radio detalinu.
 
Javi mi ako budes siguran u to, t.j. ako vec imas konacnu odluku.
Nisam te zaboravio....
A bogami nisam ni sam pametan šta da radim, dal da sejem lucerku ili ne, jer me sve više brine i sve česća prodaja krupne rogate stoke, kome će trebati to seno kada ne bude marve...
A "zarobim" njivu na minimum 5 godina...
Mislim da je cena od 300 rsd za onoga ko kupuje malo velika. Obicno ide kila detaline kila kukuruza. Bar je bila dok sam ja radio detalinu.
Zaista je tako, ali problem nastaje što ljudi trče za zaradom na drugim kulturama, bespotrebno zapostavivši lucerku, pa kad "pukne" na ceni, recimo kukuruza, gde je očekivao 30 dinara po kili u ovoj izrazito sušnoj godini, a cena i dalje 17 dinara, pa kalkuliše, prodam kuruze, dokupim seno...
Još nešto, taj isti čovek iz mog posta je pre desetak dana kupio u Rumi od jednoga po 400 dinara po bali, bruka i sramota kakve su male i bedne bale, bacao sam ih jednom rukom, ajd' što su male, neg' je seno, blago rečeno, katastrofalnog kvaliteta, da ih ne bih uzeo ni džabe...
Al stoka ne pita jel' ima sena, nego MORA da ima, pa kakvo-takvo...
 
Ima li trgovine???Ja moju oglasio za prodaju po 22din. kg, pa cemo videti. Na komad se prodaje , ali ne bi na sitno.
 
Nazad
Vrh