Kazan za pečenje rakije

Uzeo sam ovaj stari kazan od jednog dede 200 litara e sada ide ciscenje pa proba,samo me zeza ovaj ispust za kom kaplje kako to da resim,koja su vase taktike zaptivanja
5yvyip.jpg


29fxp1i.jpg

6r4odc.jpg

24nfn03.jpg

2lke6up.jpg
 
Koji su po vama najbolji kazani koji se mogu kupiti trenutno novi na trzistu? I nema nekog velikog izbora, Des, Destilatori isto iz Subotice, nekoliko manjih kazandzija po raznim gradovima...cena negde oko 1000-1200 evra, stabilni od 120 do 200 litara...
 
Ja sam se prosle godine raspitivao malo .. Svelo se na to da ti iz Subotice i nisu nekog kvaliteta tj.debljine bakra , koja se krece oko 1.2-1.5mm i cene su oko 1200e za 120l , nasao sam br.kazandzije iz Valjeva , koji radi kazane od 120l za 2500e i ceka se skoro godinu dana (bar je tako bilo kad sam ih kontaktirao)
 
Bakarni kazani su najbolji za pecenje rakije Odlično provode toplotu, ne rdjaju (istina ni prohrom ne rdja) ali imaju jednu vaznu osobinu koju prohrom nema a to je da u procesu pečenja rakije bakar za sebe vezuje cijanovodoničnu kiselinu iz koma i tako smanjuje njen udeo u rakiji.
Mana Bakra je što dugim stajanjem bakar se prevlači zelenom patinom baznih soli bakra ali se to da očistiti. A druga mana je što ga kradu. Kod mene u selu su za proteklih godinu dana maznuli tri- četiri kazana. Kazani su uglavnom namontirani na točkove pa ih samo izvuku uveče i ode veseli stroj. A pre neku noć su čoveku maznuli samo kazan (izvukli ga iz kazaništa, pa preko žice i ćao) koji nije baš lagan.Vezati kera za kazan- nema druge.

I katalizuje redukciju aldehida i ketona u alkohole :ppozdrav:
 
Koji su po vama najbolji kazani koji se mogu kupiti trenutno novi na trzistu? I nema nekog velikog izbora, Des, Destilatori isto iz Subotice, nekoliko manjih kazandzija po raznim gradovima...cena negde oko 1000-1200 evra, stabilni od 120 do 200 litara...

Pa sve zavisi sta ti hoces da kupis,vec napravljeno to je to i tu izmene nema,ali uvek mozes da radis kazan po narudzbini pa ti majstor pravi kako ti kazes
 
Ma kazana ima i jos uvek postoje kazandzije koji to odlicno prave,mene vise zanima "Zakon o rakiji" koji treba da izadje u 2015 godini,i sta raditi posle toga???
 
Moze kao i do sad za svoje potrebe,vise od toga bez registrovanja firme i tehnologa nece moci!
 
,mene vise zanima "Zakon o rakiji" koji treba da izadje u 2015 godini,i sta raditi posle toga???
После ћемо у вечерњу школу да добијемо диплому технолога за жестока пића, па платимо порез, па купимо акцизне маркице... или варијанта Ал Капоне.

- - - - - - - - - -

,samo me zeza ovaj ispust za kom kaplje kako to da resim,koja su vase taktike zaptivanja
Тегмо гума, као на шпоретима (рерна) и експрес лонцу. И не притежи онај навој јако, то је упропасти.
 
Bice pre varijanta "Al Kapone" hehehe!mora se duze ide u vecernju skolu i dve godine iskustva pa tek moze!
 
После ћемо у вечерњу школу да добијемо диплому технолога за жестока пића, па платимо порез, па купимо акцизне маркице... или варијанта Ал Капоне.

- - - - - - - - - -


Тегмо гума, као на шпоретима (рерна) и експрес лонцу. И не притежи онај навој јако, то је упропасти.

Namestio sam druze ima u des-u original guma da se naruci
 
Jedno pitanje za upućene,dali se u kazanu bez mešača može peći (naravno bez bojazni od zagorevanja) rakija od pasiranog voća i naravno bez bajanja ,jutanih džakova,peska,...
 
Kolko moze da bude cena subotickog kazana ,starog jedno 10ak godina , 120l , malo koriscen za licne potrebe ,ne za usluzno pecenje ?? Neka okvirna cena , nisam upucen ,a treba da ga pazarim
 
Kolko moze da bude cena subotickog kazana ,starog jedno 10ak godina , 120l , malo koriscen za licne potrebe ,ne za usluzno pecenje ?? Neka okvirna cena , nisam upucen ,a treba da ga pazarim

Po meni ne vise od 500e i to pod uslovom da ima mesac.Ako je prevrtac ni za dzabe ga ne ne bih uzimao.Pregledaj kakvo mu je dno jer je pravljen od 2mm lima.Ako kupujes za sebe a cini mi se da imas povelik vocnjak onda dobro razmisli.
 
Ok, hvala . Ima mesac i ja sam isto protiv prevrtaca ,mada iskreno nisam video prevrtace preko 100l.
Odgovarao bi mi veci ,ali trenutno finansije igraju veliku ulogu
 
Najlakse odrzavanje je upravo kazana prevrtaca.Jednostavno se sve rasturi posle svake destilacije i opere.Kod svakog kazana koji se greje na cvrsto gorivo je najbitnija debljina dna zbog dobrog razvodjenja toplote.Minimalna debljina je 5mm elektrolitickog bakra(najcistiji bakar)Prevrtaci se rade do 160 litra,jer su veci tezi za prevrtanje.Prilikom destilacije se komina dize i vri.Na zidovima kazana ostaju cestice voca koje se lepe za bakar,kao i sapuni koji se stvaraju iz ulja semenki i kostica koje je tesko oprati po zavrsetku destilacije pre svega zato sto je nedostupno a takodje i unutrasnjost kazana je vrela.Komina u karanu je vrlo tesko da zagori jer se stalno prirodno mesa kao u ekspres loncu.Takodje mora da se vodi racun o jacini vatre u lozistu,sto se stice iskustvom.Prevrtaci najcesce hvataju skramu na kraju pecenja jer je tada komina najgusca i ako se na vreo bakar sipa hladna voda za pranje.Ja upravo ovih dana treba da narucim kazan prevrtac od 150 litra sa kapakom(vazdusni deflegmator)debljine dna 6mm kacom za hladjenje od 800l duzina lule 3.5m zapremine hladionika 18l.
 
Nazad
Vrh