Karfiol

u Adi mogu da porucim Majorku a cini mi se i Bermudu da je imao. jednostavno hocu bar dve vrste ako ne i tri u proizvodnji i to jednu sa manjim glavicama do 1,5kg a druge malo sa vecim za period oko pocetka oktobra. a udesicu nekako da mi tako stigne.tako da cu probati jos neke.drugar mi ima Kontesu ove godine i zadovoljan je prilicno a pravi vece glavice.ova godina je blesava tako da je i karfiol to osetio. otvaraju se prerano glavice od 300-500g pa ih moram listovima zaklanjati. ne svi ali polovina otprilike.tako uspem donekle da secem glavice oko 1kg.zato svaki dan obilazim i pregledam
 
To sa pokrivanjem listovima je nesigurno - uvijek ima djelova koji su izloženi suncu.Bolje je uzeti gumice koje se koriste za zimnicu - one što se stavlaju na celofan na teglicama,pa skupiti lišće i njome ga učvrstiti.Tako zatvoren,karfiol može još tjedan dana rasti,taman dosta da postigne normalnu težinu.
 
imam i sa time problema jer su misevi na dosta karfiola pojeli srednje liske. to je epidemija miseva koju ni trova neunisti koliko ih je. a kisa stalno pa i trova propadne.drugo od preteranih kisa dolazi truljenje i fleke na glavicama kuda je voda kapala i slivala se.skoro svaki dan je kisa u poslednja 2 meseca. jos jedna stvar mi se nesvidja kod sakate sto srednje listove ima retke ili se to meni cini.mozda u normalnoj godini bi to i bilo dovoljno ali sad je nekoliko problema koje je tesko resiti.ako ih sklopim problem je fleka i truljenja. ako secem manje imam kvalitet ali gubim na tezini.ali bolje i to i imati kvalitet i musteriju po meni zarad malo vece dobiti jer musterije su mi mnogo bitnije a hvala bogu sve ih imam vise posto gledam na kvalitet da proizzvedem prvenstveno
 
Karfiol juce posecen do zadnjeg. Na veliko je islo po 60din/kg, ispred kuce 80din/kg, pa i nije tako lose kao sto je izgledalo. :)
 
Jos koja topla noc i sav ce biti za secenje, cena ce sigurno ici dole, mada mozda i nece jer ima dosta propalog karfiola zbog bolesti.
 
ja imam jos mozda 30-40 kg za sebe i nesto familiji da isecem i to je to.u petak sam zadnji put terao u NS i krece se oko 50-60 din.nekad i 70 ali treba potrefiti dan.ako je veca kolicina u pitanju onda povuci potegni za prodati
 
Na pijaci je danas 150 , a kada sam ovo napisao mogao sam prilicnu kolicinu prodati,ali ga nisam vise imao.
Sad prodaja verovatno ide cupavo...
 
Proletos sam u polj.apoteci kupio kesicu semena karfiola,ne secam se koja vrsta,posejo u kontejnere i zatim letos rasadio u basti za svoje potrebe.
Sada je skoro metar visine:haha: ali ni jedna jedina glavica,samo listovi.Moze li mi neko reci u cemu je problem.u semenu ili sam ja negde omanuo.
Hvala i pozdrav
 
Najverovatnije da si uzeo sa dugom vegetacijm,imaš od 60-70 dana,75-90,100-110,a video sam da ima i od 135-150 dana
 
http://poljoinfo.com/showthread.php?p=941853
Proletos sam u polj.apoteci kupio kesicu semena karfiola,ne secam se koja vrsta,posejo u kontejnere i zatim letos rasadio u basti za svoje potrebe.<br />
Sada je skoro metar visine:haha: ali ni jedna jedina glavica,samo listovi.Moze li mi neko reci u cemu je problem.u semenu ili sam ja negde omanuo.<br />
Hvala i pozdrav<br/>


Вероватно су ти продали хибрид намењен медитеранској клими
 
Prosle godine sam imao karfiol Seminis Freedom F1, nisam bas zadovoljan sa ovim karfiolom(krupne glavice male tezine!!, pocelo sirenje crvenila glavica i crne tackice na glavici oko 5mm) i relativno brzo po secenju prelazi iz snezno-bele u zutu boju! Ove godine planiram karfiol od Rijk Zwaana Santamaria 80 dana i pokusao bih da proizvedem brokoli oko 1000 biljaka (cuo sam da je komplikovana proizvodnja) nasao sam od Rijk Zwaan Orantes F1 vegetacija 70 do 77 dana da li je neko sadio ove hibride?
Rasadu bih posejao u kontejnere od 104 rupe oko 1 Jula a presadjivanje u bastu oko 1 avgusta. Da li je neko koristio supstrat Mikskaar (Estonska firma) Mks1 (100% Belog treseta, 5,5 do 6 Ph , 0-6 mm struktura, soli od 0,7 do 1 , N 100-160mg/l P2O5 115-190 mg/l K2O 130-215 mg/l) mislio sam da kupim Klasmann ali 70l je 1100dinara a ovaj 225l 2100dinara sta vi mislite? Sta je bolje cist beli treset ili mesavina crnog i belog(vidim da imaju i 75% belog i 25% crnog) za rasad kupusa, brokole i celera korenjasa?
 
Lijeti uvijek sa čim više crnog treseta kako bi se bolje zadržavala vlaga u kontejneru.
Prvi kolovoz je rizičan termin za sadnju karfiola i brokule - postoji šansa da neće stići u rod - do dvadesetog srpnja - optimalno petnaestog, najkasnije je ok.
 
Nazad
Vrh