Kamionske prikolice u službi poljoprivrede.

Dobre prikolice,jedino po blatu sipas manje i teraj-o prakticnosti,stabilnosti i kocenju da i ne pricamo.
 
Ima 2 takve, dosta i tovari 20+ t. Dobra je ali za selo , salas, za nas u gradu sto idemo kroz sto ulica je bas nezgodna
 
Mislim da je duzina sanduka manje od 6m. A gume ne znam koje su.

- - - - - - - - - -

https://imageshack.us/i/p83D3uB7j
https://imageshack.us/i/p5gvC5bnj
Evo je. Duzina sanduka je 6m. Treba stranice da se srede, da se ofarba, da se urade povisenja. Ima jedno 500e ulaganja, sa sve materijalom I majstorom. Inace je kiperka.
 
Bez problema. Ima u mom kraju par tako preradjenih prikolica.

Umjesto zracnog cilindra na osovini se stavlja jednoradni hidraulicni i pravi se nosac za njega. Kolega je stavljao od zmajevog hedera za podizanje vitla i radilo je fantasticno. Crijeva do traktora sprovedes i ustekas za izvod za kocenje. Napupmas sistem pun ulja, odzracis i u traktor dodas ulja koliko je otislo da se crijeva napune i to je TO. Kocnice na prikolici ja ko fino reagiraju i jako se fino daju dozirati.
 
Hvala puno na odgovoru,kolega je u planu da kupi kamionku pa kako traktor nema kompresor,problem predstavlja kocenje jer nema kompresor na traktoru.On je negdje cuo-vidio da je neko urgadio kazan od 500l na prikolicu i prije rada sa prikolicom,napuni se kazan kod kuce kompresorom i tako se koci.Meni je to neizvodivo i komplikovano,jer tu ce biti pritiska dok je boca puna,ali sta ce biti posle prvog kocenja kad se kazan pocne prazniti,kako ce se stvarati taj pritisak na izlazu, nije mi bas jasno
 
gdje kolega po tuzli mozete kamionke za traktorom vuc? nista bas sa ravnicom ko ni sam.
 
Hvala puno na odgovoru,kolega je u planu da kupi kamionku pa kako traktor nema kompresor,problem predstavlja kocenje jer nema kompresor na traktoru.On je negdje cuo-vidio da je neko urgadio kazan od 500l na prikolicu i prije rada sa prikolicom,napuni se kazan kod kuce kompresorom i tako se koci.Meni je to neizvodivo i komplikovano,jer tu ce biti pritiska dok je boca puna,ali sta ce biti posle prvog kocenja kad se kazan pocne prazniti,kako ce se stvarati taj pritisak na izlazu, nije mi bas jasno

Kako sam razumio da nema na traktoru ni izvod za hidraulicne kocnice?

Ako misli kociti "rucno" preko hidraulicnog izvoda, gadno ce se zajebat. Kolega je tako probao kociti i kad nije poginuo. Pre velik pritisak u sistemu i na najmanji dodir rucke prikolica blokira sve 4 tocka, nema ni priblizno doziranja kocnica. Poluge na kocnicama se izmotaju, bubnjevi se znaju deformirati, pa kad otpustis pritisak nece se pakne vratiti, ma 100 igranki oko toga.
 
ima on na traktoru izvod za hidraulicno kocenje,nego se njemu ucinio jednostavan ovaj sistem sa kazanom i zrakom koji se pumpa pomoci kompresora kod kuce,ja sam mu savjetovao da ugradi umjesto zracnog-hidro cilindar ali on je govori kao da ne moze,zbog toga sam i postavio pitanj dal je moguce.
 
Pa i kad bi stavio na prikolicu dodatno bure za vazduh morao bi na traktor namestiti vazdušnu instalaciju tj. kočioni verntil,spojnice i creva...
Meni se to lično ne sviđa bez kompresora, pa makar onog na kardan
 
Hidraulicne kocnice su kud i kamo jednostavniji sistem od zracnog samo sto kod zracnog sistema postoji vise sigurnosnih elemenata. Ako se vucno vozilo iz nekog razloga ugasi, u buradima ima zraka i vise nego dovoljno za sigurno zaustavljanje, ako se vucno vozilo otkopca i prekinu se crijeva, vucno vozilo se automatski zakocuje na mjestu. Ovog nema kod hidraulicnih kocnica ali opet bolje je nego bez njih.


Ako ima hidraulicni izvod za kocnice na traktoru, ne vidim razloga zasto da se to ne odradi.

Pokazi kolegi ovu sliku:

KASSBOHRER kamionska dvoosovinska prikolica 12T prepravljena sa zraka na hidrauliku
1zecokk.jpg
 
zrak je sigurniji al kad nema kompresora sta ces, stavljas hidrauliku.

U svakom slucaju bolje nego nikakve kocnice. Kolega je kupio ITAS 14t prikolicu i odmah prepravio ju na hidraulicne kocnice. Po selu isprobavali i koci kao luda, ma nema greske. Krenula zetva, nederali ju punu i vuku ju s deutzom 120ks... Kad je krenuo nizbrdo, traktor koci ali prikolica ne, kad te 14 tona tereta + prikolica pogura niz brdo 9% pada i 100-200 metara duzine, hvatas se za slamke... I ukljucio on prednju vucu u tom naletu i koci ali pocela prikolica odizati traktor i jedva nekako u podnozju brda stane, i kad je izasao na ravnicu prikolica krene kociti i tako natovarena staje u mjestu. Sta je bilo? napravili su kocnice i nadrukali ulje iz traktora u crijeva i cilindre na prikolici i po ravnom je kocilo kad se traktor nagne nizbrdo, pofali mu ulja i prema prikolici ne ide nista. Nasuli ulja sto je falilo u traktor i eno je koci kao luda vec godinama kako ju imaju.
 
naravno da je bolje nego nikako. mene je voznja bez kocnica skoro kostala zivota, tako da sam velika pristalica voznje masina koje imaju sigurne kocnice. cak sam bio u dilemi da prodam svog 560 za drugi 560 565 ili 577 solac za vece pare nego moj a losiji dosta puta samo zbog potopljenih kocnica. ali odlucio sam se za obnavljanje svojih na novo i koci samo tako. jednoosovinku prikolicu sa mozda 4 metra drveta uspjesno sam traktor zaustavlja na povecem nagibu. a kad i prikolica koci to je sigurnost da ne moze veca bit.
 
@MONTOYA i ja sam mu govorio da je komplikovano,al on navalio ko mutav na telefon,
@Bobo budem mu pokazao sliku, hvala puno na slikama i odgovorima
:ppozdrav:
On je lud po tim nekim pitanjima,previse je nekako opusten,pa sta bude bude i kasnije kad napravi belaj pocinje kuknjava,al nismo svi isti i bolje je sto je tako.
 
Evo prikolice koju sam kupio pre novegodine malo sredio
1432kbo.jpg
2e24ahf.jpg
25i6tq8.jpg
30j1ts1.jpg

Kogel 2000 god. ,ima ceradu. Unutra ima gaće za rinfuzu. Platili 2000 eur + pdv
 
Imali kaakvih informacija u vezi registracija na zelene table? Ovde kod mene u indjiji nece niko sa tim da se zeza.. A zao mi moje gose dobro mi dodje al ne bih vise u saobracaj sa njom..
 
Nazad
Vrh