Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Iz pitanja o kalemljenje trešnje se vidi da ponešto znaš, tako i to da ne uspeva svako kalemljenje.

Mada na ruku ide vreme, potrajaće ova svežina pa imaš vremena da se dodatno raspitaš. Dobra opcija je da imaš više divljih podloga na kojima možeš probati.

Koje makaze za kalemljenje imaš ?
 
Hvala na odgovorima!

Makaze
Nadam se da se vidi koje su makaze u pitanju.

Jako mi je stalo da tu tresnju sacuvam pa cu probati i da ukorenim koju grancicu da bih mogao kasnije od toga da koristim plemke.
 
Nekoliko vocaka sam pokusao busalicom da kalemim na dzeneriku i od vise desetina pokusaja samo 2 su dala rezultate .

Jedino sto sada ne znam koja je ovo vocka sto se primila .

Kajsija , jabuka ili sljiva ?





Mozda neko od upucenijih zna ( po listu ) o cemu je rec ?

 
Da javim da su mi se primila 2 kalema i to ona na veoma losim podlogama ali nisan uspeo oko vikendice da nadjem bolje (na boljim se nije primillo).

0-02-0a-a6b9d6088c5eb0f28fd7a0b6092c1c5a053dc7d88c4c532b6611aee22e19eeff-923138b61a49dd24.jpg


0-02-0a-941a96052d05021a0785b8e02e9b50b4005f2ff40766d4b5ca1a7026bc5c49fc-b7f6586db64fd126.jpg


Videcu kakve ce biti na jesen kada ih budem presadio.
 
https://ibb.co/2kG60V2]

1-57042875-20220603-093542.jpg
[/URL]

1-57042875-20220603-093522.jpg
[/URL][/url]




Prvi put kalemim i ovo je trebala da bude jedna proba kalemljenja.
Kalemljeno je na procep,podloga je ringlov(dzanarika) a plemke sljiva,crna kajsija.
Mladari su izrasli preko metar visine,samo sam ih ucvrstio zbog oluje. Da li bi trebalo prekrati mladare ili ih pustiti da rastu,bojim se da se ne prelome?
 
Poslednja izmena od urednika:
Ako se ne da dobro fiksirat rezi, spoj je u ovom periodu mekan, neki jaci vetar ti moze sve sjebat jer puca naravno po spoju.
 
Dobar dan svima, imao bih par pitanja.

Da li bi bilo dobro vreme da sredinom ovog meseca (vikend 18.06) pokusam da na ovu vecu i deblju biljku nakalemim jedan ili dva pupoljka (pod koru)?
Takodje nju planiram da presadim na jesen pa da li bi bila greska ako bih je malo dublje zasadio u zemlju?

Kako je kod vas, da li planirate da kalemite nesto na budni pupoljak i kada?

Kada mogu skinuti traku?

Imam kalem vosak ali sam cuo od starijih da je najbolje koristiti tutkal razredjen sa vodom u koju se doda penicilin, sta vi mislite?
 
Poslednja izmena:
Kalem vosak je sasvim dobar, a što se tiče dubine išao bih što bliže kao što je voćka sad posađena.

Ovo oko letnjeg kalemljenja ne znam baš mnogo.
 
Da li bi bilo dobro vreme da sredinom ovog meseca (vikend 18.06) pokusam da na ovu vecu i deblju biljku nakalemim jedan ili dva pupoljka (pod koru)?
Kada mogu skinuti traku?
Ма калеми, шта те кошта да експериментишеш (само пиши да не заборавиш где ти је шта)? Ја сем пре 3-4 дана калемио трешњу на вишњу, чак сам и једну племку пробао.
За 10 дана ћу калемити брескву и нектарину на шефтелију. Ако нема кише подлогу добро заливај неколико дана пре калемљења.
Траку можеш да скинеш крајем августа.
 
Ја сем пре 3-4 дана калемио трешњу на вишњу, чак сам и једну племку пробао.
Mislio da nakalemim i na visnju ako ne nadjem dovoljno divljih tresanja za podlogu ali ipak nisam.
Procitao sam da se kasnije tresnja zbog prevelike bujnosti polomi i odvoji od podloge.

Planiram da na ovom jednom stablu imam dve sorte tresnje.
 
Procitao sam da se kasnije tresnja zbog prevelike bujnosti polomi i odvoji od podloge.
Суши се на слабо бујним подлогама, зато је држиш као стубну (15-20 цм гранчице). Прошле године ми се примило 100% али сам калемио племке па сам их пресадио на размак 1м и гурају. Овај будни пуп ми је проблем па сам пробао ове године раније. Ваљда ће бити ОК пошто заливам сваки дан а и прихранио сам водотопивим фосфором и 3х20.
 
Nemas potrebe dublje sadit, moze tresnja na visnju, odrzavaj bujnost makazama, ali uvek je bolje da prvo zasadis na stalno mesto divlju podlogu pa kad lepo potera onda udari kalem.
Eno imam jabuka na divljoj podlozi isterale dva metra plemku, pa kad sam presadio eno ne mrdaju vec trecu vegetaciju, stoje, zdrave su ali porast nikakav.
Najlosiji je prijem kod kalemljenja na budni pup - bar meni.
A ako zelis da vezbas kalemljenje kupi na jesen u stermilu podloge npr. m26 za jabuku pa kalemi, bar to nije skupo
Ili po sumi glogove nadji, na njega ide lepo musmula, dunja, oskorusa, ukrasni glog, aronija
 
Kalemljenje smokve na budni pup.

Provodi se od 13.6. d0 29.6. Kalemi se na T spoj s tim da se poklopi pup plemke i pup podloge. I podloga i plemka su po mogućnosti iz tekuće vegetacije. Odstrane se listovi na podlozi, osim 3-4, kao i pupovi na podlozi. Poželjno je pupu plemke osigurati hladovinu (listom,staniolom) i podlogu dobro zalijevati. Prijam je solidan.
 
Ovo sa kalemljenjem smokve je zanimljivo. međutim ovde kod nas je kontinentalna klima i smokve veoma često izmrznu. Tako da se kalemljenje ne radi, ali za terene gde postoji mikroklima koja omogućava opstanak to ima smisla.

Mada je ideja i ovde primamljiva jer ima nekoliko sorti, samo ko će ga znati koja je koja, a da uspevaju u Vojvodini. Razlikuju se i po veličini plodova i po boji zrelih plodova, a delom i po ukusu smokve kad je zrela.
 
Nazad
Vrh