Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

misoo83

Član
Učlanjen(a)
26 Okt 2010
Poruka
467
Evo jedan video rezultata kalemljenja voca kada direktno kalemimo istog dana kada uzmemo kalem grancice.

Učlanjen(a)
30 Nov 2017
Poruka
121
Pozdrav, majstorima svog zanata.
Ovako, pikirao sam 20-25 sadnica oraha, mladih, visine oko 50cm. Kako bi bilo najbolje da ih kalemim?
Da li neko moze da mi objasni proces sobnog kalemljenja?
Kako sam ja skapirao, povadim podloge, kad opadne lisce i cuvam u pesku, pa januara kalemim na prosto ili isecak, pa ih naredjam horizontalno i po 10cm u redove redjam sa miksom piljevine i sitnog peska? I to drzim na temp. oko 25 stepeni 2 nedelje otprilike. Pa kad kalusira onda vracam u pesak u hladno, dok ne krene vegetacija, tada sadim?
Napomenucu da sam pocetnik, ovog proleca sam uspesno kalemio krusku, sljivu, jabuku, kajsiju, breskvu, jorgovan, od 5 komada uspesnih pa na vise.
P.s. imam njivu gde bih sadio orah, pripremljena je, pa mi je zato frka.

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

vuxsd

Član
Učlanjen(a)
26 Nov 2014
Poruka
2.590
Imaš na temi orah kako je jedan kolega kalemio u sobi ali u 'kanti'. I Gadrad je tako radio. Pronađi.
Evo principa
.
Uslove kao što profesionalci rade teško ćeš postići. Ovaj način više prilići i jednostavniji je za početnike.

Učlanjen(a)
30 Nov 2017
Poruka
121
Hvala vuxsd!
Sa ove tacke gledista ovo izgleda jako jednostavno i bas logicno. Pokusacu. Popodne cu da prelistam sve sto ima u vezi oraha, bas sam se zainteresovao.

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

vuxsd

Član
Učlanjen(a)
26 Nov 2014
Poruka
2.590
Može da se odradi u kući. Stave se podloge u kante i navuče najlon. Podloga krene i za nekih mesec dana se kalemi. Onda se tako kalemljeno pod najlonom drži još mesec dana. Onda se polako, ako vreme dozvoli, iznosi na 'kaljenje'. Kad baš otopli iznese se napolje i zaliva i neguje u kanti ili se može staviti u 'školicu'. Na jesen na stalno mesto ili iste ili sledeće godine.
Mislim da je kolega pisao da je krenuo početkom februara a kalemio početkom marta.
Imaš dosta vremena do tada... da spremiš kante ili velike saksije, zemlju i najlon (npr. najlonski džakovi odgovaraju za neke saksije) i obavezno neka drvena ili plastična improvizovana konstrukcija da drži najlon dalje od podloga jer lako može da se otkine mladar kad krene. Najlon se stavlja da bi se podigla vlažnost vazduha unutra. Na jesen kad stane vegetacija prođeš atarom i navadiš odgovarajuće podloge oraha. Ptice raznesu plodove pa oni niknu svuda... a kažu da su takve podloge i najbolje (ko će ga znati). Posadiš podloge blizu da možeš lako da izvadiš kad bude zima.
Podloge gledaj da budu lepe, pravilne da prečnik iznad korena odgovara debljini plemke. Mada je u prirodi slabije ima takvih ali nije nemoguće. Obično su krive i zadebljale.... U zimu, da li na početku ili na kraju to moraš sam odlučiti, uzmeš plemke sa oraha koji želiš da kalemiš i staviš u frižider ili na neko hladno mesto. Ima misoo nekoliko videa gde je pričao kako uzima i čuva plemke.
Ovaj Nemac/Švajcarac na videu je kalemio prostim spajanjem a na turskim videima :) se koristi engleski spoj. Ne mora da se potapa u vosak i da se koristi prirodna rafija može da se namaže kalem voskom i da se koristi plastična folija a može i bez voska pri engleskom spajanju.

Vrh