Kako smanjiti kiselost zemljišta ?

@ Bećarina

Mnogo hvala na objašnjenju, baš to me je intresovalo, kod nas su zemljišta uglavnom blago alkalna i kalcifikacija je napoznata u mom kraju, pa ovo nisam znao!

Bećarina uvek ima pravi odgovor na pitanje! Svaka čast! :ppozdrav: :ppozdrav:
 
mi smo radili kalcifikaciju,na 1.7 ha razbacili smo oko 250 tona saturacionog mulja,ja radim povrce pa mi treba neutralna sredina.ranije sam radio sa hidratisanim krecom ,ali se on usled navodnjavanja brzo ispere.sto se tice saturacionog mulja,nedavno sam na netu procitao neku literaturu iz 1950 godine gde kaze da su radjena ispitivanja mulja,ustanovljeno je da i nakon 30 godina stajanja na kamari nista ne gubi na sadrzaju kalcijuma.stvarno je odlican,inace mi smo ga dovozili iz secerane pecinci.
 
vlada015 je napisao(la):
mi smo radili kalcifikaciju,na 1.7 ha razbacili smo oko 250 tona saturacionog mulja,ja radim povrce pa mi treba neutralna sredina.ranije sam radio sa hidratisanim krecom ,ali se on usled navodnjavanja brzo ispere.sto se tice saturacionog mulja,nedavno sam na netu procitao neku literaturu iz 1950 godine gde kaze da su radjena ispitivanja mulja,ustanovljeno je da i nakon 30 godina stajanja na kamari nista ne gubi na sadrzaju kalcijuma.stvarno je odlican,inace mi smo ga dovozili iz secerane pecinci.
gde si ga dobio i koliko kosta ja sam cuo da se dobija dzabe
 
da ,besplatan je,samo se placa utovar u secerani 100dinara po toni i to je to.prevoz sam placao 120 evra za sleper od 30 tona ovde do sapca.mislim da ga ima stalno na lageru,mi smo ga dovlacili za vreme kampanje repe tada je puno suvlji nego u ostalo doba godine,cisto ne mora kamion da vozi 5 tona vode. odlicna je stvar efekat mu je u mojim uslovima navodnjavanja oko 10 godina.ako ti je potreban kontaktiraj seceranu u pecincima pa se raspitaj kakvo je stanje sa muljem.sto se tice efekta on je fenomenalan,mnogo bolje nego da je razbacivan stajnjak,
Post je spojen: [time]1281818061[/time]
_________________________________________________
ako nemas navodnjavanje,ne smes razbacati preveliku kolicinu kreca jer u susnoj godini neces imati nista bukvalno ce sve izgoreti.mora se voditi racuna o kolicini kreca koja je neophodna da bi se smanjila kiselost zemljista.
 
ma i ja sam povrtar imam povrsinu oko 1.20 Ha pod povrcem pa me interesjuje jel tu kolicinu mulja razbacio odokativno ili ti je neko uradio analizu zemljista pa predlozio tu kolicinu
 
За разлику од креча који уме да у неком случају и кристализује и направи већу штету од користи,сатурациони муљ је одличан додатак тлу у циљу смањења киселости тла.Може се
додати и мало већа количина по м2 а да не штети биљкама.Наравно,мора се водити рачуна о
томе колико је калцијума потребно биљкама које сејете или садите.Поред калцијума муљ садржи и још корисних макро и микро елемената па се препоручује и онима који имају "неу-
трално" тло да сваке 4-5 године умешају у тло и по неколико десетина грама муља по 1 м2.
Уколико се умеша у тло одједном већа количина креча наступа калцизациони шок и онда може да буде велике штете,па обратите пажњу на овај податак.
Поново скрећем пажњу на важност правилне анализе тла ,правилном ђубрењу и каснијој прихрани биљака,анализи биљака на макро и микро елементе да би се могло у датом тренутку реаговати и помоћи биљкама,правилном наводњавању.
 
analizu su mi radili iz victoria group agroservisa .saturacioni mulj pored kalcijuma ima i dosta magnezijuma,zatim fosfora pa i humusa.mi smo u par navrata uradili kalcifikaciju na 20 ha koje koristimo za povrce, jer smo imali problema sa nekim bolestima kupusnjaca.meni su bili preporucili 10-20 tona na ha ali to je mala kolicina kao da pljunes.on ima 50procenata kalcijuma pa vidi onda koliko to dodje malo.mi smo razbacivali i odmah smo orali,to smo radili oko 1. maja,nismo mogli ranije jer je stalno padala kisa.
 
O potrebi kalcizacije u kiselim zemljištima netreba ni raspravljati , ali za veće površine nije jednostavno odraditi .Treba dosta materijala ,prevoza ,nije lako ni razbaciti (treba spec meh) ,teško je odrediti količine ,treba raditi svake godine ,bez stajnjaka kao što kažete nije dobro na duži rok :sta:.Kad se sve sabere :sta: ::novac:: :sta:. Ja zato pojačam KAN ,nije ni to džaba ali ima više efekata :haha:.
 
meyconi je napisao(la):
Kakav je efekat na njivi kad se baci taj krec ili kako se vec gde zove?

Efekat se odmah primeti po boljem prinosu. Meni kisela zemlja i to 7.5 ph ali posle 3000kg na 30 ari se primetilo.
 
У уџбенику Технике за справљање компоста и супстрата пише:
У 5 л воде (не из водовода,не хлорисане)најбоље кишнице сипа се 2,2 кг гашеног креча и
добро умути па се остави да се сталожи.Бистри део воде источити у 19 л воде и измешати.
Ова мера је за 10м2.Израчунајте сами колико вам треба раствора .ПХ се поправља за 1.

Дозвољено је понављати поступак 2 пута годишње.
 
Deda Lala je napisao(la):
У уџбенику Технике за справљање компоста и супстрата пише:
У 5 л воде (не из водовода,не хлорисане)најбоље кишнице сипа се 2,2 кг гашеног креча и
добро умути па се остави да се сталожи.Бистри део воде источити у 19 л воде и измешати.
Ова мера је за 10м2.Израчунајте сами колико вам треба раствора .ПХ се поправља за 1.

Дозвољено је понављати поступак 2 пута годишње.
Deda Lala je napisao(la):
У уџбенику Технике за справљање компоста и супстрата пише:
У 5 л воде (не из водовода,не хлорисане)најбоље кишнице сипа се 2,2 кг гашеног креча и
добро умути па се остави да се сталожи.Бистри део воде источити у 19 л воде и измешати.
Ова мера је за 10м2.Израчунајте сами колико вам треба раствора .ПХ се поправља за 1.

Дозвољено је понављати поступак 2 пута годишње.



Pozdravljam društvo, ja sam Miladin iz Bijeljine . Pročitao sam ovu temu i vidim ima pametni riješenja za neutralizaciju zemljišta. Naj veću pažnju mi je privuklo ovo rješenje sa 5 l vode i krečom. A zašto baš to rješenje ? zato što ja zaljevam sve kap po kap. Ph mog zemljišta je 5,3 , tako da bi mi to povećanje Ph 1 odgovaralo. Dali bi Deda Lala ili možda neko drugi mogao da mi odgovori, da ovih 5 l vode + kreč proturim kroz sistem kap po kap u toku vegetacije. Pozdrav ! :cao:
 
Миладине,кроз систем за наводњавање иде вода и са водом скоро све што треба биљкама.И сама вода и ђубриво и заштита.
Што се тиче смањења киселости тла овај начин је испробан и само треба бити опрезан да се води рачуна о томе да се не запуше отвори на цевима за наводњавање.
Систем цеви је пожељно укопати у зону корена,тако даје најбољи ефекат.
 
Deda Lala je napisao(la):
Миладине,кроз систем за наводњавање иде вода и са водом скоро све што треба биљкама.И сама вода и ђубриво и заштита.
Што се тиче смањења киселости тла овај начин је испробан и само треба бити опрезан да се води рачуна о томе да се не запуше отвори на цевима за наводњавање.
Систем цеви је пожељно укопати у зону корена,тако даје најбољи ефекат.


Deda Lala, malo sam eksperimentisao ove toje podatke, evo rezultata. Kupio sam iz hidroponike merač( 4 u 1, ) i na njemu ima mjerenje Ph. Rastvorio sam kreč u prahu ( hidratni građevinski )onako kako si ti opisao. Uzeo sam substrat Klasman koji ima Ph 5.5 Kad se kreč slegao zalio sam substrat sa tom kračnom vodom.Posle 5 min. istrument je pokazao Ph 8 Ovo pokazuje da bise pustanjem kroz sistem kpk. povećao Ph jedino neznam koliko bi to povećanje trajalo i kako bi biljke reagovale. Što se tiče začepljenja sistema nemože se začepiti zato što bi se pustala bistra voda a ima i filter. Šta misliš o tome. Pozdrav!
 
5loz77.jpg

Od novembra stoji ovako pored puta Palanka-Azanja i ne fali nijedan dzak. A da je nešto drugo?
Čekamo da prodje žetva pa onda u prikolicu za razbacivanje stajnjaka red dzakova sa kalkom pa odozgo djubre i u njivu.
 
За сваку похвалу је да си се осмелио и инвестирао новац у нешто што ће да ти стално треба.
Поред те куповине требао си купити и оне кесице за баждарење тог сада твог комбинованог
инструмента.Да ли су ти рекли и да ти и то треба?Која је класа тачности инструмента?И који је тип инструмента?
Сви ти инструменти мере водени раствор приправљен по тачно одређеном поступку.Не грдим те ,већ ти указујем на могућност грешака које можеш направити.
Дакле,сада по упутству за рад са тим сокоћалом понови мерење.

Нико се није научен родио.
Вишеструким понављањем се стиче вештина.
 
Vidio sam da postoje te kesice za baždarenje ali nisam siguran kako se baždari . Neki istrumenti imaju sa spoljne strane šarafić za baždarenje a ovaj to nema. Kad sam ga rastavio vidio sam unutra da ima 3 potencimetra, možda je to za baždarenje. Kesice mu možda ine odgovaraju jer ovaj instrument ima podeok 0.5 Ph. Ovaj istrument mjeri ph tako što se zabode u zemlju sonda 15-20cm. i potrebno je oko5 min. da se smiri očitavanje. Baš sam juče u plasteniku mjerio ph i bilo je 5,5 ph. a petogodišnja analiza bila je uglavnom oko 5,3 - 5,4. ph. Za provjeru istrumenta imam prijatelja u Bijeljini radi na analizama vode. Nego šta ti misliš smijem li se ja upustiti u probu na krastavcu i paprikama sa sistemom kpk. i krečom. Pozdrav. :D
 
Nazad
Vrh