Kako sam napraviti skladištni prostor za kukuruz i mehanizaciju

Rajko75

Član
Učlanjen(a)
9 Jan 2011
Poruka
394
Gleda li iko kakva je situacija sa kukuruzom u podnim skladistima da ne krene da se pali od ovih vrucih dana

branko

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16 Mar 2008
Poruka
8.323
@Grujo

Izvini na pitanju, jel ti to praviš garažu za tenkove ili šta?
Meni je u podnom skladištu sloj kukuruza debeo i po tri metra a dole običan beton od 15cm, bez ikakve hidroizolacije, pa nikad nisam imao problema sa vlagom.

branko

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16 Mar 2008
Poruka
8.323
Kod mene je voda u suvoj godini na pola metra. Evo trenutno je na 30cm.
Najvažnije je da spojevi betona budu dobro zaliveni smolom, a ostalo ne brigaj. Beton neće nikad da prenese vlagu iz zemlje u kukuruz.
Najvažnije je da se skladišti kukuruz sa max 15% vlage i onda neće biti problema. Svi koji kažu da se može skladištiti kukuruz sa više vlage u podnom skladištu su samo delimično u pravu. Takav kukuruz se mora mešati, elevirati, inače će sigurno početi da se kvari.
Neko je ranije napisao da bez problema čuva kukuruz sa 18% vlage. To ne verujem. Takav kukuruz se jako brzo zagreje - kvari.

Dulkaarpad

Član
Učlanjen(a)
19 Mar 2011
Poruka
2.018
uhh, lepi su (koliko moze biti lep takvo nesto) :)
koliko stane (npr. u 1, pa mozemo izracunati X2 :) ). Sto si/ste tako odlucili? Bolji je od "klasicnog" ili... jeftinije izadje ili...?

Učlanjen(a)
28 Mar 2012
Poruka
61
U njih staje 4 vagona sinta zita kad se okrune,manje prostora zauzimaju,bolji su od klasicnih iz vise razloga...
kao npr. jedan od razloga je to sto ne mogu misi u njega ulaziti,bolje se kukuruz susi(zato sto ima ventilaciju (cilindricni otvor)kroz sredu..)

Farmer II

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2009
Poruka
4.603
@ dr. Gruja odlicno je ispao hangar :bravo:

Da li mozda znas kolika je unutrasnja korisna visina, tj od betona pa do donje ivice resetkastih nosaca?

MOMOSARIC

Član
Učlanjen(a)
10 Dec 2010
Poruka
12.906
Grujo , odlično , i ja sam nešto tako , počeo , samo neznam dal ću imati "vremena" ove godine da završim .
Čini mi se jedino , da bi vrata za ovu namjenu trebala biti malo više ojačana . Dobro je što su zidovi tako gusto išarani betonskim gredama , čak i tako treba provjeriti ako se baš baš visoko napuni.

ta Peera

Član
Učlanjen(a)
26 Dec 2010
Poruka
1.665
Treba da napravim vrata na šupama gde skladištim veci deo zrnastih useva i hoću da vrata budu viseća klizna .
Ali nigde ne mogu da nađem cevi za to ..??
Zna li neko gde ima tih cevi da se kupi ?? ( kod nas gde god pitaš , nema !!!)

Vrh