Kako povećati natalitet u Srbiji?!

Kad smo već kod finansija.

Godišnje se o trošku poreskih obveznika, žargonski "na budžet", upiše nešto oko 1.600-1.800 studenata medicine.

Godišnje se u Srbiji stvori potreba za 200-300 lekara.

Gde završi resto ?!

*

U bivšoj Jugoslaviji fudbaler nije mogao da ode u inostranstvo pre navršenih 27 godina života.

E isto to mislim o svim tim merama za pospešivanje nataliteta.



I već čujem izdavače školskih udžbenika koji govore: "Roditelji primaju subvencije za decu i red je da deo tog novca završi kod nas".

Istu tu rečenicu slušam i čitam po ugovorima službi za matičenje stoke.
 
Baš zbog etičkih normi taj medicinski postupak se zove VANTELESNA oplodnja ! ! !
То су два различита поступка. Вантелесна је компликован и скуп поступак са ниским процентом успешности док је вештачка оплодња једноставан поступак намењен здравим женама (потпуно упоредиво са осемењавањем).
 
То су два различита поступка. Вантелесна је компликован и скуп поступак са ниским процентом успешности док је вештачка оплодња једноставан поступак намењен здравим женама (потпуно упоредиво са осемењавањем).

Za vantelesnu kazu da je 50% uspesnost, a za inseminaciju 25% a prirodno 20% ako je sve normalno. Doduse postoji konkurs za vantelesnu i za prvo i za drugo dete.

- - - - - - - - - -

Kad smo već kod finansija.

Godišnje se o trošku poreskih obveznika, žargonski "na budžet", upiše nešto oko 1.600-1.800 studenata medicine.

Godišnje se u Srbiji stvori potreba za 200-300 lekara.

Gde završi resto ?!

*

U bivšoj Jugoslaviji fudbaler nije mogao da ode u inostranstvo pre navršenih 27 godina života.

E isto to mislim o svim tim merama za pospešivanje nataliteta.



I već čujem izdavače školskih udžbenika koji govore: "Roditelji primaju subvencije za decu i red je da deo tog novca završi kod nas".

Istu tu rečenicu slušam i čitam po ugovorima službi za matičenje stoke.

1600-1800 upisu, ali koliko zaista zavrsi...
------
Isto vazi i za arendase...
 

Tj. inseminacija je etički prihvatljiv termin za tu intervenciju u humanoj medicini.

Nije nađen odgovarajući termin u srpskom jeziku.

Termin "veštački" je u tom delu nauke etički neprihvatljiv. To je stav medicinskih etičara i filologa.

Za razliku od veštačkog kuka, bubrega, srca, pluća...

Smatra se da je tu bitna razlika u pogledu konačnog rezultata medicinskog postupka.

- - - - - - - - - -

Evo Novosti prenose korektno uobličenu izjavu: "ali će i Vojni fond umesto tri pokušaja vantelesne oplodnje od sada plaćati četiri pokušaja"

http://www.novosti.rs/vesti/naslovn...:718027-SUMORNA-STATISTIKA-Egzodus-iz-Toplice
 
A kako se ne sete da povecaju deciji dodatak, ja radim iskljucivo arendu, sem jednog jutra sto sam jesensas kupio, i pitam za deciji pitaju jel imas gazdinstvo reko imam onda nema deciji, koja je to logika? Znaci radis nesto neeeemaaa. Ko fa trazim socijalno a ne deciji. Sad ja kao da mislim o drugom detetu??
 
Ne samo to nego npr samo za cetvrto peto itd. Ko ima jedno ili 2 djeteta ne pripada im nista ? Koja je to logika ? To je samo za cigane i slicne . Cast izuzecima ali vecinski je tako . Na kraju krajeva ni ne odlucuje materijalna stabilnost o broju djece nego neke druge stvari . Da je tako ,ko ima bolju finansijsku situaciju u sj zap Evrope pa po jedno a u siromasnim drzavama sipaju .
 
Diesel jer ti imas brata ili sestru?Izvini sto te pitam licno pitanje ali vazno je zbog tvog dedeta koje ce jednog dana {nazalost }ostati bez roditelja a ako ima bracu ili sestre nikad zapravo nece ostati samo ako me razumes.Jeste recice mnogi pa braca se posvadjaju pa nepricaju i nepomazu jedan drugome.Ali ima i svetlih primera gde se slazu tu i obojica napreduju a ja sam uvek da se ugledamo na bolje:ppozdrav:
 
Tacno, neznam kako u ostalim selima, ali kod nas je najjaca generacija 93, bas kad je bila najveca inflacija, tad je bilo i trudnica u selu. Valda se to ljudima otkacio mozak tekli sta bude bude i op veeseljee sto kaze dragce.

- - - - - - - - - -

Imam Bojane 2 mladje sestre, sto ocel ko da se prizeni?:haha:
ma nece ostati sama moja cera, ja cu se za to pobrinuti bez obzira kako bude u drzavi bilo. Nas je bilo 3,i jos nas je, i bilo je mnogo skromnije nego danas, i mnogi su mozda uzivali vise beznacajnijih gluposti u detinjstvu od nas, a danas ti sto su uzivali u glupostima meni mogu da zavide, jwr odricanje ima neke rezultate.
 
Nije toliko važna visina plate koliko je važna sigurnost radnog mesta i odsustvo mobinga.

Da radnik koji se zaposli ima sigurnost da će tu raditi narednih 10-15-30 godina, da ga poslodavac neće zlostavljati.

A u ovom periodu razvoja srpske države to je nemoguće.

Država subvencioniše "investitore" u otvaranju pogona i zapošljavanje isključivo da bi gasila požar i predupredila socijalne nemire ili totalnu emigraciju stanovništva.

Kad se pogledaju ti pogoni vidi se da su to sve ad hok poslovi, poslovi na tehnološki prevaziđenim mašinama koji isplativost imaju samo uz jeftinu radnu snagu.

Sve te čarapare, šivare, žičare, sve je to bez perspektive na srednji, a ne na duži rok.

Takve industrijalce ako prevedete u svakodnevni seljački život vidite da su to nakupci-svaštari, danas trguje jarićima, sutra telićima, prekosutra salatom, u međuvremenu uzme neku arendu pa pokušava sa svojom hranom da tovi prasiće... Sve u svemu smuti pa prospi.

Bez obzira što je on pokrenuo neki pogon sa 100-200 radnika. On ima jednog ili dva kupca za to što sklapa i u riziku je da mu svakog trenutka otkažu porudžbinu. A onda ybgbrate.

I kako takav radnik da se odluči na porodicu i decu.

Sve dok se ne ustali prerada domaće sirovine tako će biti.

S druge strane napredne tehnologije postaju jeftinije i baziraju se na potrebi za minimalnim brojem što jeftinijih radnika.

Srbija je i geografijom i klimom i stanovništvom dominantno agrarna zemlja. Umesto da se planirani novac pod komercijalnim i socijalnim uslovima uloži u razvoj agrara vlast će ga prosuti na navodno stimulisanje nataliteta.

Oporezovaćeš stanovništvo da bi stimulisao natalitet, a svi eventualni rezultati će se odliti van granica jer taj priraštaj po automatizmu postaje "višak radno sposobnog stanovništva".

I sutra kad se promeni vlast te subvencije će ukinuti i de smo bili, šta smo radili, nigde i ništa...
 
Na ovom interesantnom video zapisu se jasno vide poremecene porodicne vrednosti u skoro svakoj familiji u nasoj zemlji i ovakve stvari mogu da dovedu do totalne nezainteresovanosti za natalitet i porodicu sto se vidi na izrazu lica kod mladozenje koji je mlad i uplasen i jednostavno nema snage da se odupre i tako nase porodice odlaze nizbrdo 400 000 razvedenih brakova ima trenutno znaci nije sve u novcu postoje i neke druge stvari koje razaraju i vode ka stranputici.Video je saljive prirode ali je verno prikazao kako to izgleda u normalnim porodicama ,ovakva ponasanja smanjuju i potrebu i zelju za bilo cim konkretnim u zivotu i ruiniraju emotivni zivot mladih parova
 
Ja naprotiv mislim da je bitnija visina plate nego sigurnost rada šta ti vredi posao do penzije ako je plata 200 eura a trenutno u državi Srbiji 3/4 stanovništa prima ovaj iznos.Takođe visoke plate znači da je konkurencija velika i da je radne snage malo,što znači da ponuda radnih mesta ima u izobilju, ja ne poznajem ni jednu državu da ima npr. prosečnu platu 1000 eura a da je ne zaposlenost velika.Šta hoću da kažem.Jednom prilikom sam gledao prilog sa svetskog prvenstva u Brazilu gde je finale igrala Nemačka i reporter ispred stadiona intervjuiše dve mlade devojke,pita ih odakle su, kažu iz Nemačke smo došli da gledamo utakmicu jer nismo htele da propustimo finale, nismo dobile godišni ili slobodne dane,pa smo dale otkaz da bi gledale finale,kad se vratimo naćićemo drugi posao,i sve to uz osmeh.I tako je verovatno i bilo.Znači njima očigledno nije bilo bitno da im je posao siguran nego da znaju da će im na bilo kojem sledećem poslu plata oopet biti ista ili približna kao i prošla.
Drugo ne znam kako možete očekivati da ti stranci daju platu preko 200 -300 eura kada često taj proizvod koji oni proizvedu nije njihov finalni ( kablovi,razni proizvodi od gume za auto industrije itd.) nego ga uklapaju u nečiji drugi koji opet pitanje da li je finalni,i tu nema neke velike zarade.Samo ono što sam proizvedeš kao finalni proizvod a da je većina sirovine tvoja donosi neku veću zaradu,a mi toga trenutno nemamo.Mi bi trebalo kao npr Poljska iil Turska koje su doživele ekspanziju proizvodnje poljoprivrednih mašina kako pogonski tako i priključni da se baziramo na proizvodnju istih,imamo znanja za to imamo i resurse uz malo volje imali bi i pogone,i tu bi nam skočio BDP za mnogo više nego što je sad.Ali za to treba prvo iskrenosti i volje pojednaca u vrhu vlasti a mi to nemamo već 30 godina.
 
kažu iz Nemačke smo došli da gledamo utakmicu jer nismo htele da propustimo finale, nismo dobile godišni ili slobodne dane,pa smo dale otkaz da bi gledale finale,kad se vratimo naćićemo drugi posao,i sve to uz osmeh.I tako je verovatno i bilo.Znači njima očigledno nije bilo bitno da im je posao siguran nego da znaju da će im na bilo kojem sledećem poslu plata oopet biti ista ili približna kao i prošla.

Vidiš, ovo je san svakog kapitaliste -exploatatora.

Danas ovi, sutra oni, protok radne snage koja ni brige ni pameti.

Koliko god da njima izgleda da su dobro plaćeni, meni je to mizerno.

Nema sindikata da traže bolje uslove rada, veće zarade, više slobodnih dana za dečije bolesti, pravo na stručno usavršavanje...

*

To su super poslovi za mlad svet koji ima energije da baza po svetu i da se lepo provede.

Onda dođe stvaranje porodice i podizanje dece.

*

Oni oboje rade, decu treba u vrtić.

Njemu se nešto nije posviđalo na poslu i dao je otkaz.

Al ne lezi vraže, sledeći posao sa sličnom zaradom je 50 km od mesta gde se porodica stacionirala i gde su deca u vrtiću.

On do posla i nazad dnevno izgubi 4-6 sati + 8 sati rada = 12-14 sati njegovog vremena.

Više on ne može voditi decu u vrtić, a ni sačekivati ih, po mraku odlazi, po mraku dolazi pa nema ni šetnji po obližnjem parku.

Ona počinje da zvoca kako je sve u kući palo na nju.

Već spavaju "strogo" svako na svojoj strani kreveta, ubrzo će i u različitim sobama.

Deca već za školu pristaju, on se oseća neispunjenim kao muškarac, ona nezadovoljna kao žena.



Jel treba dalje ?!
 
Na ovom video zapisu se vidi kakva je trenutna situacija u patrijahalnoj radnickoj porodici u Srbiji i iz prilozenog se jasno vidi da ova mlada devojka koja nema radne navike i radno mesto nema odredjeni cilj u zivotu ni na jednom polju a planiranje porodice izgleda da je iz ove perspektive jako daleko.Mislim da ovde nisu potrebne subvencije i podsticaji ovo je sve otislo u neku drugu dimenziju,cini mi se da je u komunizmu bilo malo vise reda i dicipline i postovanja porodice ovo se sada totalno izokrenulo za 180 stepeni i dalje tvrdim da je sve u glavama trebalo bi krenuti od nule mislim da to iziskuje ogromno vreme samo da ne zakasnimo ,porodica i poremecene porodicne vrednosti to je donela demokratija u Srbiju plus drogu,kockarnice,sekte,ekonomsku propast.Ovakvi slucajevi koji su ucestali se ne spasavaju sa 10 000 dinara postojao je nekada rigorozan nacin vaspitavanja i u porodsici i od strane drzave i njenih institucija medjutim od dolaska demokratskih stranaka u Srbiju a koje su finansirane direktno sa zapada je krenulo posrnuce svega ovde prestoji dugotrajan proces oporavka nacije.Od ovakve mladezi se ne ocekuje nista ovih milion nezaposljenih znaci sve oci su uprte u ovu omladinu koji rade za 200 ili 200 i kusur eura, i oni se tretiraju kao radni ,marljivi ,disciplinovani i ONI KOJI CE DA SPASAVAJU NATALITET U SRBIJI i sve oci su uperene u njih a od njih se uzimaju razni nameti,porezi,pdvI,akcize pa kada im se skine koza sa ledja bez anestezije onda im se KAO DA MALI DEO OD ONOGA STO IM JE VEC UZETO.I sada ako covek iznajmi nekog neuropsihijatra ili pedagoga sad i to treba voditi racuna dali je i sam psihoterapeut u vinklu jer danas vise nikome ne mozes da verujes
 
Poslednja izmena:
Dokle god taj poslodavac "kapitalista exploatar" daje platu u skladu sa tvojim radom i troškovima života,i treba da mu se ostvari san koji je usnio,jer nasuprot toga ima koliko toliko zadovoljne radnike širom države,mislim na uređene države naravno.Naravno nikad situacija neće biti idealna za radnika,ali je sasvim pristojna.
U ovoj situaciji na gubitku nisu ni jedni ni drugi.Poslodavac je našao novog radnika a radnik novog poslodava.I nema tu šta njima da izgleda za plate,ili su zadovoljni ili nisu,zna se kako se ponašaju radnici koji su zadovoljni a kako oni koji su nezadovoljni,opet mislim na uređene države.A to što je tebi mizerija to je tvoj stav,samo ne znam kako bi onda nazvao ove naše plate,za koje da sticajem okolnosti ne obavljaš delatnost koju trenutno obavljaš ,bi mora i ti da radiš.

Za sindikate se nikako ne slažem,evo u Francuskoj mi živi rođaka, radi u super marketu,i u jednom momentu je sindikat tražio da svi zaposleni u trgovinama moraju imati 2 dana nedeljno slobodno,što automatski povlači veći broj zaposlenih po jednom objektu,i to je sindikat tražio da uvek bude vikend,država se nije složila,i tako su se ganjali dok se nisu dogovorili,da to budu dva dana ali ona koja poslodavac odredi,znači nekad radni dan a nekad vikend.I opet su radnici na dobitku sindikat se izborio za kakva takva prava.Kada će kod nas taj zakon da dođe.

Podrazumeva se da neko ko je oženjen i ima dvoje dece ne pravi ovakve istupe,ja sam zato i naveo da se radi o dve mlade devojke koje još ne razmišljaju o braku,navedi mi takve slučajeve u Srbiji kod mladih, kad se zaposliš onda gledaš da ispunjavaš sve želje poslodavca i ne pada ti napamet da nešto tražiš ili se pobuniš, odmah otkaz i onda ide sekirancija kao da si izgubio posao od 2000 a ne 200 eura,jer znaš da ćeš sledeći posao jako teško pronaći.
 
Nazad
Vrh