Kajsija

Pa prskao sam protiv monilije jer prvo kod mene nije suvo kao barut, ima vlage, a temperature su isle do 18 stepeni.

A drugo, kad se jednom opeces od monilije, nije ti vise do kockanja.

Tresnje npr uopste ne prskam nikad protiv monilije i nikakav problem, cisto da se zna da nisam manijak za prskanje.

A to sto delim po mrezama je link do moje stranice na kojoj sve lepo pise i sve vreme se upravo provlaci zastita pcela, koji su uslovi za pskanje, bas to o cemu pricas: http://vocarskisavetnik.com/content/zastita-monilia/

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Ja juce oprskah chorusom protiv monilije.

Od oko 25 stabala samo su 2 skroz cvetala, ostala stabla pomalo i sve kao da ce sutra, sutra... I nikako.

Gledajuci tudje vocnjake, pa sad i Peletove fotke, uzimajuci u obzir da ti vocnjaci imaju isti miks sorti kao ja, moj osim ta 2 stabla kasni skoro nedelju dana. Razlika je sto sam ja moje okrecio u januaru, ali ne bih bas tvrdio da toliko kasne zbog toga samo a ne znam sta je.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
Ima i kod mene nešto što tek kreće,u pitanju je roksana i ns 4 ali je to mladi vocnjak i mlade sadnice koje kasnije kreću.Mislim da ću ja ponoviti prskanje protiv monilije,prskao sam u utorak i ponoviću u subotu sa horusom+epin.Hoću da znam da sam sve pokušao da spasem rod.Danas pripremljene sojine bale +5 cm3 piljevine.Puno sreće svima.
 
ZA OKTOPODA Tvoje radove pomno pratim ali mi se ipak cini da sto se hemije tice uvek odradis potez vise kao u fudbalu koliko u proseku tretmana koristis za kajsiju a koliko za tresnju pravis izuzetno kvalitetne i poucne klipove samo mi se ponekad ucini da odradis to vise kao neka auto sugestija nego sto je to stvarno neophodno
 
Kajsija:
nekad bakar uglavnom ne
monilija 1 ili 2 puta
precvetavanje
trulez u junu ako je tukao grad
a uvek 4 nedelje pred berbu protiv trulezi
To je minimum 3 a maksimum 7 prskanja zavisno od godine, uglavnom je to 4 do 5 puta. Preko 5 mi nesto cudna racunica ne secam se da sam preko 5 puta.

Tresnja:
Uglavnom bakar
Precvetavanje
To je sve za majske sorte. Junske sorte dodatak protiv musice i trulezi.
Posle berbe protiv vasi i kokomicesa.

To je 3 ili 4 prskanja zavisno od sorte, ne od godine vec uvek. Nekad nema kokomicesa al svakako posle berbe valja fungicid uz insekticid

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Sto se tice prskanja kajsije moja kajsija koja ulazi u 6 godinu je imala samo jedno jedino prskanje bakrom pre par dana i to zbog rezanja znaci nerazumem protiv cega je OKTOPOD prskao kajsije suvo kao barut nema monilije na suvom ne izbacuj hobistima i vikendasima po drustvenim mrezama PRSKAJTE PRSKAJTE SAD JE MOMENAT A NIJE MOMENAT POGLEDAJ VUKSOV PRILOG O PCELAMA U CVETU za 6 godina samo jedno prskanje a kajsijar u top formi.Sto se tice rezanja PAMETAN POTEZ ZA PELETA sto nije rezao PRVO DA SE VIDI STA CE DA OSTANE,a tako bi trebalo raditi i sa vestakom.Sto se tice prodaje bice kolaps mnoge pijace je policija danas zatvorila a danas pustam hidrofor bunar mi je na 28 metara huci potapajuca pumpa trza se crevo izgleda nema vode a polovina marta to nikada NIJE BILO,nema nikakvih rezervi vlage u zemljistu zima nije licila na zimu sve se poremetilo a za MAILY ja veliki si znalac mozda si i studirao poljoprivredu fascinantan si ali ono sto ne pise u knjigama sto se tice bilo kakve ozbiljne proizvodnje a koja je propracena velikim kreditima i opterecenjima niko nije mogao da predvidi virus korone a niko nije mogao da predvidi da ce svi veliki otkupljivaci uzeti robu svu robu bez para a niko nezna sta ce biti ni 21 ni 22 a nebi me zacudilo ni da krenu ti isti otkupljivaci da uzimaju bez para ni ostale vocne kulture sa obzirom da ce biti zabranjeni kvantasi,pijace i ostali skupovi gde se vrsi prodaja a banka trazi svoje tako da to je ono sto sam uvek tvrdio kada neko podvlaci paralelu kako je u razvijenim zemljama .Ovde ni najveci BUKMEJKERI NEMOGU DA PRETPOSTAVI sta moze da se desi i to tako traje vekovima .Iako sam veliki optimista cini mi se da nailazi HAOS
Nisam studirao poljoprivredu, ovim se bavim preko 20 godina i volim da znam kako stvari funkcionisu i zasto tako fukncionisu (pogotovu po pitanju hemije i stetocina/bolesti)... Nemam veliko znanje, ali volim stalno da saznam nesto novo...
Slazem se za hobiste i ljude sa malim parcelama, sto jeste realno vecina ovde, prskanje je manje bitno, ne zive od toga, ako bude duplo vise, prodace se, ako bude duplo manje, niko nikom, prezivece se, ne zive od toga, ali ljudi koji to rade na vece kolicine i ocekuju zaradu od toga (sad, pitanje je sta je veca kolicina naravno, jel to pola hektara pa na vise, jel to 2 hektara pa navise ili sta je), ali oni moraju da misle unapred i preventivno, posto zaradu kompletnu za tu godinu moze jedna mala greksa i nepaznja da odnese (pricam za zaradu, ne za kompletan rod)... Sto je intenzivnije gajenje, veca su ulaganja, i onda mali podbacaj u prinosu dovede u pitanje ekonomsku isplativost, bez obzira gde se nalazimo (dal je to Srbija, Turska ili neka Evropa i Amerika)
Hobisti i ljudi sa malim povrsinama ne moraju da brinu o tome, sami sve rade, sami beru pa mozda i prodaju sami na pijaci ako nesto pretekne, imaju svoje male masine koje ne otplacuju sa tim vocnjacima nego su kupljene od neceg drugog, i takvi ljudi nemaju problema sta god da bude...
Ali ima ljudi koji ulazu (nebitno dal su svoje ili bankine pare, i jedno i drugo treba da se povrati i nesto zaradi) i ocekuju zaradu kad se sve sabere i oduzme na kraju, ima ih manje ovde relativno, a opet, vecina nisu studirali poljoprivredu da znaju sve detalje pa im znaci rasprava oko nacina zastite pre svega (zastita je najkomplikovanija, iako na prvi pogled ne deluje tako, ostale stvari se lakse nauce)...

Inace se i 25 godina bavim pcelarstvom, hobi varijanta vise nego bilo sta, tako da sam medju prvima kad je zastita pcela u pitanju i uvek naglasavam kad dam predlog prskanja u cvetu, da se zastite i kako da se zastite pcele..

Moje pisanje i sugestije su namenjeni za ljude koji se iole ozbiljnije bave, ocekuju nesto vise, a nemaju trenutno toliko znanja pa im rasprava ovde da neke ideje sta bi moglo da se uradi i zasto...

To sto neki kazu "prskam jednom ili nijednom" i sve je ok, nemaju nikakve stete ili sta vec, to je meni OK ako neko hoce da radi tako, ja nisam protivnik totalnog neprskanja.. Ja pricam moje i tudje iskustvo sa vocem da ako se ocekuje od njega pun rod KVALITENOG ploda, onda je to tesko postici bez prskanja (i drugh mera naravno, ali ovde pricamo o prskanju konkretno)...Koliko i kad, to mozemo da pricamo i raspravljamo na osnovu nauke i strucne prakse, i sve mogu da prhvatim ako ima dobrih dokaza potkrepljenih logicnim cinjenicama, osim nekih ekstremnih tvrdnji "ja ne prskam upste 10 godina i imam odlican rod svake godine" posto to jos nisam video licno nigde (samo sam se naslusao puno), pa takve tvrdnje na zalost moram da uzmem sa rezervom s obzirom na svoje i iskutvo ljudi oko mene, a i sire citjuci tudja iskustva...
Postoji nesto sto se zove integrisana zastita (ili IPM na engleskom) gde se radi pracenje mnogih parametara (temperatura, vlaga, kisa, razvojna faza, pregled listova, stabala i svasta nesto) i na osnovu toga se odredjuju pragovi stetnosti i vrsi se ili ne vrsi prskanje... To je komplikovano za male prozivodjace (sto zbog znanja, sto zbog vremena, sto zbog nedostatka aparature) i takve stvari rade poljoprivredne sluzbe u principu za vecinu nas, koje daju manjim proizvodjacima sugestije kad i koliko da prskaju u kom kraju (posto je drugaciji razvoj vegetacije i stetocina, nije isto vreme u Grockoj i Ritopeku gde je toplije, i kod mene i kod Cacka u visim brdima gde je znatno hladnije)..

Sve u svemu, ja sam principijelno protiv pausalnih tvrdnji "ja oprskam jednom ili nijednom i nemam stete uopste i imam odlican rod" posto to ne uspeva za vecinu ljudi, i u vecini godina...Da ponovim, za hobiste i ljude koji to pomalo gaje, sta god malo bilo (nekom je i hobi da ima 5 hektara voca, ima nas raznih valjda), nebitno je prskanje u sustini, ali ko ocekuje dobar i kvalitetan rod za trziste, ici sa jednim prskanjem ili nijednim u godini je veoma rizicno...

Kao dobar primer navodim breskvu i kovrdzavost, koja kod mene u zavisnoti od godine zahteva minimum 2, a najcesce 3 prskanja da se pojava bolesti svede na podnosljiv minimum (nikad se ne suzbije, ali bude tolerantna)...
Ako ima nekog da uopste ne prska breskvu protiv kovrdzavosti (ne pricam za dva stabla vinogradarske breskve tamo negde u cosku koja ni ne rastu i rode 20kg da se pojede kakvih takvh plodova) nego da ima pola hektara i vise, e to bi voleo da vidim par godina za redom, i onda skidam kapu i priznacu da sam pogresio i da ne treba prskati voce uopste...
Drugi primer je truljenje (opet navodim breskvu kao dobar primer).. Kad je susna godina, vecina plodova koji se oberu mogu da izdrze dosta dana dok ne dodju na trpezu, i retko trule.. Ali u kisnim godnnama (sto je prosecno svaka druga kod mene na primer), ako ne prskate pred berbu (postujuci karencu i koncentracije naravno), vecina plodova ce da pocne da truli pre nego sto budu kupljni i pojedeni (u pakovanju, transportu, pa dok stoje tamo kod prodavca na tezgi a nekom i stoje kad ih kupi, niko ne pjede sve odmah) i to sve smanjuje drasticno rentabilnost i vracanje kupaca da kupe opet od tebe... Prskanjem protiv trulezi se smanjje truljenje na podnosljivu meru...

Jednostavno, prskanje je na zalost neophodna mera u vecini slucajeva, ako neko hoce plodove koji imaju vecu trzisnu vrednost (a trziste nece tackaste i flekave plodove, ili plodove koji istrule polovina za dva dana stajanja dok se ne pojedu)...Za licno jedenje kod kuce, moze sve, ako je nekom toliko bitno da jede neprskano (a ne smeta mu da ne lici plod ni na sta), pa naravno da ce tako da radi, to je OK i nemam nikakve krtike na to i cak i ja neka stabla ostavim tako i ne ocekujem nista od njih, ako bude neki plod, bude, ali prodaja za trziste zahteva odredjen kvalitet (krupnoca, neodstatak fleka ili bilo kakvih ostecenja, truljenje minimalno) i onda morate da postujete zahteve trzista...

Na zalost, kod nas nije jos uvek toliko veliki zahtev trzista za kvalitetom zbog nedostatka para kupaca generalno (za izvoz jeste, zato nam se i desavaju cesto problemi i propusti) pa jos uvek sve prolazi (ili sto se kaze svaka roba ima kupca, samo je pitanje cene), ali globalno gledano, zahtevi trzista ce samo da rastu, nece sigurno da se desi da posle 15 godina svi traze krastave i flekave plodove, nego naprotiv,svi traze obrnuto...

Iako vecina vas nece to nikad da prizna i napascete me za ovo sto kazem, ali ja smem da potpisem da je veliki problem naseg vocarstva uopsteno i to sto mi nemamo kvalitet kakv trazi trziste iako svi misle kako imamo kvalitetniji rod od drugih (pricam prosecno kad se svo voce i sve kolicine koje se prodaju na trzistu uzmu u obzir, naravno da ima i vrhunskog kvaliteta, a ima i veoma loseg, pricam o proseku) i da je i to (pored gomile drugih problema) jedan od razloga za losije cene i probleme sa plasmanom koje imamo..

Sve u svemu, ne kritikujem ljude koji su protivnici prskanja, samo hocu da naglasim da treba biti pazljiv sa takvim tvrdnjama posto dosta ljudi ih uzme zdravo za gotovo, i onda im sav rod, ako i koliko ga bude, ode u rakiju (mozda je i to nekom plan, ali to je druga prica)..
 
Kada sam kupio ranc 79 godine stari je imao 30 kosnica pcela i svake godine 2 vrcanja meda puno i prepuno a kajsijar nije prskan 25 godina a oko mene nije bilo vucnih atomizera i sve se prodavalo i jagode i tresnje i visnje i kajsije a nisam mogao da sacuvam mlade kalemove od srna ,zeceva a sada ajde sto vise nema zivotinja nema ni gmizavaca ni ptica sve to bezi od hemije a sve berbe koje se odvijaju niko ne konzumira voce prilikom berbe dali to tako svetski standardi traze vidim da su i potoci i svi vodotokovi po planinama strpani u cevi potoka nema,pcela nema,insekata nema ali ima radioaktivnosti,zracenja od moderne tehnologije,kancerogenih oboljenja raznih virusa kojih nikada nije bilo stocni fond nam se polako gasi a jedemo neproverene crkotine ja se godinama bavim vocarstvom i nemam problem prodaje a jedem neopranu i jagodu i tresnju i kajsiju i sljivu i nevidim da je neki problem u izgledu iste .Nikada u zivotu nisam koristio total i nevidim da sam doziveo neke gubitke i neki fijasko farmaceutska industrija radi MNOGO JAK I OZBILJAN POSAO i ostvaruju ekstra prihod usli su u psihu jak marketing odradjuju e sada kada ovo pricam opet ne pominjem prokletu jabuku i krusku hibridne sorte koje su mnogo osetljive i zahtevaju tretman ali kosticavo voce je toliko jeftino i nezahtevno za odrzavanje voleo bih a to se vec radi DA MERE SVO VOCE KOJE JE NAMENJENO ZA IZVOZ KONCENTRACIJU OTROVA U NJEMU jer samo tako moze da se smanji preveliki unos hemije
 
Ja znam da kajsije ako ne oprskam protiv monilije, bukvalno svaki plod tj tucak u korenu pusti smolu. Moras svaki plod da odseces makazama dok ne udje u granu. Koliki je to posao a rod nula ne desilo se opet nikad.

Isto znam ako ih ne oprskam protiv trulezi, radujes se do par dana pred berbu kad krenes da uvidjas kako preko noci pola stabla krene da pokazuje trulez. Sutra vece od tih plodova nema nista. Znaci nema prodaje vec beri, skidaj nozem trulo pa u rakiju. Sad odma iako nije zrela full.

Zato ja moje voce prskam. Najsrecniji na svetu bih bio da ne moram nista vise da imam sa hemijom.

U redu je da je svet otisao dodjavola i treba da pricamo sta da uradimo da bude bolje, ali ne mozemo to raditi parcijalno na odredjene izjave cime prskati. Nije to tema. Postoje teme koje se time bave pa tamo mozemo da nastavimo.

Takodje treba da se i na drugim temama ponasamo odgovorno i ako predlazemo prskanje u cvetu, pozeljno je da naglasimo pcele i kako se ponasati i cime ne prskati.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Da li je neko imao ovu situaciju da se ne bori protiv mraza(radijacijskog) nego jednostavno nailazi hladno vreme.Da li vredi paljenje i zadimljavanje u tom slucaju.Prosle godine sam spasao rod dimljenjem ali je to bio mraz od -4 sto je sasvim druga prica od ovog sto sad dolazi.Mislim da je jedino sreca sto ce biti i snega pa ce on malo,,orosavati" cvet.Mladi vocnjak prepustam na milost i nemilost prirodi mada sam i njega danas prskao epinom +horusom po drugi put.Ne mogu ga ni fizicki ispratiti,stiticu stariji vocnjak gde ocekujem solidan rad ako prezivi.Problem je i policijski cas,niko mi ne odgovara na mejl o dozvoli kretanja za vreme pol.casa.
 
Da li je neko imao ovu situaciju da se ne bori protiv mraza(radijacijskog) nego jednostavno nailazi hladno vreme.Da li vredi paljenje i zadimljavanje u tom slucaju.Prosle godine sam spasao rod dimljenjem ali je to bio mraz od -4 sto je sasvim druga prica od ovog sto sad dolazi.Mislim da je jedino sreca sto ce biti i snega pa ce on malo,,orosavati" cvet.Mladi vocnjak prepustam na milost i nemilost prirodi mada sam i njega danas prskao epinom +horusom po drugi put.Ne mogu ga ni fizicki ispratiti,stiticu stariji vocnjak gde ocekujem solidan rad ako prezivi.Problem je i policijski cas,niko mi ne odgovara na mejl o dozvoli kretanja za vreme pol.casa.
I ja sam poslao zahtev mailom ali takodje niko ne odgovara .
 
Можда ће вам ово звучити као у рубрици "Веровали или не", али ових дана ми мрави поједоше све цветове на 6 стабала кајсија и почели на једној младој брескви, али имала среће што је тек почео цвет на њој да се отвара. Данас видео да се мрави пењу на стабло, помислих да је можда због штитасте ваши с обзиром да ми се прошле године пред крај лета појавила на два стабла бадема недалеко од кајсија. Међутим кад сам боље погледао цветове да видим шта је остало од ових мразева, имам шта и да видим. Невероватно је да су све изгризли, да су макар један прескочили! Изризу тучак, тако да се види дно цвета, а оставе прашнике и круницу. Због чега, немам појма, вероватно су то урадили да би дошли до нектара. Дакле много је тешко сачувати кајсију да нешто роди, што мраз, што друге напасти, град и ветар и да не помињем.
 
Poštovanje, imam kajsije prva godina posađene jesenas. Juče sam primetio da se na svakoj ( imam 4 sorte) pojavila smola, uglavnom na presecima. Kada sam orezivao premazao sam odmah kalemarskim voskom, smola je probila taj vosak. Da li je to normalno ili nije, ako nije šta raditi da se to reši, ako ima rešenje? Hvala.
 
Da li je neko imao ovu situaciju da se ne bori protiv mraza(radijacijskog) nego jednostavno nailazi hladno vreme.Da li vredi paljenje i zadimljavanje u tom slucaju.Prosle godine sam spasao rod dimljenjem ali je to bio mraz od -4 sto je sasvim druga prica od ovog sto sad dolazi.Mislim da je jedino sreca sto ce biti i snega pa ce on malo,,orosavati" cvet.Mladi vocnjak prepustam na milost i nemilost prirodi mada sam i njega danas prskao epinom +horusom po drugi put.Ne mogu ga ni fizicki ispratiti,stiticu stariji vocnjak gde ocekujem solidan rad ako prezivi.Problem je i policijski cas,niko mi ne odgovara na mejl o dozvoli kretanja za vreme pol.casa.
Pele, ja opet pogledah progonozu, iako je pre 2 dana pisalo da se ocekuju neke nenormalne temperature od -6, sad pise -1 samo kod mene, pretpostavljam da ce i kod tebe da bude slicno... Ako je advektivni mraz, u principu i paljenje ne pomaze puno, posto sa takvim mrazom dodje i jaci vetar ( a sve preko 1m/s mozda do 2 eventualno jemnogo) i onda oduva to sve sto ti palis, tu toplotu, ali mani se cini da ce naici hladni talas uz oblacnost i padavine pa nece temperatura da ide toliko nisko... Najveci problem ako se kasno popdne ili rano uvece razvedri, onda ce biti radijacionog mraza, i onda bi paljenje moglo da pomogne...Prati prognozu i pripremi sve, pa ako mora da se raguje, pali da podignes malo temperaturu...
 
Danas sam otkinuo 15 cvetova, samo jedan nije zametnuo. Na ranim sortama otpadaju krunicni listici a na ostalim tek poneki pocinje.
Po tablicama u ovoj fazi izdrzavaju do -2,8, odnosno na toj temp. strada 10%.
Nadam se da ce vecina ostati mada sam ja osigurao kajsije protiv mraza a i grada. Ipak bih voleo da vidim rezultate svoga rada.
 
Moje izgledaju dobro, neka stabla imaju manje cvetova nego sam rezidbom proracunao, ali dobro izgledaju svi, krenulo zahladjenje danas perjana jakna opet, videcemo

Bacio sam KAN i zatanjirao, ako ne bude roda grejacu se na grane od letnje rezidbe celu zimu

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Trenutno sam u vocnjaku,za sada je malo ispod 1 c,duva kao ludo...Izvedrava u Vojvodini i to ce onda ići do -4,-5...Sve sam pripremio za paljenje,upaliću na -1 i bežim a ono nek dimi i neka mu je bog u pomoći...Danas sam probno palio,dimi 5-6 sati,taman dok se malo ne podigne temp.
 
Poštovanje, imam kajsije prva godina posađene jesenas. Juče sam primetio da se na svakoj ( imam 4 sorte) pojavila smola, uglavnom na presecima. Kada sam orezivao premazao sam odmah kalemarskim voskom, smola je probila taj vosak. Da li je to normalno ili nije, ako nije šta raditi da se to reši, ako ima rešenje? Hvala.
Ja cu da probam par ideja da ti dam, ali preporucljivo je da dodje neko strucan i da ti to pregleda, posto je bas cudno da imas na svim stablima, sto navodi na pomisao da verovatno nije bolest, vec fizioloski poremecaj (sto je bolje definitivno od ta dva losa)...
U sustini, moze da bude od stetocina (neki insekti koji se ubusuju u zaseke, pa se stvara smola), mogu da budu gljive/bakterije koje su zarazile rane od rezanja i ta smola je generalno tamija cak i kad krece da se stvara (posto si stavio samo kalemarski vosak bez dezinfekcije sto je manje preporucljivo), a mogu da budu i abioticki faktori (i ta smola je takoreci dosta svetlija, cak i providna moze da bude pa je jedna od glavnih razlika izmedju te i one od bakterija/gljiva u stvari po boji), tj najcesci razlog je neki stres koji je biljka prosla (presadjivanje (pogotovu ako su sadnice bile preterano bujne u rastilu), mraz, susa, preteranja vlaga, velika kolebanja temperature koja smo imali gde malo bude mraz, malo 25 stepeni itd..)..
Evo ti par linkova, procitaj tamo i probaj da vidis na sta ti lici najvise...U sustini trazi po netu "bolesti kajsije" pa ce ti dati par ideja i par slika sta da pogledas:

Elem, moj predlog, nadji nekog iskusnijeg u okolini ko ima vocnjak kajsije, ili mozda je i bolje ako postoji poljoprivredna strucna sluzba pa da pozoves nekog inzenjera da dodje to da pogleda (ako imas veci zasad, to vise ima smisla), i da proceni jel gljivicno/bakterijsko (srednje verovatno), dal je od insekata (manja verovatnoca), ili je abioticki faktor (najverovatnije), pa da ti kaze sta je najbolje da radis, posto u zavisnosti od toga sta je, i preporuka ce se razlikovati...
Ja ne bi na tvom mestu radio ista na svoju ruku dok se ne utvrdi relativno tacno sta je... Moze da bude abioticki, i onda nemas puno sta da radis osim regularne zastite, ali ako je gljivicna/bakterijska bolest, onda ce morati neko lecenje i ciscenje tih rana gde je smola nakon utvrdjivanja sta je tacno...
 
Nazad
Vrh